Faktury elektroniczne ustrukturyzowane w 2021 roku
REKLAMA
REKLAMA
E-faktury od 1 października 2021 r.- projekt nowelizacji ustawy o VAT i struktury logicznej
Ministerstwo Finansów rozpoczęło 5 lutego 2021 r. konsultacje publiczne projektu nowelizacji ustawy o VAT wprowadzającego e-fakturę ustrukturyzowaną, tj. fakturę elektroniczną wystawioną przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Będzie to ustandaryzowana forma dokumentu, przejrzysta i czytelna dla wszystkich użytkowników. W pierwszej fazie wdrażania ustrukturyzowanej e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Podatnicy wybierający ustrukturyzowaną e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 października 2021 r. Również 5 lutego 2021 r. Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje podatkowe dotyczące struktury logicznej (schemy) ustrukturyzowanej e-Faktury.
REKLAMA
Czym będą elektroniczne faktury ustrukturyzowane?
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane 4 grudnia 2020 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten przewiduje wprowadzenie do ustawy o VAT przepisów dających możliwość podatnikom wystawiania faktur ustrukturyzowanych, jako jednej z dopuszczanych form dokumentowania sprzedaży obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Faktury ustrukturyzowane będą rodzajem faktur elektronicznych. Podatnicy VAT będą mogli wystawiać i otrzymywać elektroniczne faktury ustrukturyzowane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego - Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
Celem tych zmian jest wzmocnienie i uproszczenie kontroli prawidłowości rozliczania podatku VAT. Organy podatkowe będą bowiem mogły zdalnie monitorować obrót dokumentowany fakturami. Resort finansów przewiduje, że zmiany te uszczelnią system VAT i zwiększą dochody budżetu państwa z tego podatku.
Ale korzyści mają mieć także i podatnicy. Omawiane zmiany pozwolą upowszechnić jednolity format faktury elektronicznej, w postaci faktury ustrukturyzowanej, co pozwoli na dalszą elektronizację i automatyzację procesów fakturowania i księgowania transakcji handlowych dokonywanych między podatnikami. A automatyzacja wystawiania i księgowania faktur pozwoli zminimalizować liczbę błędów i pomyłek.
Czym będzie Krajowy System e-Faktur (KSeF)?
REKLAMA
Krajowy Systemu e-Faktur (w skrócie: KSeF) ma być systemem teleinformatycznym służącym do wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych. KSeF ma służyć także do:
- przechowywania tych faktur,
- oznaczania numerem identyfikującym przydzielonym przez ten system,
- weryfikowania zgodności z określonym i udostępnionym przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych wzorem takiej faktury.
Krajowy Systemu e-Faktur będzie służył także do analizy i kontroli danych z faktur ustrukturyzowanych oraz wysyłał komunikaty dotyczące wystawienia, odrzucenia albo braku możliwości wystawienia faktury ustrukturyzowanej.
Jeżeli podatnicy skorzystają z wystawiania faktur ustrukturyzowanych za przy użyciu funkcjonalności KSeF, to nie będą mieli obowiązku ich przechowywania i archiwizacji tych faktur. Bowiem faktury wystawione za pośrednictwem KSeF będą automatycznie w nim przechowywane przez administrację podatkową.
Nowe przepisy przewidują też zachętę dla podatników do korzystania z KSEF. Ci podatnicy, którzy będą wystawiać w całym okresie rozliczeniowym (czyli w całym miesiącu albo kwartale) wyłącznie faktury ustrukturyzowane (oraz będą spełniać warunki m.in. w zakresie zarejestrowania jako podatnik VAT czynny oraz składania deklaracji za każdy okres rozliczeniowy) - dostaną skrócony terminu zwrotu VAT (z 60 do 45 dni).
Od kiedy elektroniczne faktury ustrukturyzowane i KSeF?
Planowany termin przyjęcia projektu omawianej nowelizacji przez Radę Ministrów to I kwartał 2021 r. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o VAT wprowadzającego e-fakturę ustrukturyzowaną, nowe przepisy mają wejść w życie 1 października 2021 r.
Oprac. Paweł Huczko
Polecamy: Biuletyn VAT
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat