Likwidacja działalności gospodarczej – skutki w PIT i pkpir
REKLAMA
REKLAMA
Podatnik, w przypadku decyzji o likwidacji działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych i przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów zobowiązany jest do:
REKLAMA
1. sporządzenia spisu z natury,
2. sporządzenia wykazu składników majątku.
Spis z natury
W myśl § 27 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. 2003 r., nr 152, poz. 1475 ze zm.) podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień
1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.
Zauważyć należy, że do 11.05.2013 r. spis ten zgodnie z § 27 ust. 3 obejmował również wyposażenie, jednak na mocy wprowadzonych zmian od 11.05.2013 r. regulacja ta została uchylona.
Wyżej wymienione rozporządzenie w sposób szczegółowy określa zasady sporządzenia takiego spisu, w tym wskazuje w § 28 ust. 4, że o zamiarze sporządzenia spisu z natury podatnik jest zobowiązany zawiadomić w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej 7 dni przed datą sporządzenia tego spisu.
Z kolei § 29 ust. 1 wskazuje, że podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia; spis z natury półwyrobów (półfabrykatów), wyrobów gotowych i braków własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia, a odpadów użytkowych, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową, wycenia się według wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania.
W tym miejscu również należy wskazać, że do 11.05.2013 r. spis ten zgodnie z § 29 ust. 8 był wyceniany jedynie według cen zakupu, jednak na mocy wprowadzonych zmian od 11.05.2013 r. regulacja ta została uchylona.
Po sporządzeniu spisu podatnik pozostawia go w dokumentacji swojej działalności. Spisu tego nie składa się do urzędu skarbowego. Nie podlega on też, na moment sporządzenia, opodatkowaniu.
Środki trwałe wykorzystywane sezonowo - amortyzacja
Wykaz składników majątku
REKLAMA
W myśl art. 24 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012 r., poz. 361 ze zm.) w razie likwidacji działalności gospodarczej, w tym także w formie spółki niebędącej osobą prawną, lub wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną, sporządza się wykaz składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej lub na dzień wystąpienia wspólnika z takiej spółki.
Wykaz ten powinien obejmować cały majątek, który pozostał w działalności, a zatem również wyposażenie i środki trwałe. Ww. przepis szczegółowo reguluje, jakie elementy spisu są obligatoryjne.
Podobnie jak spis z natury, tak i ten wykaz pozostaje w dokumentacji podatnika prowadzącego działalność gospodarczą i nie podlega opodatkowaniu.
Jeżeli jednak zdarzy się, że podatnik dokona odpłatnego zbycia składników majątku objętych spisem przed upływem 6 lat (liczonych od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja tej działalności), to kwota uzyskana z tej sprzedaży stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej.
Jeśli wynikiem takiej transakcji będzie dochód, to wówczas podatnik zobowiązany będzie do jego opodatkowania na zasadach określonych w art. 44 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym oraz do jego wykazania w deklaracji rocznej w PIT-36.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat