REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakupy za granicą udokumentowane paragonem - czy to jest WNT?

Zakupy za granicą udokumentowane paragonem - czy to jest WNT?
Zakupy za granicą udokumentowane paragonem - czy to jest WNT?

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę firmę transportową. Moi pracownicy przemieszczają towary głównie w granicach Polski, ale mają też trasy w krajach Unii. Zdarza się, że kierowcy, tankując paliwo w krajach UE, kupują również inne niezbędne towary, np. wycieraczki, uszczelki, środki chemiczne do auta. Transakcje te są potwierdzane paragonami, na których naliczony jest zagraniczny VAT i nie ma danych naszej firmy. Czy w tej sytuacji powinniśmy rozliczyć te zakupy jako WNT? Od jakiej kwoty: brutto czy netto, należy obliczyć podatek należny?

W przypadku niektórych towarów może dochodzić do wewnątrzwspólnotowych nabyć. Dotyczy to tych towarów, które po nabyciu nie stają się częściami składowymi innych rzeczy (nie są montowane w samochodzie) i są przemieszczane na terytorium kraju. W takim przypadku polski VAT należy obliczać na podstawie cen nabycia zawierających zagraniczny podatek (czyli na podstawie cen brutto).

Autopromocja

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Kiedy dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia

Do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów dochodzi na dwa sposoby, tj. na skutek:

 1. nabywania prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (art. 9 ust. 1 ustawy o VAT), oraz
 2. przemieszczania towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika (art. 11 ust. 1 ustawy o VAT).

W przypadku zakupów dokonywanych przez kierowców, o których mowa w pytaniu, z pewnością nie dochodzi do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów należących do pierwszej z wymienionych grup. Towary te są bowiem – jak zakładamy – przeznaczone do wykorzystania już w państwie zakupu, a więc nie są to towary, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku niektórych nabytych towarów może dochodzić do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów należących do drugiej z wymienionych grup. Dotyczy to tych towarów, które po nabyciu nie stają się częściami składowymi innych rzeczy i są przemieszczane na terytorium kraju.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Kierowca firmy transportowej nabył – w imieniu tej firmy – w Niemczech dwie wycieraczki, z których jedna została bezpośrednio po zakupie zamontowana w samochodzie, druga zaś jako zapasowa została przywieziona do Polski. W tej sytuacji dochodzi jedynie do wewnątrzwspólnotowego nabycia wycieraczki przywiezionej do Polski.

Zwrócić jednak należy uwagę, że do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT, dochodzi tylko w przypadku przemieszczania towarów należących do podatnika. Jeżeli zatem kierowcy nabywają towary we własnym imieniu, a firma transportowa zwraca im po powrocie poniesione koszty (odkupuje nabyte za granicą towary), ich przemieszczenie nie stanowi dla firmy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Nie jest to bowiem przemieszczenie towarów należących do podatnika.

UWAGA!

Nie dojdzie do wewnątrzwspólnotowego nabycia w przypadku, gdy firma transportowa odkupi od swojego kierowcy nabyte przez niego towary w innym niż Polska kraju Unii.

Scenariusz ten jest o tyle prawdopodobny, że zakupy towarów, o których mowa w pytaniu, są dokumentowane paragonami. Nie jest to jednak okoliczność decydująca, co za tym idzie – nie jest wykluczone, że zakupów towarów kierowcy dokonują jednak w imieniu firmy transportowej. Jeśli tak jest, towary te w momencie przemieszczania ich do kraju należą już do firmy transportowej, a w konsekwencji dochodzi do ich wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Jak ustalić podstawę opodatkowania

Do ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, o których mowa w art. 11 ustawy o VAT, stosuje się odpowiednio art. 29a ust. 2 ustawy o VAT (art. 30a ust. 2 ustawy o VAT). Według tego przepisu podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia – koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. Nie ma jednocześnie przepisu, który pozwalałby przyjąć, że w omawianych przypadkach cena nabycia lub koszt wytworzenia są kwotami netto (bez zagranicznego VAT). W konsekwencji w zakresie, w jakim w omawianych przypadkach dochodzi do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, polski VAT należy obliczać na podstawie cen nabycia zawierających zagraniczny VAT (czyli na podstawie cen brutto).

Podstawa prawna:

Autopromocja

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA