REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup kluczy (kodów) licencyjnych do oprogramowania z zagranicy a podatek VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Zakup kluczy (kodów) licencyjnych do oprogramowania z zagranicy a podatek VAT
Zakup kluczy (kodów) licencyjnych do oprogramowania z zagranicy a podatek VAT

REKLAMA

REKLAMA

Zakup oprogramowania a VAT. Nabywanie przez Internet kluczy (kodów) licencyjnych do oprogramowania od zagranicznego kontrahenta jest częstym zdarzeniem rynkowym. Podatnicy powinni znać skutki takiej transakcji na gruncie podatku od towarów i usług (VAT). Oprogramowanie – towar, czy usługa? Jak określić miejsce świadczenia usługi? Import usług – opodatkowanie VAT.

Oprogramowanie – towar, czy usługa?

Aby prawidłowo określić skutki podatkowe, w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć czy nabyte dobro stanowi towar, czy też usługę. Zakupywane w Internecie klucze licencyjne do oprogramowania nierzadko dostarczane są mailowo jako ciąg cyfr i liczb. Kody licencyjne w takiej postaci, służą do przekazywania prawa do oprogramowania. W konsekwencji, zgodnie z art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.2020.106, dalej jako ustawa o VAT) transakcje nabycia kodu do oprogramowania należy rozumieć jako zakup usługi, a dokładniej – zakup usług elektronicznych w rozumieniu art. 7 rozporządzenia wykonawczego Rady UE nr 282/2011 ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Autopromocja

Zdarza się jednak, że klucze licencyjne są dostarczane na fizycznych nośnikach takich jak pendrive, USB czy płyta CD. W takiej sytuacji celem przedsiębiorcy nie jest nabycie nośnika, lecz jego zawartości. Tym samym, przedmiotem transakcji nie jest nośnik – towar, tylko kod, który jest wartością niematerialną. W takim wypadku również należy rozpoznać zakup usług (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13.03.2017 r., sygn.: 0461-ITPP2.4512.52.2017.1.AK).

Jak określić miejsce świadczenia usługi?

Aby prawidłowo rozliczyć podatek VAT przy transakcji nabycia usługi, trzeba prawidłowo określić miejsce świadczenia usługi, bowiem zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT podatkiem objęte są świadczenia na terytorium kraju. I tak, stosownie do art. 28b ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Zatem, jeżeli podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej w Polsce zakupi usługi z zagranicy, to miejsce świadczenia usługi będzie znajdywało na terytorium RP, dokładnie będzie nim siedziba polskiego podatnika.

Import usług – opodatkowanie VAT

Wyjątkowo, z tytułu świadczenia usług podatnikiem podatku VAT może być nie usługodawca (sprzedający usługę) lecz usługobiorca (kupujący usługę) – taka sytuacja nazywana jest importem usług, i może wydarzyć się tylko gdy miejsce świadczenia znajduje się na terytorium Polski (art. 2 pkt 9 ustawy o VAT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadniczo, import usług należy rozpoznać, gdy podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium RP nabywa usługi od przedsiębiorcy nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium RP.

Tak więc, zakupując klucz licencyjny od zagranicznego kontrahenta, polski przedsiębiorca, rozpoznający prawidłowo importu usług, staje się podatnikiem podatku VAT, w związku z czym powinien go rozliczyć w dacie powstania obowiązku podatkowego. Jednak, wyżej opisana transakcja, jeżeli zakupione usługi zostaną przeznaczone przez czynnego podatnika podatku VAT do wykonywania czynności opodatkowanych, będzie dla niego neutralna podatkowo (jeżeli przysługuje mu pełne prawo do odliczenia VAT). Bowiem według art. 86 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy o VAT, kwota podatku należnego będzie równocześnie stanowić kwotę podatku naliczonego. Oznacza to, że jeśli podatnik w terminie rozliczy podatek należny i w tym samym okresie wykaże podatek naliczony, to nie poniesie on żadnych kosztów związanych z opodatkowaniem VAT.

Dominik Świercz, młodszy konsultant podatkowy w ECDP Tax Żuk Komorniczak i Wspólnicy Sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF od 1 lutego 2026 r.?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

REKLAMA