REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostawca zagraniczny a rejestracja na potrzeby VAT w Polsce

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Dostawca zagraniczny a rejestracja na potrzeby VAT w Polsce
Dostawca zagraniczny a rejestracja na potrzeby VAT w Polsce
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dostawy towarów dokonywane na terytorium Polski są opodatkowane krajowym podatkiem VAT (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Transakcji takich może dokonywać również podmiot zagraniczny (niemający w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności). Czy taki dostawca jest zobligowany do zarejestrowania się w Polsce na potrzeby podatku VAT.

Wyjątki od obowiązku rejestracji dla potrzeb VAT

Zasadą jest to, że podmioty wykonujące czynności opodatkowane podatkiem VAT są obowiązane do dopełnienia w Polsce obowiązku rejestracyjnego (art. 96 ust. 1 ustawy o VAT). Wyjątki od tej reguły zostały przewidziane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14.11.2014 r. w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego (dalej jako: rozporządzenie).

Autopromocja

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Podstawową przesłanką, wynikającą z § 1 pkt 1 rozporządzenia, dla zwolnienia z obowiązku rejestracji jest to, aby dany podmiot nie posiadał w Polsce:

 • siedziby – w przypadku osób prawnych lub jednostek organizacyjnych;
 • stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu – w przypadku osób fizycznych;
 • stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Zaznaczyć przy tym należy, że stałym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej jest dowolne miejsce – inne niż miejsce siedziby działalności gospodarczej podatnika, które charakteryzuje się wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, by umożliwić mu odbiór i wykorzystywanie usług świadczonych do własnych potrzeb tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (art. 11 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15.03.2011 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej).

Polecamy: Biuletyn VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak obowiązku rejestracji na potrzeby VAT dotyczy tylko podmiotów, które wykonują określone czynności, m.in. dostawy towarów, z tytułu których podatnikiem, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, jest ich nabywca (§ 1 pkt 1 lit k rozporządzenia).

Dostawy rozliczane przez nabywcy

W świetle art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, podstawową przesłanką do tego, aby podatek z tytułu dostawy rozliczał nabywca jest to, aby był on podatnikiem (podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą) z siedzibą lub stałym miejscem prowadzenia działalności w Polsce. Oczywiście siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności nie może wtedy posiadać w Polsce dostawca.

Spółka francuska, niepodsiadająca w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności, działa jako pośrednik w dostawach towarów. Spółka ta okazjonalnie nabywa i odsprzedaje towary w Polsce (dostawy te mają miejsce na terytorium kraju). Odsprzedaż tych towarów jest opodatkowana polskim VAT. Odbiorcami Spółki są wyłącznie polscy podatnicy. W konsekwencji to oni rozliczają podatek. Spółka francuska nie musi rejestrować się na potrzeby VAT w Polsce.

Spółka francuska, niepodsiadająca w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności, działa jako pośrednik w dostawach towarów. Spółka ta okazjonalnie nabywa i odsprzedaje towary w Polsce (dostawy te mają miejsce na terytorium kraju). Odsprzedaż tych towarów jest opodatkowana polskim VAT. Odbiorcą towarów jest jednakże podmiot z siedzibą w Czechach (nieposiadający w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności). Z tego powodu polski VAT musi być rozliczony przez dostawcę. W konsekwencji, spółka francuska jest obowiązana do zarejestrowania się w Polsce na potrzeby VAT.

Należy ponadto zastrzec, że VAT z tytułu dostawy towarów będzie rozliczany przez nabywcę, tylko wtedy gdy dostawca nie jest zarejestrowany na potrzeby podatku w Polsce. Tak więc jeżeli dostawca jest z jakiegokolwiek powodu, zarejestrowany w Polsce to będzie on obowiązany do rozliczania podatku z tytułu takich dostaw.

Spółka Francuska, niepodsiadająca w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności, działa jako pośrednik w dostawach towarów. Spółka ta okazjonalnie nabywa i odsprzedaje towary w Polsce (dostawy te mają miejsce na terytorium kraju). Odsprzedaż tych towarów jest opodatkowana polskim VAT. Odbiorcami spółki są z zasady polscy podatnicy. Zdarza się jednakże, że spółka sprzedaje towar na rzecz odbiorcy z siedzibą w Czechach (nieposiadającego w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności). Z tego powodu, spółka zarejestrowała się na potrzeby VAT w Polsce. W konsekwencji, rozlicza ona podatek od wszystkich dokonywanych w Polsce dostaw (także tych na rzecz polskich odbiorców).

Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA