REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Definicja usługi ciągłej na potrzeby podatku VAT

Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
Definicja usługi ciągłej na potrzeby podatku VAT /shutterstock.com
Definicja usługi ciągłej na potrzeby podatku VAT /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego przez usługi ciągłe na potrzeby podatku VAT można uznać odrębne dostawy realizowane w okresie dłuższym niż miesiąc, w ramach których dostawca zobowiązuje się wobec nabywcy do dostarczania na jego rzecz ściśle określonych towarów według ustalonego planu.

Autopromocja

W sprawie rozpoznanej przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 lipca 2017 r., sygn. akt I FSK 1714/15, spółka złożyła wniosek o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej. Wskazała w nim, że jest ona czynnym podatnikiem VAT, który planuje podpisać z kontrahentem umowę na usługi ciągłe. Faktury mają być wystawiane po zakończeniu okresu rozliczeniowego, czyli danego miesiąca, po dokonaniu dostawy z jego datą końcową. Spółka nie umie wskazać, ile dostaw będzie w ciągu miesiąca.

Spółka chciała wiedzieć, czy obowiązek podatkowy będzie powstawał ostatniego dnia każdego okresu rozliczeniowego. Zapytała również o kurs do obliczania podstawy opodatkowania. Zgodnie ze stanowiskiem spółki obowiązek podatkowy w opisanym przez nią stanie faktycznym będzie powstawał z upływem ostatniego dnia każdego okresu rozliczeniowego.

Stanowisko ministra finansów

Minister finansów uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Zdaniem organu sprzedaż ciągła trwa bez przerwy i stale, natomiast w przypadku przedstawionym przez podatnika da się wyróżnić moment rozpoczęcia i zakończenia każdej dostawy, więc nie będzie miał tu zastosowania art. 19 ust. 4 ustawy o VAT.

Spółka złożyła skargę na tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Sąd ten uznał skargę za uzasadnioną. W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że prawo podatkowe nie zawiera definicji usług o charakterze ciągłym, dlatego należy się posługiwać definicją słownikową tego pojęcia. Wskazał, że usługi ciągłe to usługi powtarzające się i dokonywane w ramach stałych umów z następującymi po sobie terminami płatności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister finansów złożył skargę na ww. wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA: usługi ciągłe to nie usługi wykonywane permanentnie

NSA oddalił skargę kasacyjną. W uzasadnieniu wyroku sąd przypomniał, że art. 19a ust. 3 i ust. 4 ustawy o VAT stanowią wykonanie art. 64 ust. 2 dyrektywy 112, zgodnie z którym dostawy towarów wykonywane w sposób ciągły przez okres dłuższy niż jeden miesiąc kalendarzowy uważa się za dokonane po upływie każdego miesiąca kalendarzowego do czasu zakończenia dostawy towarów.

W ocenie NSA usługi ciągłe muszą po sobie kolejno następować w dłuższym niż miesiąc czasie, w którym dostawca dostarcza towary według określonego planu, który jest ustalony między stronami porozumienia lub umowy.

Polecamy: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

NSA podkreślił, że nie zgadza się z poglądem wyrażonym w wyrokach NSA z 28 października 2016 r., I FSK 425/15, i z 19 marca 2015 r., I FSK 215/14, w których NSA uznał, że usługi ciągłe to takie usługi, w których poszczególnych czynności nie da się wyodrębnić.

Autor: Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizuje się w ochronie majątku oraz doradztwie strategicznym dla przedsiębiorców

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  Prezes ZBP: WIRON nie musi zastąpić WIBOR-u, ale inne ustalenia reformy wskaźników referencyjnych bez zmian

  W dniu 3 kwietnia 2024 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (NGR) ds. reformy wskaźników referencyjnych poinformował o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR. Przegląd będzie obejmował zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Decyzja NGR sygnalizuje, że niekoniecznie zastąpi go WIRON, ale istotne jest, że wszystkie inne ustalenia reformy pozostają w mocy – poinformował następnego dnia prezes Związku Banków Polskich i Przewodniczący Komitetu Sterującego NGR ds. wskaźników Tadeusz Białek.

  REKLAMA