reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Refakturowanie mediów przy najmie - stawki VAT

Refakturowanie mediów przy najmie - stawki VAT

W orzecznictwie NSA dominuje już pogląd, zgodnie z którym proporcjonalny podział kosztów eksploatacyjnych nie jest przeszkodą do refakturowania najemcom mediów ze stawką dla nich właściwą.

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie refakturowania mediów zapadł tylko jeden wyrok NSA zgodny z oczekiwaniami ministra finansów. Dwadzieścia innych jest korzystnych dla podatników. Nie ma więc potrzeby, by sprawą zajmował się poszerzony skład Naczelnego Sądu Administracyjnego – wyjaśnił 4 listopada 2015 r. sędzia Sylwester Marciniak, orzekając w kolejnej sprawie. NSA potwierdził, że proporcjonalny podział kosztów nie jest przeszkodą do refakturowania mediów ze stawką dla nich właściwą.

Chodziło o właściciela sieci centrów handlowych. Spółka wyjaśniła, że część powierzchni wykorzystuje na potrzeby własnej działalności handlowej, a resztę wynajmuje innym podmiotom. Spór dotyczył tego, z jaką stawką VAT ma refakturować na nich opłaty (za: prąd, gaz, wodę, odprowadzanie ścieków, wywóz nieczystości, usługi telekomunikacyjne) w sytuacji gdy w lokalach nie ma zainstalowanych liczników. Są one bowiem opodatkowane według różnych stawek VAT: woda, odprowadzanie ścieków, wywóz nieczystości są ze stawką 8 proc., a pozostałe usługi – z 23 proc.

Spółka umówiła się z najemcami, że będą opłacać media w wysokości oszacowanej proporcjonalnie do udziału powierzchni użytkowej lokalu w całkowitej powierzchni użytkowej centrum handlowego. Uważała, że taki podział kosztów nie stoi na przeszkodzie refakturowaniu mediów ze stawkami dla nich właściwymi.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie się z tym nie zgodził. W interpretacji (wydanej jeszcze przed wyrokiem TSUE w sprawie refakturowania mediów) stwierdził, że dostawa mediów to świadczenie pomocnicze do usługi najmu i podlega w całości opodatkowaniu według stawki 23 proc.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Biuletyn VAT

Interpretację tę uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, ale dyrektor izby złożył skargę kasacyjną. Uważał, że w świetle wyroku TSUE z 16 kwietnia 2015 r. (sygn. C-42/14) proporcjonalny podział kosztów nie pozwala na stosowanie odrębnych stawek VAT. Powołał się też na orzeczenie NSA (sygn. akt I FSK 1462/13), zapadłe już po wyroku TSUE, dotyczące refakturowania opłat z tytułu zarzadzania nieruchomością wspólną. NSA orzekł wówczas, że koszty wspólnoty mieszkaniowej związane z eksploatacją nieruchomości wspólnej, przenoszone na najemców proporcjonalnie, są objęte stawką podstawową.

NSA uznał jednak, że ten wyrok był wyłomem z kształtującej się już linii orzeczniczej. Wskazał, że od tego czasu zapadło już wiele orzeczeń, zgodnie z którymi proporcjonalny podział kosztów nie jest przeszkodą do refakturowania mediów ze stawką dla nich właściwą (przykładem wyrok o sygn. akt I FSK 196/14).

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Patrycja Dudek

patrycja.dudek@infor.pl

Wyrok NSA z 4 listopada 2015 r., sygn. akt I FSK 793/15.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama