REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Refakturowanie mediów przy najmie - stawki VAT

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Refakturowanie mediów przy najmie - stawki VAT
Refakturowanie mediów przy najmie - stawki VAT

REKLAMA

REKLAMA

W orzecznictwie NSA dominuje już pogląd, zgodnie z którym proporcjonalny podział kosztów eksploatacyjnych nie jest przeszkodą do refakturowania najemcom mediów ze stawką dla nich właściwą.

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie refakturowania mediów zapadł tylko jeden wyrok NSA zgodny z oczekiwaniami ministra finansów. Dwadzieścia innych jest korzystnych dla podatników. Nie ma więc potrzeby, by sprawą zajmował się poszerzony skład Naczelnego Sądu Administracyjnego – wyjaśnił 4 listopada 2015 r. sędzia Sylwester Marciniak, orzekając w kolejnej sprawie. NSA potwierdził, że proporcjonalny podział kosztów nie jest przeszkodą do refakturowania mediów ze stawką dla nich właściwą.

Autopromocja

Chodziło o właściciela sieci centrów handlowych. Spółka wyjaśniła, że część powierzchni wykorzystuje na potrzeby własnej działalności handlowej, a resztę wynajmuje innym podmiotom. Spór dotyczył tego, z jaką stawką VAT ma refakturować na nich opłaty (za: prąd, gaz, wodę, odprowadzanie ścieków, wywóz nieczystości, usługi telekomunikacyjne) w sytuacji gdy w lokalach nie ma zainstalowanych liczników. Są one bowiem opodatkowane według różnych stawek VAT: woda, odprowadzanie ścieków, wywóz nieczystości są ze stawką 8 proc., a pozostałe usługi – z 23 proc.

Spółka umówiła się z najemcami, że będą opłacać media w wysokości oszacowanej proporcjonalnie do udziału powierzchni użytkowej lokalu w całkowitej powierzchni użytkowej centrum handlowego. Uważała, że taki podział kosztów nie stoi na przeszkodzie refakturowaniu mediów ze stawkami dla nich właściwymi.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie się z tym nie zgodził. W interpretacji (wydanej jeszcze przed wyrokiem TSUE w sprawie refakturowania mediów) stwierdził, że dostawa mediów to świadczenie pomocnicze do usługi najmu i podlega w całości opodatkowaniu według stawki 23 proc.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biuletyn VAT

Interpretację tę uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, ale dyrektor izby złożył skargę kasacyjną. Uważał, że w świetle wyroku TSUE z 16 kwietnia 2015 r. (sygn. C-42/14) proporcjonalny podział kosztów nie pozwala na stosowanie odrębnych stawek VAT. Powołał się też na orzeczenie NSA (sygn. akt I FSK 1462/13), zapadłe już po wyroku TSUE, dotyczące refakturowania opłat z tytułu zarzadzania nieruchomością wspólną. NSA orzekł wówczas, że koszty wspólnoty mieszkaniowej związane z eksploatacją nieruchomości wspólnej, przenoszone na najemców proporcjonalnie, są objęte stawką podstawową.

NSA uznał jednak, że ten wyrok był wyłomem z kształtującej się już linii orzeczniczej. Wskazał, że od tego czasu zapadło już wiele orzeczeń, zgodnie z którymi proporcjonalny podział kosztów nie jest przeszkodą do refakturowania mediów ze stawką dla nich właściwą (przykładem wyrok o sygn. akt I FSK 196/14).

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Patrycja Dudek

patrycja.dudek@infor.pl

Wyrok NSA z 4 listopada 2015 r., sygn. akt I FSK 793/15.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA