reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Bezpłatne próbki towarów od kontrahenta z innego kraju UE – czy to jest WNT opodatkowane VAT?

Bezpłatne próbki towarów od kontrahenta z innego kraju UE – czy to jest WNT opodatkowane VAT?

Niektórzy podatnicy mają wątpliwości czy powinni opodatkować bezpłatnie otrzymane próbki towarów od kontrahenta z innego kraju Unii Europejskiej. Czy bezpłatne otrzymanie próbek towarówod kontrahenta z innego kraju UE jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru (WNT)?

Czym jest WNT?

W drodze przypomnienia, należy wskazać, że stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 106 z późn. zm., dalej jako: ustawa o VAT) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) za wynagrodzeniem na terytorium kraju.
Powyższy przepis wskazuje ogólną zasadę, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium Polski.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Ponadto, aby uznać transakcję za WNT, nabywca musi być podatnikiem, a nabywane przez niego towary mają służyć działalności gospodarczej.

Czy bezpłatne otrzymanie próbek od kontrahenta z innego kraju UE jest WNT opodatkowanym VAT?

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na treść art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, który wprost wskazuje, że opodatkowaniu podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem. Samo przemieszczenie towarów nie jest wystarczające aby uznać daną transakcję za WNT opodatkowane podatkiem VAT.

Wobec powyższego, nieodpłatne nabycie próbek towarów, przemieszczanych z terytorium innego państwa UE nie stanowi WNT podlegającego opodatkowaniu w Polsce. Transakcja nieodpłatnego nabycia próbek od kontrahenta z UE jest w tym przypadku neutralna podatkowo.

Powyższe stanowisko zgodne jest ze stanowiskiem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, przedstawionym w interpretacji z 24 maja 2016 r. znak: IBPP4/4512-34/16/LG, gdzie organ stwierdził, że „(…) opodatkowaniu podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem. W tej sprawie, jak wskazał Wnioskodawca, czynność ma charakter darowizny. Co prawda za towar, który Wnioskodawca nabywa, została określona cena, jednakże z warunków transakcji przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, że od początku jej realizacji wiadomym jest, że brak jest obowiązku jej zapłaty, czyli uiszczenia wynagrodzenia za nabyty towar. Mając na uwadze powyższe, nieodpłatne otrzymanie przez Wnioskodawcę leku od angielskiej firmy nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.”

Podsumowując, nieodpłatne nabycie próbek od kontrahenta z innego kraju UE nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jako WNT.

Agnieszka Budziak, Konsultant podatkowy w ECDP Tax Żuk Komorniczak i Wspólnicy sp. k.

Polecamy: Biuletyn VAT

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bezpłatne otrzymanie próbek od kontrahenta z innego kraju UE – czy to jest WNT opodatkowane VAT?
Bezpłatne otrzymanie próbek od kontrahenta z innego kraju UE – czy to jest WNT opodatkowane VAT?

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama