REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Refakturowanie mediów przy najmie - stawki VAT

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Refakturowanie mediów przy najmie - stawki VAT
Refakturowanie mediów przy najmie - stawki VAT

REKLAMA

REKLAMA

W orzecznictwie NSA dominuje już pogląd, zgodnie z którym proporcjonalny podział kosztów eksploatacyjnych nie jest przeszkodą do refakturowania najemcom mediów ze stawką dla nich właściwą.

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie refakturowania mediów zapadł tylko jeden wyrok NSA zgodny z oczekiwaniami ministra finansów. Dwadzieścia innych jest korzystnych dla podatników. Nie ma więc potrzeby, by sprawą zajmował się poszerzony skład Naczelnego Sądu Administracyjnego – wyjaśnił 4 listopada 2015 r. sędzia Sylwester Marciniak, orzekając w kolejnej sprawie. NSA potwierdził, że proporcjonalny podział kosztów nie jest przeszkodą do refakturowania mediów ze stawką dla nich właściwą.

Autopromocja

Chodziło o właściciela sieci centrów handlowych. Spółka wyjaśniła, że część powierzchni wykorzystuje na potrzeby własnej działalności handlowej, a resztę wynajmuje innym podmiotom. Spór dotyczył tego, z jaką stawką VAT ma refakturować na nich opłaty (za: prąd, gaz, wodę, odprowadzanie ścieków, wywóz nieczystości, usługi telekomunikacyjne) w sytuacji gdy w lokalach nie ma zainstalowanych liczników. Są one bowiem opodatkowane według różnych stawek VAT: woda, odprowadzanie ścieków, wywóz nieczystości są ze stawką 8 proc., a pozostałe usługi – z 23 proc.

Spółka umówiła się z najemcami, że będą opłacać media w wysokości oszacowanej proporcjonalnie do udziału powierzchni użytkowej lokalu w całkowitej powierzchni użytkowej centrum handlowego. Uważała, że taki podział kosztów nie stoi na przeszkodzie refakturowaniu mediów ze stawkami dla nich właściwymi.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie się z tym nie zgodził. W interpretacji (wydanej jeszcze przed wyrokiem TSUE w sprawie refakturowania mediów) stwierdził, że dostawa mediów to świadczenie pomocnicze do usługi najmu i podlega w całości opodatkowaniu według stawki 23 proc.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biuletyn VAT

Interpretację tę uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, ale dyrektor izby złożył skargę kasacyjną. Uważał, że w świetle wyroku TSUE z 16 kwietnia 2015 r. (sygn. C-42/14) proporcjonalny podział kosztów nie pozwala na stosowanie odrębnych stawek VAT. Powołał się też na orzeczenie NSA (sygn. akt I FSK 1462/13), zapadłe już po wyroku TSUE, dotyczące refakturowania opłat z tytułu zarzadzania nieruchomością wspólną. NSA orzekł wówczas, że koszty wspólnoty mieszkaniowej związane z eksploatacją nieruchomości wspólnej, przenoszone na najemców proporcjonalnie, są objęte stawką podstawową.

NSA uznał jednak, że ten wyrok był wyłomem z kształtującej się już linii orzeczniczej. Wskazał, że od tego czasu zapadło już wiele orzeczeń, zgodnie z którymi proporcjonalny podział kosztów nie jest przeszkodą do refakturowania mediów ze stawką dla nich właściwą (przykładem wyrok o sygn. akt I FSK 196/14).

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Patrycja Dudek

patrycja.dudek@infor.pl

Wyrok NSA z 4 listopada 2015 r., sygn. akt I FSK 793/15.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  REKLAMA