REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stawki VAT dla książek, gazet, dzienników i czasopism od 1 listopada 2019 r.

Stawki VAT dla książek, gazet, dzienników i czasopism od 1 listopada 2019 r. /fot. Shutterstock
Stawki VAT dla książek, gazet, dzienników i czasopism od 1 listopada 2019 r. /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od początku listopada 2019 r. będzie obowiązywał nowy zakres stosowania obniżonych stawek podatku VAT dla książek, gazet, dzienników i czasopism.

Obecnie sprzedaż książek, gazet, dzienników i czasopism jest opodatkowana podatkiem VAT według trzech stawek podatku VAT (5%, 8% i 23%), przy czym z obniżonych stawek VAT nie korzysta sprzedaż książek, gazet, dzienników i czasopism w formie elektronicznej. W konsekwencji taka sprzedaż jest zawsze opodatkowana podatkiem VAT według stawki podstawowej.

Autopromocja

Z dniem 1 listopada 2019 r. stan prawny w tym zakresie się zmieni (zob. tabelę). Od tego dnia, a nie jak w przypadku większości pozostałych zmian w stawkach VAT od 1 kwietnia 2020 r.( zob. art. 8 ustawy zmieniającej z 9 sierpnia 2019 r.):

1) wprowadzona zostanie jednolita stawka 5% na wszystkie książki, w tym książki dostarczane w formie elektronicznej,

2) wprowadzona zostanie jednolita stawka 8% na większość czasopism, gazet i dzienników, w tym czasopisma, gazety i dzienniki dostarczane w formie elektronicznej; wyjątek będzie dotyczyć drukowanych czasopism regionalnych i lokalnych (odnośnie do pojęcia czasopism regionalnych i lokalnych), które będą opodatkowane według stawki 5%. Natomiast czasopisma regionalne i lokalne dostarczane w formie elektronicznej będą opodatkowane podatkiem VAT według stawki 8%.

Czasopismami regionalnymi lub lokalnymi będą wydawnictwa periodyczne o tematyce regionalnej lub lokalnej (także przeznaczone dla osób niewidomych i niedowidzących). Definicja ta wynika z dodawanego z dniem 1 listopada 2019 r. art. 2 pkt 27g ustawy o VAT. Ponadto nie mogą należeć do żadnej z grup czasopism wymienionych w art. 2 pkt 27g lit. a-f ustawy o VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tabela. Stawki VAT dla książek gazet, dzienników i czasopism, obowiązujące od 1 listopada 2019 r.

Stan prawny obowiązujący do 31 października 2019 r.

Stan prawny obowiązujący od 1 listopada 2019 r.

Książki

oznaczone symbolami ISBN książki drukowane i wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach - stawka 5%

pozostałe, w szczególności dostarczane w formie elektronicznej - 23%

stawka 5% (także w przypadku książek dostarczanych w formie elektronicznej)

Czasopisma

czasopisma specjalistyczne - stawka 5%,

wytwarzane metodami poligraficznymi oraz oznaczone symbolami ISSN inne czasopisma, z wyłączeniem czasopism, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe - stawka 8%,

pozostałe czasopisma, w tym dostarczane w formie elektronicznej - stawka 23%

drukowane czasopisma regionalne i lokalne - stawka 5%,

pozostałe drukowane czasopisma (w tym dostarczane drogą elektroniczną) oraz dostarczane drogą elektroniczną czasopisma regionalne i lokalne - stawka 8%

Dzienniki i gazety

dzienniki i gazety wytwarzane metodami poligraficznymi i oznaczone symbolami ISSN, z wyłączeniem dzienników i gazet, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe - stawka 8%,

pozostałe dzienniki i gazety, w tym dostarczane w formie elektronicznej - stawka 23%

stawka 8% (także w przypadku dzienników i gazet dostarczanych w formie elektronicznej)

Artykuł stanowi fragment książki VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r.

VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r.

Tomasz Krywan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA