| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Stawki VAT na książki i czasopisma od 2019 r.

Stawki VAT na książki i czasopisma od 2019 r.

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt wprowadzający nową matrycę stawek VAT dotyczy m.in. książek i czasopism. Już od kwietnia 2019 roku do każdego rodzaju książki (także e-booków) będzie miała zastosowanie 5% stawka podatku VAT, a wszelkiego rodzaju gazety, dzienniki i czasopisma (drukowane i w formie elektronicznej) objęte zostaną 8% stawką VAT. Podwyższeniu natomiast ulegnie stawka VAT (z 5% do 8%) na czasopisma specjalistyczne.

W przypadku wszelkiego rodzaju gazet, dzienników i czasopism, tj. drukowanych, na dyskach, taśmach i innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-prasa) ustawodawca proponuje 8% stawką VAT. Co oznacza obniżenie stawki z 23% na 8% dla wydawnictw tego rodzaju nie oznaczonych symbolami ISSN (co obecnie jest warunkiem stosowania stawki obniżonej). Ta zmiana również ma zostać wprowadzona od dnia 1 kwietnia 2019 r.

Należy zaznaczyć, że w przypadku powyższych zmian w projekcie uwzględniono już prace, jakie toczą się na forum unijnym dotyczące umożliwienia stosowanie obniżonych stawek VAT do e-publikacji (w dniu 6 listopada 2018 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła stosowne zmiany w dyrektywie VAT). W związku z tym ustawodawca proponuje, żeby zmiany w zakresie książek, nut, map i czasopism w zakresie stawek VAT zostały wprowadzone już od dnia 1 kwietnia 2019 r.

Chodzi o to, że w dniu 6 listopada 2018 r. Rada UE przyjęła dyrektywę pozwalającą zbliżyć przepisy vatowskie o publikacjach elektronicznych i fizycznych. Odtąd państwa członkowskie mogą stosować obniżone, nadzwyczajnie obniżone lub zerowe stawki VAT także do e-publikacji.

Wyższa stawka VAT na czasopisma specjalistyczne

Projekt ustawy przewiduje podwyższenie stawki VAT na czasopisma specjalistyczne, które są obecnie zdefiniowane w art. 2 pkt 27f ustawy o VAT. Proponuje się podwyższenie stawki na czasopisma specjalistyczne z 5% na 8%.

Wprowadzenie wyższej stawki na tego rodzaju czasopisma, jak wyjaśnia ustawodawca, podyktowane jest, przyjętym w projekcie, ujednoliceniem stawki do 8% na wszystkie gazety i czasopisma (w tym w formie elektronicznej).

Zgodnie z nowelą, art. 2 pkt 27 f ustawy o VAT, zawierający definicję czasopism specjalistycznych, zostanie uchylony z dniem 1 stycznia 2020 r.

Zobacz: Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »