| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak rozliczyć korektę importu usług w zakresie VAT

Jak rozliczyć korektę importu usług w zakresie VAT

Polska Spółka XYZ nabyła usługę marketingową od podatnika z Niemiec. Usługa została wykonana 31.03.2016 r. Kontrahent wystawił fakturę 15.04.2016 r. Spółka XYZ ujęła przedmiotową transakcję w rozliczeniu za marzec b.r. (odliczyła podatek naliczony w całości). Kolejno, strony zadecydowały, że usługodawca otrzyma wyższe wynagrodzenie. Spółka XYZ nie otrzymała jednak faktury (noty) korygującej od niemieckiego podatnika. Czy XYZ jest uprawniona do skorygowania rozliczenia i na jakiej podstawie?

W analizowanej sprawie mamy do czynienia  importem usługi, o którym mowa w art. 2 pkt 9 ustawy o VAT. Podmiotem obowiązanym do rozliczenia tejże transakcji na gruncie podatku VAT jest usługobiorca, czyli Spółka XYZ (art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy). Przy czym, sposób dokumentowania tego typu świadczeń oraz korekt dokonywanych w ramach rozliczeń między stronami jest uzależniony od prawa obowiązującego w państwie siedziby usługodawcy. A zatem, zasady wystawiania faktury czy noty korygującej przez usługodawcę w analizowanym przypadku wynikają z niemieckich przepisów podatkowych.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że Spółka XYZ jako podatnik z tytułu importu usług jest zobligowana do ujęcia tej transakcji w prawidłowej wysokości w deklaracji po stronie podatku należnego  bez względu na to, czy i jaki dokument (fakturę/korektę) otrzyma od usługodawcy. A zatem, powinien uwzględnić korektę podstawy opodatkowania i podatku należnego z tytułu importu usługi marketingowej (w związku z podwyższeniem wynagrodzenia usługodawcy), nawet jeśli nie otrzymała faktury lub noty korygującej od niemieckiego kontrahenta. Korekta taka powinna zostać uwzględniona w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w imporcie usług (tu: za marzec 2016 r.).

Jednocześnie, Spółka XYZ powinna dokonać korekty odliczonego podatku naliczonego. W tym miejscu należy wskazać, że w przypadku importu usług kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu tej transakcji (art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a ww. ustawy). Tym samym, Spółka XYZ powinna dokonać korekty podatku naliczonego w deklaracji za marzec 2016 r. w takiej samej wartości, w jakiej wykazuje korektę po stronie podatku należnego.

Polecamy: Biuletyn VAT

Podsumowując, w przedstawionych okolicznościach faktycznych Spółka XYZ powinna dokonać korekty podstawy opodatkowania, kwoty podatku należnego i podatku naliczonego w prawidłowej wysokości (tj. wynikającej z rzeczywistej zmiany wynagrodzenia usługodawcy) za marzec 2016 r. pomimo braku posiadania faktury/noty korygującej.

Ewelina Kalita

Konsultant podatkowy

ECDDP Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »