REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stawka 8% VAT dla dostawy i montażu szaf wnękowych

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Stawka 8% VAT dla dostawy i montażu szaf wnękowych
Stawka 8% VAT dla dostawy i montażu szaf wnękowych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze niedawno organy podatkowe, a nawet niektóre sądy administracyjne twierdziły, że dostawa i montaż szaf wnękowych nie może korzystać z obniżonej stawki VAT 8%. Na szczęście Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale 7 sędziów z 24 czerwca 2013 r. (sygn. I FPS 2/13) uznał, że w tym przypadku stawka obniżona jest dopuszczalna.

W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. świadczenie kompleksowe polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz montażu komponentów w sposób tworzący wraz z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego części trwałą zabudowę meblową, wykonywane w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stanowi usługę modernizacji opodatkowaną stawką obniżoną podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 12 w związku z ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Autopromocja

Tak brzmi sentencja uchwały NSA podjętej w składzie 7 sędziów z 24 czerwca 2013 r. (sygn. I FPS 2/13).

Dotąd organy podatkowe były rygorystyczne

Do czynności, polegających na stałej zabudowie wnęk w obiektach objętych społecznym programem mieszkaniowym, zastosowanie ma stawka podatku w wysokości 23% VAT, bowiem czynności te nie stanowią czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 10 kwietnia 2013 r. (nr IPTPP1/443-67/13-4/IG).

Sprawa  dotyczyła podatnika, prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie produkcji mebli na wymiar, w tym zabudów wnękowych. Obiekty, przez podatnika określane jako „szafy wnękowe” stanowiły trwałe elementy połączone ze ścianami, niemożliwe do przeniesienia w inne miejsce. Wystawiane przez podatnika faktury obejmowały jedną pozycję „trwała zabudowa - szafa wnękowa” i uwzględniały stawkę 23% VAT.  Podatnik rozważał (w oparciu o orzecznictwo sądów administracyjnych) stosowania stawki 8% VAT. W celu wyjaśnienia wątpliwości  w tym zakresie zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację. Podkreślił, że swoje usługi wykonuje  wyłącznie w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Na tym tle podatnik sformułował pytanie, czy usługi, które wykazuje jako „zabudowa na stałe w pomieszczeniach mieszkalnych” stanowią modernizację obiektów budowlanych i jako takie podlegają opodatkowaniu wg stawki 8% VAT?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawiając własne stanowisko podatnik wskazał, że omawianą usługę należy traktować jako jedną transakcję (usługę złożoną) mającą charakter modernizacji budynku (lokalu) mieszkalnego, opodatkowaną preferencyjną stawką VAT  w wysokości 8%.

Przedstawiając własne stanowisko podatnik wskazał, że omawianą usługę należy traktować jako jedną transakcję (usługę złożoną) mającą charakter modernizacji budynku (lokalu) mieszkalnego, opodatkowaną preferencyjną stawką VAT  w wysokości 8%.

Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W uzasadnieniu powołał przepis art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, z którego wynika, iż warunkiem zastosowania 8% stawki, jest spełnienie dwóch przesłanek.

Po pierwsze zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji obiektów budowlanych lub ich dostawy.

Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z tych przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej, 8% stawki podatku.

Organ argumentował, że nie sposób uznać, aby stała zabudowa wnękowa, będąca w istocie zabudową "meblową", mogła być uznana za instalację lub urządzenie techniczne budynku. Jej montaż nie wymaga pozwolenia na budowę, może też być w każdym czasie zdemontowana lub wymieniona. W opinii Dyrektora IS sama usługa montażu czy też instalacja poszczególnych elementów nie może być traktowana jako remont lub modernizacja. Dopiero w połączeniu z zespołem innych czynności, w wyniku których podnosi się bądź też przywraca poprzedni stan faktyczny czy wartość użytkową budynku lub lokalu, usługę taką można traktować jako usługę budowy, remontu, modernizacji lub przebudowy, o których mowa w ustawie.

Likwidacja działalności gospodarczej – skutki w PIT i pkpir

Faktura VAT 2014 – zmiany zasad fakturowania od 1 stycznia 2014 r.

Powyższe skłoniło organ do konkluzji, że stałą zabudowę bez możliwości przeniesienia ich w inne miejsce, należy uznać za wyposażenie budynku (lokalu), a fakt trwałego ich przytwierdzenia np. do ścian, podłoża bądź sufitu pozostaje bez znaczenia, bowiem nie następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku (lokalu).

Reasumując, organ stwierdził, że do czynności, polegających na stałej zabudowie wnęk w obiektach objętych społecznym programem mieszkaniowym, zastosowanie ma stawka podatku w wysokości 23% VAT, bowiem czynności te nie stanowią czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy.

Autopromocja

Kontrowersje wyjaśnione?

Powyższa interpretacja porusza temat budzący w ostatnim czasie wiele kontrowersji. Co prawda większość organów podatkowych oraz sądów potwierdza stanowisko, zgodnie z którym nie można uznać stałej zabudowy wnęk w obiektach objętych społecznym programem mieszkaniowym za usługę budowlano-montażową co pozwalałoby na skorzystanie z preferencyjnej, 8% stawki VAT, jednakże pojawiły się również opinie zupełnie przeciwne. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w dniu 10 stycznia 2013 r. orzekł, że dostarczanie oraz zabudowa szaf wnękowych może zostać uznana za usługę a co za tym idzie korzystać z 8% stawki podatku od towarów i usług. (I SA/Po 880/12, I SA/Po 881/12 oraz I SA/Po 882/12).

Niestety, negatywne dla podatników stanowisko organu, przedstawione w powyższej interpretacji zostało niejednokrotnie potwierdzone w orzecznictwie – między innymi w wyrokach WSA w Gliwicach z dnia 19 marca 2012 r. sygn. akt III SA/Gl 1392/11, WSA w Lublinie z dnia 26 września 2012 r. sygn. akt SA/Lu 463/12 oraz WSA w Warszawie z dnia 13 czerwca 2012 r. sygn. akt III SA/Wa 2742/11, podobną tezę potwierdził również wyrok NSA z dnia 26 lipca 2012 r. sygn. akt I FSK 483/12.

W powyższych wyrokach sądy uznały, że nie można w przypadku zabudowy szaf wnękowych zastosować 8% stawki podatku od towarów i usług, ponieważ stosuje się ją do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, między innymi ze względu na to, że czynności związane z montażem szaf nie dotyczą samego budynku, nie mogą być uznane za czynności wspomniane w art. 41 ust. 12 ustawy (w szczególności, zdaniem sądów, montaż szaf wnękowych nie stanowi modernizacji w rozumieniu powołanego przepisu). 

Ze względu na niejednolitość orzecznictwa oraz szereg wątpliwości związany z powyższą kwestią Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z 31 stycznia 2013 r. sygn. akt I FSK 306/12 skierował pytanie do siedmioosobowego składu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wskazana wyżej, korzystna dla podatników, uchwała siedmiu sędziów NSA z 24 czerwca 2013 r. powinna chyba zakończyć spory w tym zakresie.

Mariusz Nowak, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  REKLAMA