| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Odliczenie VAT z tytułu WNT

Odliczenie VAT z tytułu WNT

W maju 2014 r. dokonaliśmy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jednak - jak dotąd - nie otrzymaliśmy faktury za dostawę. Kiedy mamy rozliczyć to wewnątrzwspólnotowe nabycie? Kiedy odliczyć VAT?

Zasadą jest, że VAT od WNT można odliczyć w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, jeśli podatnik-nabywca spełni dwa warunki łącznie, a mianowicie:

  • otrzymał - w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy w WNT - fakturę dokumentującą dostawę towarów stanowiącą u tego podatnika WNT; niespełnienie tego wa­runku powoduje, że prawo podatnika do odliczenia VAT z tytułu WNT wygasa i podatnik ten będzie musiał skorygować odliczony podatek naliczony;
  • wykazał kwotę podatku należnego z tytułu WNT w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Biorąc pod uwagę Państwa pytanie, w kontekście wskazanych zasad dotyczących rozliczania trans­akcji wewnątrzwspólnotowego nabycia, należy stwierdzić, iż obowiązek podatkowy z tytułu transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia powstał 15 czerwca 2014 r., dlatego muszą Państwo wykazać to na­bycie w deklaracji za czerwiec 2014 r. W tej samej deklaracji można odliczyć VAT.

Jeśli natomiast faktura potwierdzająca nabycie nie dotrze do Was do końca września 2014 r., to będziecie Państwo musieli sko­rygować odliczenie podatku naliczonego. Korekta powinna być dokonana na bieżąco, tj. w rozliczeniu za okres, w którym upłynął termin na otrzymanie faktury.

PODSTAWA PRAWNA: art. 20 ust. 5, art. 86 ust. 10b i 10g ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »