REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostawa towarów z montażem za granicą - rozliczenie VAT

Dostawa towarów z montażem za granicą - rozliczenie VAT
Dostawa towarów z montażem za granicą - rozliczenie VAT

REKLAMA

REKLAMA

Dostawa towarów z montażem a VAT. Szczególny rodzaj transakcji na gruncie ustawy o VAT stanowi dostawa towarów wymagających instalacji lub montażu. W jej przypadku mamy do czynienia z tzw. czynnością złożoną (kompleksową), w ramach której zasadniczo dochodzi nie tylko do dostawy towaru, ale również do świadczenia montażowego. Nie rozpoznajemy wówczas jednak dwóch odrębnych transakcji, a traktujemy obie czynności całościowo jako dostawę towarów.

Dostawa z montażem a VAT – miejsce dostawy i definicja montażu (instalacji)

W związku z brakiem legalnej definicji „dostawy z montażem”, należy odnieść się do art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, który wskazuje jak należy rozumieć i rozliczać tego typu transakcje. I tak, zgodnie z treścią tego przepisu, miejscem dostawy w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz jest miejsce, w którym towary te są instalowane lub montowane. Innymi słowy, w przypadku dostawy z montażem, to miejsce montażu lub instalacji determinuje miejsce dostawy, które z kolei pozwala określić miejsce opodatkowania podatkiem VAT.

REKLAMA

Autopromocja

Ustawodawca zastrzegł przy tym, nie wprowadzając również i w tym zakresie pełnej definicji, że nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. Ustalając zatem czy dostawie towarzyszy montaż czy jedynie proste czynności, należy odnieść się do definicji przyjętej przez sądy i organy podatkowe, zgodnie z którą prostymi czynnościami są wszelkie działania umożliwiające funkcjonowanie danego towaru/sprzętu, które potencjalny nabywca mógłby wykonać we własnym zakresie. Zatem za montaż lub instalację należy uznać takie czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności znanych przede wszystkim dostawcy montowanego lub instalowanego towaru/sprzętu (wyrok WSA w Gdańsku z 03.06.2020 r., sygn. akt I SA/Gd 1959/19).

Opodatkowanie VAT transgranicznej dostawy towarów wymagających montażu

Zatem w przypadku sprzedaży na rzecz zagranicznego kontrahenta towaru wymagającego montażu transakcja będzie podlegała opodatkowaniu VAT w tym państwie, w którym doszło do realizacji montażu. Ponadto, wyznacznikiem uznania transakcji za dostawę z montażem i zasadności zastosowana art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT będzie złożoność procesu instalacji.

Przykład
Polska spółka X podpisała z francuskim kontrahentem umowę na dostawę specjalistycznej maszyny. Kontrakt zakłada, że montaż odbędzie się pod kierownictwem wyznaczonego przez dostawcę specjalisty-inżyniera przy udziale udostępnionych przez Spółkę pracowników.

REKLAMA

W takim przypadku, jako że oprócz właściwej dostawy dochodzi również do wykonania montażu, sprzedający nie rozpozna transakcji jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 13 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT) a jako odpłatną dostawę poza terytorium kraju. Jeżeli to nabywca (z innego państwa UE), na zasadzie odwrotnego obciążenia będzie zobowiązany do rozliczenia VAT, wówczas sprzedawca wystawi fakturę według polskich przepisów bez wykazywania kwoty oraz stawki VAT, z dopiskiem „odwrotne obciążenie” (art. 106a pkt 2 lit. a w zw. z art. 106e ust. 5 pkt 1 oraz art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT). Jeżeli natomiast okaże się, że nabywca nie będzie mógł przejąć obowiązku rozliczenia podatku, sprzedawca będzie zobowiązany do wystawienia faktury w oparciu o obowiązujące w miejscu dostawy, zagraniczne regulacje. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Omawiany przepis art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT znajduje zastosowanie również w stosunku do towarów, których instalacja lub montaż odbywać będzie się poza terytorium UE. W takiej sytuacji polski sprzedawca nie rozpozna u siebie eksportu, a niepodlegającą opodatkowaniu VAT w Polsce dostawę poza terytorium kraju i wystawi fakturę z adnotacją „NP” (niezależnie od sposobu opodatkowania dostawy w państwie poza UE).

Jeżeli natomiast montaż (dokonany poza Polską) będzie miał charakter jedynie prostych czynności, które nabywca byłby w stanie wykonać samodzielnie na podstawie dołączonych do towarów instrukcji (np. umowa na dostawę szafek biurowych z zobowiązaniem ich montażu w siedzibie zagranicznego kontrahenta), wówczas w ogóle nie będziemy mieli do czynienia z dostawą z montażem. W takim przypadku transakcja będzie podlegała opodatkowaniu VAT w Polsce jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów/ eksport.

Karolina Mnich, konsultant podatkowy w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze dla MŚP z Polski Wschodniej na automatyzację i robotyzację. Nabór wniosków już od sierpnia 2024 r.

Automatyzacja i robotyzacja stają się kluczowymi elementami transformacji przedsiębiorstw w makroregionie Polski Wschodniej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zapowiedziała konkurs w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, trwający od 1 sierpnia do 26 września 2024 roku.

SN: Sklep internetowy może być przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego

Sąd Najwyższy uznał, że sklep internetowy może stanowić odrębne, samodzielne dobro majątkowe będące przedsiębiorstwem w znaczeniu przedmiotowym (art. 551 kodeksu cywilnego), a jako składnik większej całości – zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa; jego zbycie może prowadzić do powstania solidarnej odpowiedzialności nabywcy ze zbywcą za zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (art. 554 k.c.). Tak wynika z wyroku z 19 czerwca 2024 r. (sygn. ​II CSKP 2110/22).

Co najmniej 4300 zł brutto co miesiąc od lipca 2024 r. Jaka płaca minimalna w 2025 roku? Od kiedy wdrożenie dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu?

Od 1 lipca 2024 r. wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę (do 4300 zł brutto) a minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach (do 28,10 zł brutto). Rząd proponuje, by w 2025 roku najniższa krajowa wyniosła 4626 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 30,20 zł. Jeszcze w tym roku ma zostać wdrożona do polskiego prawa unijna dyrektywa o minimalnym wynagrodzeniu.

Obligacje skarbowe - lipiec 2024 r. Jakie oprocentowanie? Np. 6,2% przez 3 lata z coroczną kapitalizacją odsetek. Korzyści przy zamianie

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lipcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w czerwcu br. Od 25 czerwca 2024 r. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

REKLAMA

Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA