reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > JPK_VAT > Ewidencja faktur uproszczonych w nowym JPK_VAT bez zmian do 30 czerwca 2021 r.

Ewidencja faktur uproszczonych w nowym JPK_VAT bez zmian do 30 czerwca 2021 r.

Ewidencja faktur uproszczonych w nowym JPK_VAT pozostanie bez zmian do 30 czerwca 2021 r. Chodzi o prawo do zbiorczego ewidencjonowania paragonów z NIP kupującego do 450 zł. Oznacza to, że obecnie obowiązujące zasady ewidencjonowania paragonów uznanych za faktury uproszczone nie ulegną zmianie po 1 stycznia 2021 r. Zmiana terminu spowodowana jest m.in. przez COVID-19.

Ewidencja paragonów uznanych za faktury uproszczone w nowym JPK_VAT

Tak przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 30 listopada 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, opublikowany w dniu 2 grudnia 2020 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Chodzi o zmiany w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług - Dz. U. poz. 1988, z późn. zm. (dalej także "rozporządzenie").

Rozporządzenie to określa przepisy istotne dla podatników zobowiązanych do składania nowych plików JPK_VAT, wskazujące na szczegółowy zakres danych jakie muszą być uwzględniane w części deklaracyjnej oraz ewidencyjne.

Wyjaśnijmy, że w § 11a rozporządzenia zawarto regulację, zgodnie z którą podatnicy do dnia 31 grudnia 2020 r. nie wykazują w ewidencji wysokości podstawy opodatkowania i wysokości podatku należnego, o których mowa w § 10 ust. 1 pkt 2 i pkt 7 lit. b ustawy o VAT, wynikających z paragonów fiskalnych uznanych za faktury wystawione zgodnie z art. 106 e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT (tj. faktury uproszczone), oraz danych, o których mowa w § 10 ust. 2 pkt 1, i oznaczeń, o których mowa w § 10 ust. 3 i 4, związanych z paragonami fiskalnymi, o których mowa w pkt 1 § 11a.

Faktury uproszczone. Zgodnie z art. 106 e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT - faktura może nie zawierać, w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 100 euro, jeżeli kwota ta określona jest w euro – danych określonych w ust. 1 pkt 3 dotyczących nabywcy i danych określonych w ust. 1 pkt 8, 9 i 11–14, pod warunkiem że zawiera dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku.

Aby skorzystać z takiego rozwiązania, w tym okresie wartość sprzedaży bez podatku (netto) oraz wysokość podatku należnego wynikające ze zbiorczych informacji z ewidencji sprzedaży, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, muszą zostać ujęte w ewidencji zgodnie z § 10 ust. 1 pkt 8. Zgodnie z tą regulacją wszyscy podatnicy mają stosować przepisy § 10 ust. 1 pkt 2 i pkt 7 lit. b, ust. 2 pkt 1 oraz ust. 3 i 4 rozporządzenia, w odniesieniu do paragonów fiskalnych uznanych za faktury wystawione zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT - od 1 stycznia 2021 r.

Szczegółowa ewidencja faktur uproszczonych po 30 czerwca 2021 r.

W rozporządzeniu zmieniającym ustawodawca zaproponował jednak przedłużenie regulacji zawartych w § 11a rozporządzenia do dnia 30 czerwca 2021 r.

Zmiana terminu powoduje, że podatnicy jeszcze przez kilka miesięcy nie będą musieli wykazywać w nowych JPK_VAT szczegółów dotyczących podstawy opodatkowania i podatku należnego, które wynikają z paragonów fiskalnych uznanych za faktury uproszczone, wystawione zgodnie z art. 106 e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT.

Proponowana zmiana, jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom podatników i ma na celu uproszczenie obowiązków sprawozdawczych podatników w obecnie powstałym trudnym okresie dynamicznego rozwoju pandemii COVID-19 w Polsce i utrudnień w prowadzeniu przez nich działalności gospodarczej.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 31 grudnia 2020 r.

Polecamy: Nowy JPK_VAT + Nowe oznaczenia (szczegółowa tabela) + 150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT - Komplet

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama