REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktury za usługi ciągłe - termin wystawienia

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firma świadczy usługi analizy rynku. Usługi są świadczone w sposób ciągły i są rozliczane w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Czy możemy wystawiać faktury za dany miesiąc na początku następnego miesiąca? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tych usług?


Kiedy należy wystawić faktury dokumentujące usługi ciągłe w 2013 i 2014 roku


Jeśli świadczone przez Państwa usługi faktycznie mają charakter usług ciągłych, faktury dokumentujące ich świadczenie mogą Państwo wystawiać na początku miesiąca następującego po ich wykonaniu. Obowiązek podatkowy w takich przypadkach powstaje w dniu wystawienia faktury, nie później jednak niż siódmego dnia miesiąca, następującego po wykonaniu usług. Szczegóły w uzasadnieniu.

Autopromocja

Zasady powstawania obowiązku podatkowego regulują do końca 2013 r. przepisy art. 19-21 ustawy o VAT. Z przepisów tych wynika, że obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady, z chwilą wydania towarów lub wykonania usługi, a jeśli dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą - obowiązek powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 1 oraz ust. 4 ustawy o VAT).

Jednocześnie należy wyjaśnić, że faktury wystawia się, co do zasady, nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (§ 9 ust. 1 rozporządzenia o fakturach). Jednak w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym, jeżeli podatnik określa w fakturze wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży (§ 9 ust. 2 rozporządzenia o fakturach).

Przyjmuje się przy tym, że w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym wszystkie wykonane w danym miesiącu usługi stają się wykonane w ostatnim dniu tego miesiąca. Również wszystkie towary wydane w ramach sprzedaży o charakterze ciągłym stają się wydane w ostatnim dniu miesiąca. Wówczas wystawienie faktury w terminie określonym w § 9 ust. 2 rozporządzenia o fakturach, tj. nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży, może przesunąć moment powstania obowiązku podatkowego na kolejny miesiąc w stosunku do wszystkich wykonanych w danym miesiącu usług.


UWAGA!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym, jeżeli podatnik określa w fakturze wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.


Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 29 maja 2013 r. (sygn. IPPP1/443-305/13-2/AW), w której czytamy, że:

(...) ponieważ wykonanie przez Wnioskodawcę usług zarządzania powinno być potwierdzone fakturą VAT, zatem na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy u Zainteresowanego z tytułu świadczenia usług zarządzania powstanie z chwilą wystawienia faktury VAT, nie później jednak niż siódmego dnia, licząc od dnia zakończenia miesiąca rozliczeniowego, w którym dokonano sprzedaży o charakterze ciągłym.

Treść Państwa pytania niestety nie pozwala na jednoznaczne ustalenie, czy świadczone przez Państwa usługi analizy rynku rzeczywiście stanowią sprzedaż o charakterze ciągłym. Jest to jednak dość prawdopodobne. Cechą charakterystyczną usług ciągłych jest to, że możliwe jest określenie momentu rozpoczęcia ich świadczenia, natomiast moment ich zakończenia nie jest z góry oznaczony.


Zabezpieczenie na poczet gwarancji - rozliczenie VAT

Czy wierzytelność nieściągalna może być kosztem


Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 września 2010 r. (sygn. akt I FSK 1473/09) wyjaśnił, że:

(...) w ustawie o podatku od towarów i usług nie zdefiniowano pojęcia „usługi ciągłej”. Niewątpliwie na usługę o charakterze ciągłym składać się będą czynności cząstkowe, niekoniecznie takie same, wykonywane periodycznie. Moment rozpoczęcia jej wykonywania będzie uchwytny, natomiast moment jej zakończenia nie będzie z góry oznaczony. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że wspomniana cecha charakterystyczna usług ciągłych, tj. brak możliwości jednoznacznego momentu ich wykonania (zakończenia) - skutkuje tym, że moment powstania obowiązku podatkowego jest trudny do uchwycenia (np. dostawa energii, najem).

 

Zatem przy założeniu, że wykonywane przez Państwa usługi są usługami o charakterze ciągłym, uważa się je za wykonane w ostatnim dniu miesiąca, a wystawienie faktury dokumentującej te usługi w kolejnym miesiącu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w tym właśnie kolejnym miesiącu (nie później niż siódmego dnia kolejnego miesiąca). Przykładowo, jeżeli świadczone w sposób ciągły w sierpniu usługi analizy rynku firma udokumentuje fakturą wystawioną na początku września, obowiązek podatkowy powstanie w dniu wystawienia faktury (nie później jednak niż 7 września).


PRZYKŁAD

Firma świadczyła w sierpniu 2013 r. w sposób ciągły usługi analizy rynku. Mogła je udokumentować fakturą wystawioną nie później niż 7 września 2013 r. Jeżeli np. fakturę tę firma wystawiła 3 września 2013 r., obowiązek podatkowy powstał w tym właśnie dniu.


Jeśli usługi nie będzie można zaliczyć do usług ciągłych, to fakturę zbiorczą należy wystawić najpóźniej ostatniego dnia miesiąca. Według § 9 ust. 3 rozporządzenia w sprawie faktur faktura może dokumentować kilka odrębnych usług wykonanych w trakcie jednego miesiąca, pod warunkiem że została wystawiona najpóźniej ostatniego dnia miesiąca. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje ostatniego dnia miesiąca.


VAT 2014

W 2014 r. zmienią się zasady fakturowania oraz powstawania obowiązku podatkowego dla usług ciągłych. I tak od 1 stycznia 2014 r.:

1) faktury dokumentujące wykonywanie usług firma będzie musiała wystawiać nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu ich wykonywania (art. 106i ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.),

2) z przepisów będzie wprost wynikać, że usługi świadczone przez firmę uznaje się za wykonane z upływem okresu rozliczeniowego, w którym są świadczone, czyli z końcem miesiąca, gdy kontrahenci ustalą następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń (art. 19a ust. 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.),

3) obowiązek podatkowy dla takich usług będzie powstawać z chwilą wykonania usługi (chyba że usługi zostaną wcześniej opłacone), a więc z końcem miesiąca ich świadczenia (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.).


PRZYKŁAD

Załóżmy, że w sierpniu 2014 r. firma będzie świadczyć w sposób ciągły usługę analizy rynku. Będzie ją mogła udokumentować fakturą wystawioną nie później niż 15 września 2014 r. Niezależnie jednak od tego, kiedy firma wystawi tę fakturę, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tej usługi powstanie 31 sierpnia 2014 r. (przy założeniu, że usługa jest rozliczana w miesięcznych, kalendarzowych okresach rozliczeniowych).

 


PODSTAWA PRAWNA:

• § 5 ust. 1 pkt 6 oraz § 9 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 68, poz. 360; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1428

• art. 19 ust. 1 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1027

• art. 19a ust. 1 i 3 oraz art. 106i ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1027 w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.

 

 

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA