reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Nowy wzór deklaracji importowej VAT-IM i VAT-IM/A od 20 sierpnia 2016 r.

Nowy wzór deklaracji importowej VAT-IM i VAT-IM/A od 20 sierpnia 2016 r.

Minister finansów w rozporządzeniu z 16 sierpnia 2016 r. zmieniającym rozporządzanie w sprawie deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r., poz. 1277) określił wzory deklaracji VAT-IM (wersja 4) i VAT-IM/A (wersja 2).

Nowy wzór deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług stosuje się począwszy od rozliczeń podatku z tytułu importu towarów dokonywanego w miesiącu następującym po dniu wejścia w życie rozporządzenia. Rozporządzenie weszło  w życie z dniem 20 sierpnia 2016 r.

Deklarację importową VAT-IM składają podatnicy VAT, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o VAT, stosujący odprawę scentralizowaną, o której mowa w art. 179 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny.

Deklarację importową VAT-IM składa się w terminie do 16. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, nie później jednak niż przed złożeniem deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Objaśnienia

1. Deklarację importową wypełnia się łącznie z załącznikiem VAT-IM/A, który stanowi szczegółową informację na temat dokonanego importu, rozliczanego w tej deklaracji.

2. Deklaracja importowa składana jest przez podatników posiadających i stosujących pozwolenie na stosowanie odprawy scentralizowanej w odniesieniu do składanego zgłoszenia celnego. W przypadku gdy towary powinny być przedstawiane lub udostępniane do kontroli tylko w jednym urzędzie celnym, podatnik może złożyć deklarację importową zbiorczą za okres miesięczny.

3. W poz. 8 należy podać pełną nazwę urzędu celnego wraz z jego adresem.

4. W poz. 22-30 wszystkie wielkości wykazuje się zaokrąglone do pełnych złotych, w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

5. W wierszu 1. „Import towarów opodatkowanych stawką 22% albo 23%” w poz. 22 wykazuje się podstawę opodatkowania importu towarów stawką w wysokości 22% lub, w okresie wskazanym w art. 146a ustawy stawką w wysokości 23%, a w poz. 23 podatek należny od tych czynności.

6. W wierszu 2. „Import towarów opodatkowanych stawką 7% albo 8%” w poz. 24 wykazuje się podstawę opodatkowania importu towarów stawką w wysokości 7% lub, w okresie wskazanym w art. 146a ustawy, stawką w wysokości 8%, a w poz. 25 podatek należny od tych czynności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama