| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Kserokopia CMR może potwierdzać dostawę wewnątrzwspólnotową

Kserokopia CMR może potwierdzać dostawę wewnątrzwspólnotową

Dokumentowanie dostaw wewnątrzwspólnotowych budzi żywe zainteresowanie podatników, gdyż zebranie właściwego zestawu „papierków” umożliwia stosowanie do danej dostawy stawki 0%, a nie stawki krajowej.


Dokumentowanie to, wbrew pozorom, jest czasami skomplikowane, gdyż życie, a w szczególności praktyka handlowa, w przeciwieństwie do przepisów, przewiduje bardzo wiele różnych sposobów dokumentowania niektórych czynności.

Wątpliwości pojawiają się w związku z tym, że przepisy podatkowe co prawda pozwalają na stosowanie otwartego katalogu dokumentów potwierdzających dokonanie niektórych czynności (np. potwierdzenia dostarczenia towaru do odbiorcy), a jednocześnie aparat skarbowy nie zawsze chce uznać, że jakaś forma potwierdzenia może być w tym katalogu, co wywołuje dotkliwe kłopoty.

Jeden z podatników, obawiając się reakcji swojego organu podatkowego na przyjęcie za prawidłowe dokumentowania dostawy towarów kserokopią dokumentu CMR (gdyż przewoźnik ma problemy z przekazywaniem mu oryginałów tych CMR), zwrócił się do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie stosownej interpretacji w tym zakresie.

Zobacz także: Dokumentowanie dostaw wewnątrzwspólnotowychdla potrzeb VAT

Polecamy: serwis VAT

Jak wynika z wydanej w imieniu tego Ministra przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu interpretacji indywidualnej nr ILPP4/443-1/11-2/JKa z dnia 9 lutego 2011 r., jeżeli przed złożeniem deklaracji za dany okres rozliczeniowy, podmiot ten będzie w posiadaniu kserokopii dokumentu CMR potwierdzającej, że konkretne towary zostały dostarczone do nabywcy znajdującego się na terytorium innego państwa członkowskiego, to jest uprawniony do stosowania stawki podatku w wysokości 0% (o ile spełni również i inne, poza potwierdzeniem dostarczenia towaru, warunki).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK