reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Split payment > Czy zaliczki należy płacić w ramach mechanizmu podzielonej płatności?

Czy zaliczki należy płacić w ramach mechanizmu podzielonej płatności?

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (split payment) w stosunku do niektórych towarów i usług został wprowadzony 1 listopada 2019 r. Przepisy regulujące podzieloną płatność nadal wywołują wątpliwości u podatników, którzy nie są pewni, czy powinni opłacić należność z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności. W szczególności, wątpliwości pojawiają się w odniesieniu do płatności zaliczek z zastosowaniem MPP.

Podzielona płatność – co z zaliczkami?

Obowiązek dokonania zapłaty z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności wynika z art. 108a ust. 1a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 106 z późn. zm., dalej jako: ustawa o VAT). Na jego podstawie obligatoryjna forma podzielonej płatności (MPP) obejmuje towary i usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, gdy kwota na fakturze przekracza 15.000 zł.

Natomiast, art. 108a ust. 1 ustawy o VAT przewiduje możliwość zapłaty MPP, gdy podatnicy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku.

Stosownie do art. 108a ust. 1c ustawy o VAT powyższe przepisy stosuje się odpowiednio do płatności zaliczek. W takim przypadku w komunikacie przelewu podatnik w miejsce numeru faktury wpisuje wyraz "zaliczka".

Zatem przy zaliczkach, przedpłatach z tytułu dostawy towarów i usług wymienionych z załączniku nr 15 do ustawy o VAT, jeżeli wartość faktury przekracza 15 000 zł, podatnik jest obowiązany stosować mechanizm podzielonej płatności.

Ustawodawca przewidział także możliwość zapłaty zaliczki MPP, gdy podatnik nie ma obowiązku zapłaty w ten sposób.

O tym, czy zachodzi obowiązek zapłaty z MPP decyduje należność ogółem, która wynika z faktury  oraz rodzaj towarów lub usług.

Niektórzy podatnicy mają wątpliwości w sytuacji, gdy wartość zaliczki jest niższa niż 15 000 zł, a wartość całej transakcji przekracza 15 000 zł, czy mają obowiązek dokonać płatności za tą zaliczkę z zastosowaniem MPP.

Zaliczki a split payment - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

W objaśnieniach podatkowych Ministerstwa Finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie mechanizmu podzielonej płatności, w odniesieniu do płatności zaliczek wskazano – „Należy przy tym pamiętać, że w przypadku płatności zaliczek o tym, czy powstaje obowiązek zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności decydować będą zasady ogólne, a więc wartość brutto faktury oraz przedmiot transakcji (nabycie towarów lub usług z załącznika nr 15)."

Na podstawie informacji zamieszczonych w powyższych objaśnieniach można mieć wątpliwości czy chodzi o fakturę zaliczkową czy końcową. Przyjmuje się, że powinny być tu brane pod uwagę zasady ogólne, a więc wartość brutto faktury (otrzymanej po zapłacie zaliczki) oraz przedmiot transakcji (nabycie towarów lub usług z załącznika nr 15 do ustawy o VAT).

Przykładowo: spółka „A” ma zapłacić za usługę, która została wymieniona w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, wartość tej usługi wynosi 30 000 zł. Strony transakcji umówiły się, że usługodawca wystawi fakturę na zaliczkę na kwotę 10 000 zł. Spółka „A” zapłaci zaliczkę w wysokości 10 000 zł, w związku z czym spółka „A” nie będzie mieć obowiązku zapłaty za zaliczkę z zastosowaniem mechanizmu podzielnej płatności.

Agnieszka Budziak, Konsultant podatkowy w ECDP Tax Żuk Komorniczak i Wspólnicy sp. k.

Polecamy: VAT 2020. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

Ustawa o VAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Gawęda

Ekspert PFR Portal PPK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama