| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Miejsce opodatkowania VAT transportu towarów

Miejsce opodatkowania VAT transportu towarów

Jednym z ciekawszych zagadnień pod względem uregulowań prawnych jest miejsce opodatkowania podatkiem od towarów i usług transportu towarów. Analizując ten temat należy przede wszystkim zwrócić uwagą na czyją rzecz wykonywany jest transport, podatników czy też konsumentów.

Transport towarów na rzecz podatników

Co do zasady miejscem świadczenia, a co za tym idzie, opodatkowania usług transportu towarów wykonywanych na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

W konsekwencji, przykładowo, w przypadku transportu towarów z Warszawy do Berlina na rzecz przedsiębiorcy posiadającego siedzibę działalności gospodarczej we Francji, miejscem świadczenia usług jest Francja.

Od przedstawionej zasady w art. 28a ust. 1a ustawy o podatku od towarów i usług przewidziano dwa wyjątki.

Zgodnie z pierwszym z nim miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej (stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu), jeżeli transport ten jest wykonywany w całości poza terytorium Unii Europejskiej, jest terytorium znajdujące się poza terytorium Unii Europejskiej.

Wobec tego, jeżeli np. transport towarów wykonywany na rzecz przedsiębiorcy posiadającego siedzibę działalności gospodarczej w Polsce ma miejsce na terytorium Rosji transport ten podlega opodatkowaniu na terytorium Rosji.

Zgodnie zaś z drugim wyjątkiem w przypadku transportu świadczonego na rzecz podatnika posiadającego na terytorium państwa trzeciego siedzibę działalności gospodarczej (stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium państwa trzeciego stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu), jeżeli transport ten jest wykonywany w całości na terytorium kraju, miejscem opodatkowania jest terytorium kraju.

Obrazując powyższe na przykładzie należy stwierdzić, że w przypadku świadczenia usług transportu towarów na terytorium Polski na rzecz przedsiębiorcy posiadającego siedzibę w Szwajcarii miejscem opodatkowania tej usługi będzie terytorium Polski.

Transport towarów na rzecz konsumentów

Zasadą jest, że w przypadku transportu towarów dokonanego na rzecz podmiotów niebędących podatnikami (konsumentów) miejscem świadczenia, a co za tym idzie opodatkowania takiej usługi będzie miejsce, w którym w transport się odbywa z uwzględnieniem pokonanych odległości. Zasada taka została uregulowana w art. 28f ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

W konsekwencji w przypadku transportu towarów z Berlina do Kijowa, usługa taka będzie opodatkowana w Niemczech, Polsce oraz w Rosji z uwzględnieniem pokonanych w powyższych państwach odległości.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »