Czym jest wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów przez podatnika
REKLAMA
REKLAMA
Zależnie od kierunku tego przemieszczenia może ono stanowić w Polsce:
REKLAMA
1) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów - stanie się tak, gdy towary te zostaną przemieszczone przez podatnika z terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego do Polski
2) wewnątrzwspólnotową dostawę towarów - gdy towary zostaną przemieszczone z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego.
Polecamy: VAT 2011
Należy zauważyć, że w obu przypadkach chodzi o sytuacje, gdy przemieszczenie dokonywane jest przez jeden podmiot posiadający przedsiębiorstwo w co najmniej dwóch państwach członkowskich (w przypadku bowiem, gdy przemieszczenie następuje między dwoma podatnikami, stanowi ono „zwykłe” wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub „zwykłą” wewnątrzwspólnotową dostawę towarów).
Regulacją art. 11 ust. 1 ustawy VAT jest objęta taka sytuacja, kiedy podatnik podatku od wartości dodanej w innym państwie członkowskim w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa zaimportował towar na terytorium tego innego państwa członkowskiego, który następnie przetransferował do Polski w celu wykorzystania do działalności jako podatnika (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 18 stycznia 2008 r. I SA/Lu 689/2007).
Trzeba również podkreślić, że ustawodawca przewidział szereg przypadków, gdy mimo przemieszczenia przez podatnika towaru między dwoma państwami członkowskimi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów) nie występuje. Przypadki te określone zostały w art. 12 ust. 1 ustawy o VAT (w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów) oraz w art. 13 ust. 4 ustawy (w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów).
Polecamy: serwis VAT
We wszystkich tych przypadkach, stosownie do art. 12 ust. 2 i art. 13 ust. 5 ustawy o VAT, ustanie okoliczności powodujących wyłączenie powoduje uznanie przemieszczenia za transakcję wewnątrzwspólnotową (odpowiednio wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów).
Określone w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT przemieszczenie towarów, których dostawa na terenie kraju opodatkowana jest stawką 0% (art. 83 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 10 ust. 1 ustawy o VAT), nie powoduje obowiązku zapłaty podatku, tj. nie jest traktowane gorzej, niż dostawa takich samych towarów na rynku krajowym (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 maja 2008 r. III SA/Wa 701/2008).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat