Stawka 5 % VAT na sprzedaż dań gotowych
REKLAMA
REKLAMA
Stawka VAT na dania gotowe w barach i restauracjach
Sprawa dotyczyła podmiotu z branży gastronomicznej, która prowadzi na terenie Polski sieć punktów sprzedaży żywności oraz napojów. Biznesowy model działalności prowadzonej przez wnioskodawcę opiera się na sprzedaży uprzednio przetworzonych gotowych dań (m. in. zup, mięs na ciepło, surówek, warzyw na ciepło) oraz fast-foodów, przy czym sprzedawane są one na wagę, jako ściśle określone dania z określonego zestawu produktów (nie ma możliwości zamówienia konkretnego dania przez klienta). Obsługa konkretnego klienta jest zredukowana do minimum i w zasadzie ogranicza się do zważenia dan wybranych przez klienta oraz przyjmowania płatności.
REKLAMA
W tak przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca zwrócił się do Ministra Finansów w celu potwierdzenia stanowiska, że sprzedaż dań w opisany wyżej sposób korzysta z preferencyjnej 5 % stawki podatku VAT przewidzianej dla dostawy gotowych posiłków i dań. Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawca przywołał wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dn. 29 marca 2007 t. w sprawie C-111/05, zgodnie z którym w celu określenia, czy jedna transakcja złożona powinna zostać zakwalifikowana jako dostawa towarów, czy jako świadczenie usług, należy zidentyfikować jej elementy dominujące oraz wyroku TSUE z dn. 10 marca 2011 r. (sprawy połączone C-497/09, C-499/09, C-501/09 oraz C-502/09), zgodnie z którym przygotowanie ciepłego produktu gotowego ogranicza się zaś w istocie do czynności pobieżnych i znormalizowanych i zwykle nie następuje na życzenie konkretnego klienta, lecz w sposób stały i regularny, w zależności od popytu możliwego do przewidzenia w sposób ogólny, co nie stanowi przeważającego elementu omawianej transakcji i nie może samo z siebie powodować uznania tej transakcji za świadczenie usługi. Odnosząc uwagi zawarte w ww. orzeczeniach do przedstawionego przez siebie stanu faktycznego, wnioskodawca wywiódł, że z uwagi na brak infrastruktury restauracyjnej (m.in. brak kelnerów czy szatni) oraz przyjęty sposób prowadzenia działalności, zasadne jest traktowanie opisanych we wniosku o wydanie interpretacji transakcji jako dostaw gotowych posiłków i dań.
500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF
100 pytań o samochód w firmie + CD
Organ podatkowy w wydanej przez siebie interpretacji uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.
Zwrócił w szczególności uwagę na to, że rozstrzygając czy w konkretnej sprawie mamy do czynienia z jednym bądź wieloma świadczeniami istotne jest dokonanie tej analizy z punktu widzenia klienta, odbiorcy tych czynności. Biorąc pod uwagę iż głównym celem świadczenia oferowanego przez wnioskodawcę jest dostawa gotowych dań lub artykułów żywnościowych, oraz fakt braku istnienia stosownej infrastruktury, jak również orzecznictwo TSUE, świadczenie główne oferowane przez wnioskodawcę przesądza o takiej kwalifikacji podatkowej opisanych czynności na gruncie ustawy o VAT. Tym samym, jeśli oferowane przez wnioskodawcę dania mieszczą się w grupowaniu PKWiU 10.85.1, ich dostawa może korzystać z preferencyjnej 5 % stawki podatku VAT.
Interpretacja wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach stanowi kontynuację korzystnej dla podatników linii interpretacyjnej w tym zakresie. Podobne podejście do omawianego zagadnienia zostało zaprezentowane m. in. w interpretacjach: Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dn. 28 lutego 2012 r. (sygn. IPPP3/443-1530/11-3/KT), oraz z dn. 19 lipca 2011 r. IPPP2-443-543/11-2/IZ. W interpretacjach wydawanych wcześniej występował jednak pogląd, zgodnie z którym tego typu świadczenia należy zakwalifikować jako świadczenie usług, opodatkowane stawką 8% (tak stwierdzono m.in. w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dn. 28 czerwca 2011 r., sygn. ILPP1/443-547/11-2/MK oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dn. 17 listopada 2011 r., sygn. IBPP2/443-901/11/BW).
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Podejście zgodnie z którym w przypadku przedmiotowych świadczeń mamy do czynienia z opodatkowaniem stawką 5 % należy uznać za słuszne i zgodne z wykładnią prawa unijnego dokonywaną przez TSUE. Skoro bowiem sensem ekonomicznym takich czynności jest dostawa dań gotowych do spożycia, nieracjonalne jest traktowanie ich jak usługę. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie preferencyjnej stawki jest uzależnione od przyjętego modelu biznesowego oraz posiadanej infrastruktury restauracyjnej. Jak słusznie bowiem podkreślano w przytaczanych wyżej interpretacjach, w tego typu przypadkach należy brać pod uwagę całokształt okoliczności towarzyszących zawieraniu transakcji.
Filip Biegun
Wydział Prawa i Administracji
Uniwersytet Śląski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat