REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w podzielonej płatności (split payment) od początku 2021 r.

 Systim
Księgowość przez Internet – online
Szymon Kwasigroch
Zmiany w podzielonej płatności (split payment) w 2021 r.
Zmiany w podzielonej płatności (split payment) w 2021 r.

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany dotyczące mechanizmu podzielonej płatności (split payment) wprowadzone zostaną od 1 stycznia 2021 r. do ustawy o VAT. W przedstawionym przez Ministerstwo Finansów projekcie noweli ustawy przewidziano przede wszystkim zmiany mające zlikwidować pojawiające się obecnie wątpliwości interpretacyjne dotyczące stosowania split payment.

Obligatoryjne oznaczenia stosowania mechanizmu podzielonej płatności

Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności (MPP, split payment) w formie dobrowolnej weszło w życie 1 lipca 2018 roku, natomiast jako obowiązkowy zapis na dokumencie sprzedaży dla niektórych podajników po nowelizacji ustawy o VAT od 1 listopada 2019 roku. Stosowanie split payment nie dotyczy sprzedaży konsumenckiej (podmiotom niebędącymi podmiotami gospodarczymi) oraz podatników zwolnionych z VAT. Obligatoryjne stosowanie mechanizmu podzielonej płatności obowiązuje transakcje spełniające łącznie następujące warunki:

Autopromocja
 • sprzedawca i nabywca są podatnikami VAT,
 • należność ogółem wynikająca z faktury (tj. wartość brutto całej faktury) przekracza 15 tys. zł,
 • choćby jedna pozycja na fakturze dotyczy towarów lub usług wrażliwych (określonych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT).

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności obejmuje dodatkowo towary i usługi objęte do tej pory odwrotnym obciążeniem, czyli przerzuceniem obowiązku rozliczania VAT ze sprzedawcy na nabywcę lub odpowiedzialnością podatkową (nowelizacja ustawy o VAT pociągnęła za sobą likwidację odwrotnego obciążenia w obrocie krajowym).

Zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności oznacza (oprócz umieszczenia oznaczenia „MPP” na fakturze przez sprzedawcę), że kwota netto wpłynie na rachunek rozliczeniowych sprzedawcy, natomiast kwota podatku VAT wpłynie na specjalny rachunek VAT sprzedawcy, służący wyłącznie do rozliczenia należności podatkowych z Urzędem Skarbowym.

Zapowiedziane zmiany po nowelizacji ustawy o VAT

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy o VAT, podatnik może dokonywać płatności ze specjalnego rachunku VAT m.in. zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku VAT, CIT, PIT, podatku akcyzowego, składek ZUS czy kwoty podatku VAT z faktur otrzymanych od kontrahentów.

Nowelizacja ustawy o VAT przewiduje dodanie możliwości płatności z rachunku VAT należności na rzecz agencji celnych (na rzecz przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego w rozumieniu przepisów celnych) oraz kwoty odpowiadającej kwocie podatku z tytułu importu towarów. W tych przypadkach w komunikacie przelewu konieczne będzie wskazanie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • kwoty odpowiadającej kwocie podatku oraz należności celnych, która ma zostać zapłacona z zastosowaniem MPP (w miejsce kwoty odpowiadającej kwocie podatku wynikającej z  faktury/wartości sprzedaży),
 • numeru dokumentu płatności wystawionego przez przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego w rozumieniu przepisów celnych (w miejsce numeru faktury),
 • numer, za pomocą którego przedstawiciel bezpośredni lub pośredni w rozumieniu przepisów celnych jest zidentyfikowany na potrzeby podatku (w miejsce numeru, za pomocą którego zidentyfikowany na potrzeby podatku jest dostawca towaru lub usługodawca).

Drugą istotną zapowiadaną zmianą stosowania mechanizmu podzielonej płatności będzie możliwość uwolnienia środków z rachunku VAT. Oznacza to, że podatnik (również wspólnik spółki cywilnej lub handlowej niemający osobowości prawnej) może złożyć wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o przelanie środków zgromadzonych na specjalnym rachunku VAT, na wskazany przez wnioskującego rachunek bankowy, dla których jest prowadzony ten rachunek VAT.

Rozwinięty zostanie dodatkowo system korzyści dla podatników w związku ze stosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, w zakresie sankcji. W myśl obecnych przepisów sankcje są stosowane w sytuacji, gdy podatnik:

 • zaniża zobowiązania podatkowe,
 • zawyża kwotę zwrotu różnicy podatku/podatku naliczonego/kwoty do przeniesienia na następny rok podatkowy,
 • wykazuje kwoty zwrotu podatku lub kwoty do przeniesienia na następny rok podatkowy zamiast kwoty zobowiązania podatkowego.

Sankcje podatkowe wynikają z art. 112b ust. 1 pkt 1 i ust 2 pkt 1 oraz art. 112c ustawy o VAT (odpowiednio 30%, 20%, 100%). Według zapisów proponowanej nowelizacji wymienione przepisów nie będzie się stosować.

Szymon Kwasigroch
Systim.pl

Polecamy: Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją. Poradnik Gazety Prawnej 4/2020

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA