reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Kserokopia CMR może potwierdzać dostawę wewnątrzwspólnotową

Kserokopia CMR może potwierdzać dostawę wewnątrzwspólnotową

Dokumentowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych budzi żywe zainteresowanie podatników, gdyż zebranie właściwego zestawu „papierków” umożliwia stosowanie do danej dostawy stawki 0%, a nie stawki krajowej.


Dokumentowanie to, wbrew pozorom, jest czasami skomplikowane, gdyż życie, a w szczególności praktyka handlowa, w przeciwieństwie do przepisów, przewiduje bardzo wiele różnych sposobów dokumentowania niektórych czynności.

Wątpliwości pojawiają się w związku z tym, że przepisy podatkowe co prawda pozwalają na stosowanie otwartego katalogu dokumentów potwierdzających dokonanie niektórych czynności (np. potwierdzenia dostarczenia towaru do odbiorcy), a jednocześnie aparat skarbowy nie zawsze chce uznać, że jakaś forma potwierdzenia może być w tym katalogu, co wywołuje dotkliwe kłopoty.

Jeden z podatników, obawiając się reakcji swojego organu podatkowego na przyjęcie za prawidłowe dokumentowania dostawy towarów kserokopią dokumentu CMR (gdyż przewoźnik ma problemy z przekazywaniem mu oryginałów tych CMR), zwrócił się do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie stosownej interpretacji w tym zakresie.

Zobacz także: Dokumentowanie dostaw wewnątrzwspólnotowychdla potrzeb VAT

Polecamy: serwis VAT

Jak wynika z wydanej w imieniu tego Ministra przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu interpretacji indywidualnej nr ILPP4/443-1/11-2/JKa z dnia 9 lutego 2011 r., jeżeli przed złożeniem deklaracji za dany okres rozliczeniowy, podmiot ten będzie w posiadaniu kserokopii dokumentu CMR potwierdzającej, że konkretne towary zostały dostarczone do nabywcy znajdującego się na terytorium innego państwa członkowskiego, to jest uprawniony do stosowania stawki podatku w wysokości 0% (o ile spełni również i inne, poza potwierdzeniem dostarczenia towaru, warunki).

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kserokopia CMR może potwierdzać dostawę wewnątrzwspólnotową
Kserokopia CMR może potwierdzać dostawę wewnątrzwspólnotową

VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama