reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Dostawa na paletach przy WNT - jak rozliczyć zwrot palet

Dostawa na paletach przy WNT - jak rozliczyć zwrot palet

Podstawa opodatkowania w VAT obejmuje m.in. koszty opakowania. Przy czym późniejszy zwrot opakowań uprawnia podatnika do obniżenia podstawy opodatkowania. Powyższe dotyczy również zwrotu palet w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Podstawa opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (zwanym dalej WNT) określana jest przez art. 30a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwaną dalej ustawą o VAT). W świetle tego przepisu, do ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku WNT stosuje się odpowiednio art. 29a ust. 1, 6, 7, 10 i 11 ustawy o VAT.

I tak, w myśl art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest wszystko co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. Jednocześnie art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT stanowi, że podstawa opodatkowania obejmuje koszty dodatkowe, m.in. takie jak koszty opakowania pobierane przez dokonującego dostawy od nabywcy.

Jeżeli wiec w ramach WNT podatnik nabywa towary załadowane na paletach, a za palety dostawca pobiera określone wynagrodzenie, to palety te należy uwzględnić w podstawie opodatkowania z tytułu WNT. Nabywca zobowiązany jest wykazać podatek należny z tytułu nabycia towarów na paletach (w podstawie opodatkowania uwzględniając należność za towary wraz z paletami). Jednocześnie wykazany podatek należny z tytułu WNT będzie stanowił dla podatnika podlegający odliczeniu podatek naliczony (jeżeli oczywiście zostaną spełnione wymogi dla odliczenia podatku naliczonego).

Może się jednak zdarzyć, że przedsiębiorcy uzgodnią, że palety mają być zwracane. Pojawia się wówczas pytanie w jaki sposób należy rozliczyć tego rodzaju zwrot.

Spółka XYZ nabywa w ramach WNT klej cyjanoakrylowy, którego poszczególne partie zapakowane są na europaletach. Spółka umówiła się z Kontrahentem, że będzie zwracała palety po cenie w jakiej je nabyła. Kontrahent będzie wystawiał wówczas faktury korygujące, które będą odnosiły się do określonych faktur zakupowych. Spółka zastanawia się w jaki sposób powinna rozliczyć tego rodzaju zwrot.

Ewentualny zwrot palet wymaga odwołania do art. 29a ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT, w świetle którego podstawę opodatkowania obniża się o wartość zwróconych towarów i opakowań. Spółka w takim przypadku może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego z tytułu WNT (w odniesieniu do kwoty, która przypada na zwrócone palety). Jednocześnie jeżeli Spółka odliczyła podatek naliczony z tytułu WNT to powinna dokonać pomniejszenia odliczonej kwoty podatku naliczonego. W tym przypadku należy stosować odpowiednio art. 86 ust. 19a ustawy o VAT, w świetle którego  w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą otrzymał. Zatem pomniejszenia kwoty podatku naliczonego powinien dokonać podatnik w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę korygującą z tytułu zwrotu palet.

Polecamy: Biuletyn VAT

Z uwagi na to, że powyższa kwestia dotyczy WNT to prawdopodobne jest, że rozliczenia następują w walucie obcej. W świetle natomiast art. 31a ust. 1 zd. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Stosując ww. przepis należy uznać, że podatnik pomniejszający należność z tytułu WNT do przeliczenia waluty obcej na złote powinien zastosować kurs pierwotny, tj. ustalony na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Zatem pomniejszenia kwoty podatku należnego i naliczonego z tytułu zwrotu palet dokonuje się z zastosowaniem kursu waluty przyjętym w fakturze zakupowej.

Piotr Kępisty, Doradca podatkowy, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama