REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi szkoły pływania są usługą kompleksową opodatkowaną 23% stawką VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Usługi szkoły pływania są usługą kompleksową opodatkowaną 23% stawką VAT
Usługi szkoły pływania są usługą kompleksową opodatkowaną 23% stawką VAT

REKLAMA

REKLAMA

Szczególne wątpliwości na gruncie podatku od towarów i usług budzi kwestia świadczeń kompleksowych (złożonych). Zagadnienie to ma istotne znaczenie praktyczne, ponieważ uznanie dwóch lub więcej świadczeń za jedną kompleksową usługę, determinuje sposób opodatkowania, który powinien być w takiej sytuacji jednolity.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 3.11.2015 r., sygn. I SA/Gd 995/15, dotyczył podatnika prowadzącego szkołę pływania w aquaparku należącym do innego podmiotu.

Autopromocja

Niewykluczone było aby klient sam nabywał wstęp na basen, płacąc szkole tylko za naukę, nie było to jednakże regułą. Zwykle bowiem, klienci podatnika płacili cenę obejmującą dwa elementy: zwrot opłat za wstęp do aquaparku oraz opłatę za naukę pływania.

WSA w Gdańsku w swoim wyroku rozstrzygnął, wbrew stanowisku podatnika, że nawet w sytuacji gdy klient płaci szkole pełną (obejmującą także opłatę za wstęp) cenę, występuje jedno świadczenie kompleksowe opodatkowane stawką VAT 23%.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Biuletyn VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szkoła pływania chciała odrębnego opodatkowania dwóch usług

W analizowanym wyroku podatnik, w swoim mniemaniu, nie świadczył usługi kompleksowej tylko dwa osobne świadczenia, tj.:

1. usługę basenową, którą była przez niego najpierw nabywana, a potem odsprzedawana klientom. Usługa taka podlega opodatkowaniu stawką obniżoną 8% (poz. 179 załącznika nr do ustawy o VAT);

2. usługę nauki pływania opodatkowaną stawką 23%.

Rozdzielenie usługi na dwie części pozwalało podatnikowi na opodatkowanie świadczeń według różnych stawek VAT. Podatnik podkreślał, że zastosowanie dwóch stawek wynika z możliwości indywidualnego zakupu wstępu do aquaparku bezpośrednio u prowadzącego ten obiekt. To wskazuje bowiem na odrębność usługi basenowej. Ponadto szkoła wskazała na przyjęty przez nią regulamin, potwierdzający podział ceny płaconej przez klientów na dwie części (zwrot opłaty za wstęp oraz opłatę za naukę).

Podatki 2016 cz.1 – VAT 2016 (książka)

Sąd: klient nabywa jedną usługę

WSA w Gdańsku nie zgodził się z zaprezentowanym wyżej stanowiskiem podatnika. Zdaniem Sądu należy brać pod uwagę przede wszystkim punkt widzenia potencjalnego, typowego nabywcy usługi. Celem takiego klienta będzie zaś nabycie lekcji pływania. Zapewnienie wstępu na basen to zaś jedynie środek do tego celu. Pomiędzy tymi świadczeniami zachodzi więc nierozerwalny związek, który powoduje konieczność traktowania ich jako jednej usługi kompleksowej.

Sąd wskazał przy tym, że świadczenie samych usług nauki pływania bez rezerwacji basenu byłoby niecelowe. Szkoła musi bowiem zapewnić swoim klientom wstęp na basen, co zaś z kolei wymaga rezerwacji odpowiedniej ilości miejsc. W analizowanym wyroku pokreślono także, że postanowienia ustalonego przez podatnika regulaminu pozostają bez znaczenia dla oceny skutków podatkowych. Regulamin ten nie tworzy bowiem stanu prawnego w podatku VAT.

Jako, że głównym elementem usługi kompleksowej było udzielanie lekcji pływania, to cała usługa powinna być opodatkowywana stawką właściwą dla tego świadczenia. Tym samym szkoła pływania jest obowiązana stosować stawkę podstawową 23% do całej wartości ceny płaconej przez klientów.

Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA