| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak polski prawnik powinien dokumentować usługi dla cudzoziemców?

Jak polski prawnik powinien dokumentować usługi dla cudzoziemców?

Polski podmiot prowadzi kancelarię adwokacką. Z tytułu wykonywanych czynności jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W roku 2011 r. świadczy usługi prawnicze (niezwiązane z nieruchomością) m.in. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej z Norwegii.

Powstaje wątpliwość gdzie jest miejsce opodatkowania usług prawniczych świadczonych na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz w jaki sposób polski podatnik winien czynności te udokumentować?

Odpowiedź KIP:

W myśl przepisu art. 281 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), w przypadku świadczenia usług prawniczych przez polskiego podatnika na rzecz podmiotów niebędących podatnikami posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykle miejsce pobytu poza terytorium Unii Europejskiej – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu, w omawianym przypadku jest to terytorium Norwegii.

Polecamy: VAT 2011 - zmiany od 1 kwietnia

Podatnik polski jest zobowiązany wystawić fakturę na świadczone usługi, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności nie jest on zidentyfikowany w państwie trzecim (Norwegii) dla podatku o podobnym charakterze – art. 106 ust. 2 ww. ustawy.

Podatnik polski jest obowiązany do wystawienia faktury osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej na ich żądanie – art. 106 ust. 4 ww. ustawy o VAT.

Ze względu na fakt, że miejscem opodatkowania świadczonych usług jest terytorium państwa trzeciego, zgodnie z przepisem § 26 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia
28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360) polski podatnik wystawia faktury usługobiorcom bez wykazywania na niej stawki podatku i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »