REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć skonto przy WNT gdy kontrahent nie wystawia faktury korygującej?

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Małgorzata Breda
Jak rozliczyć skonto przy WNT gdy kontrahent nie wystawia faktury korygującej?
Jak rozliczyć skonto przy WNT gdy kontrahent nie wystawia faktury korygującej?

REKLAMA

REKLAMA

Spółka Alfa nabywa surowce od podmiotu, mającego siedzibę na terytorium Francji. Powyższe transakcje stanowią wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W umowie dotyczącej warunków handlowych strony ustaliły, że w przypadku, gdy Spółka dokona zapłaty za nabyte towary w terminie czternastu dni od dnia wystawienia faktury, otrzyma rabat w wysokości 5%. Informację o warunkach przyznania przez dostawcę rabatu zawierają faktury dokumentujące nabycie przez Spółkę surowców.

Spółka podjęła decyzję, że płatności będą regulowane w takim terminie, aby można było skorzystać z powyższego skonta. Jednocześnie sprzedawca poinformował Spółkę, że po dokonaniu zapłaty w ww. terminie nie będzie wystawiał faktur korygujących mimo, że Spółka otrzyma rabat.

REKLAMA

Autopromocja

Spółka Alfa powzięła wątpliwość w jaki sposób powinna rozliczać rzeczone rabaty na gruncie podatku VAT.

Odpowiedź eksperta:

Zgodnie z definicją słownikową, skonto to "procentowe zmniejszenie sumy należności, przyznawane nabywcy towaru na warunkach kredytowych, w razie zapłaty należności gotówką przed umówionym terminem" - Mały Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1997 r.

Warto wskazać również stanowisko NSA – Oddział Zamiejscowy w Katowicach, który w wyroku z dnia 20 października 1997 r. (sygn. akt I SA/Ka 408/96), przyjął że „skonto jest rodzajem upustu ceny, który sprzedawca może stosować w wypadkach, kiedy zapłata za towar lub usługę wykonywana jest w terminie wcześniejszym niż wynika to z treści umowy sprzedaży.

Kwota skonta rekompensuje kupującemu skutki wynikające z faktu dokonania wcześniejszej zapłaty. Udzielone skonta oznaczają procentowe zmniejszenie należności wówczas, gdy zapłata należności następuje przed terminem płatności.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

REKLAMA

Stosownie do art. 31 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT), podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Przy ustalaniu podstawy opodatkowania, o której mowa powyżej, przepis art. 29 ust. 4 stosuje się odpowiednio (art. 31 ust. 3 ustawy).

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

W analizowanym przypadku Spółka Alfa, po spełnieniu określonych warunków, otrzymuje od zagranicznego kontrahenta rabat. Rabat ten z całą pewnością ma bezpośredni wpływ na wartość dostaw i prowadzi do obniżenia ceny towarów. Ponadto, informację o powyższym rabacie zawierają wystawiane przez dostawcę faktury dokumentująca nabycie przez Spółkę surowców.

Tym samym Spółce przysługuje prawo do obniżenia podstawy opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Prawo do pomniejszenia podstawy Spółka nabywa w chwilą dokonania zapłaty przed terminem 14 dni od dnia wystawienia faktury.

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wystawiane są faktury wewnętrzne. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie (art. 106 ust. 7 ustawy o VAT). Jednocześnie, przepisy o fakturach stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych. I tak, w myśl § 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur VAT, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

W konsekwencji, w sytuacji gdy Spółka nabywa prawo do rabatu (tzn. tutaj dokonuje płatności za towar w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury) zobowiązana jest do wystawienia wewnętrznej faktury korygującej.

Przy czym bez znaczenia pozostaje okoliczność, iż dostawca nie wystawi faktury korygującej. Bowiem wystarczającym dowodem otrzymania przez Spółkę rabatu, jest faktura dokumentująca dostawę zawierająca informację o rabacie przysługującym po dokonaniu zapłaty w określonym terminie.

W związku z powyższym, jeśli po wystawieniu przez Spółkę faktury wewnętrznej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zaistnieje podstawa do skorygowania tej transakcji z powodu otrzymania rabatu, (tj. zapłata za towar nastąpi w terminie 14 dni od daty wystawienie przez dostawcę faktury) - Spółka powinna wystawić wewnętrzną fakturę korygującą i obniżyć obrót z tytuł wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Małgorzata Breda - ECDDP Sp. z o.o.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – kompendium wiedzy dla polskich rezydentów podatkowych

W erze globalnej mobilności zawodowej i kapitałowej coraz więcej Polaków uzyskuje dochody z zagranicy. Najczęściej chodzi o Wielką Brytanię – kraj, który od lat przyciąga naszych obywateli do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy inwestowania. W takim kontekście kluczowa staje się znajomość zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w UK przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi.

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ordynacja podatkowa - MF szykuje liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i wiele innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

REKLAMA

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

REKLAMA

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA