| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Odliczenie VAT z tytułu WNT

Odliczenie VAT z tytułu WNT

W maju 2014 r. dokonaliśmy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jednak - jak dotąd - nie otrzymaliśmy faktury za dostawę. Kiedy mamy rozliczyć to wewnątrzwspólnotowe nabycie? Kiedy odliczyć VAT?

Zasadą jest, że VAT od WNT można odliczyć w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, jeśli podatnik-nabywca spełni dwa warunki łącznie, a mianowicie:

  • otrzymał - w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy w WNT - fakturę dokumentującą dostawę towarów stanowiącą u tego podatnika WNT; niespełnienie tego wa­runku powoduje, że prawo podatnika do odliczenia VAT z tytułu WNT wygasa i podatnik ten będzie musiał skorygować odliczony podatek naliczony;
  • wykazał kwotę podatku należnego z tytułu WNT w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Biorąc pod uwagę Państwa pytanie, w kontekście wskazanych zasad dotyczących rozliczania trans­akcji wewnątrzwspólnotowego nabycia, należy stwierdzić, iż obowiązek podatkowy z tytułu transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia powstał 15 czerwca 2014 r., dlatego muszą Państwo wykazać to na­bycie w deklaracji za czerwiec 2014 r. W tej samej deklaracji można odliczyć VAT.

Jeśli natomiast faktura potwierdzająca nabycie nie dotrze do Was do końca września 2014 r., to będziecie Państwo musieli sko­rygować odliczenie podatku naliczonego. Korekta powinna być dokonana na bieżąco, tj. w rozliczeniu za okres, w którym upłynął termin na otrzymanie faktury.

PODSTAWA PRAWNA: art. 20 ust. 5, art. 86 ust. 10b i 10g ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »