| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Usługi szkoły pływania są usługą kompleksową opodatkowaną 23% stawką VAT

Usługi szkoły pływania są usługą kompleksową opodatkowaną 23% stawką VAT

Szczególne wątpliwości na gruncie podatku od towarów i usług budzi kwestia świadczeń kompleksowych (złożonych). Zagadnienie to ma istotne znaczenie praktyczne, ponieważ uznanie dwóch lub więcej świadczeń za jedną kompleksową usługę, determinuje sposób opodatkowania, który powinien być w takiej sytuacji jednolity.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 3.11.2015 r., sygn. I SA/Gd 995/15, dotyczył podatnika prowadzącego szkołę pływania w aquaparku należącym do innego podmiotu.

Niewykluczone było aby klient sam nabywał wstęp na basen, płacąc szkole tylko za naukę, nie było to jednakże regułą. Zwykle bowiem, klienci podatnika płacili cenę obejmującą dwa elementy: zwrot opłat za wstęp do aquaparku oraz opłatę za naukę pływania.

WSA w Gdańsku w swoim wyroku rozstrzygnął, wbrew stanowisku podatnika, że nawet w sytuacji gdy klient płaci szkole pełną (obejmującą także opłatę za wstęp) cenę, występuje jedno świadczenie kompleksowe opodatkowane stawką VAT 23%.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Biuletyn VAT

Szkoła pływania chciała odrębnego opodatkowania dwóch usług

W analizowanym wyroku podatnik, w swoim mniemaniu, nie świadczył usługi kompleksowej tylko dwa osobne świadczenia, tj.:

1. usługę basenową, którą była przez niego najpierw nabywana, a potem odsprzedawana klientom. Usługa taka podlega opodatkowaniu stawką obniżoną 8% (poz. 179 załącznika nr do ustawy o VAT);

2. usługę nauki pływania opodatkowaną stawką 23%.

Rozdzielenie usługi na dwie części pozwalało podatnikowi na opodatkowanie świadczeń według różnych stawek VAT. Podatnik podkreślał, że zastosowanie dwóch stawek wynika z możliwości indywidualnego zakupu wstępu do aquaparku bezpośrednio u prowadzącego ten obiekt. To wskazuje bowiem na odrębność usługi basenowej. Ponadto szkoła wskazała na przyjęty przez nią regulamin, potwierdzający podział ceny płaconej przez klientów na dwie części (zwrot opłaty za wstęp oraz opłatę za naukę).

Podatki 2016 cz.1 – VAT 2016 (książka)

Sąd: klient nabywa jedną usługę

WSA w Gdańsku nie zgodził się z zaprezentowanym wyżej stanowiskiem podatnika. Zdaniem Sądu należy brać pod uwagę przede wszystkim punkt widzenia potencjalnego, typowego nabywcy usługi. Celem takiego klienta będzie zaś nabycie lekcji pływania. Zapewnienie wstępu na basen to zaś jedynie środek do tego celu. Pomiędzy tymi świadczeniami zachodzi więc nierozerwalny związek, który powoduje konieczność traktowania ich jako jednej usługi kompleksowej.

Sąd wskazał przy tym, że świadczenie samych usług nauki pływania bez rezerwacji basenu byłoby niecelowe. Szkoła musi bowiem zapewnić swoim klientom wstęp na basen, co zaś z kolei wymaga rezerwacji odpowiedniej ilości miejsc. W analizowanym wyroku pokreślono także, że postanowienia ustalonego przez podatnika regulaminu pozostają bez znaczenia dla oceny skutków podatkowych. Regulamin ten nie tworzy bowiem stanu prawnego w podatku VAT.

Jako, że głównym elementem usługi kompleksowej było udzielanie lekcji pływania, to cała usługa powinna być opodatkowywana stawką właściwą dla tego świadczenia. Tym samym szkoła pływania jest obowiązana stosować stawkę podstawową 23% do całej wartości ceny płaconej przez klientów.

Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »