Rejestracja do VAT-UE konieczna także przy zakupach spoza UE
REKLAMA
REKLAMA
VAT-UE tylko przy zakupie od kontrahentów z Unii?
Obowiązek rejestracji do VAT-UE co do zasady powstaje w przypadku dokonywania tzw. transakcji wewnątrzwspólnotowych, czyli z kontrahentami z państw członkowskich UE. Wyjątek stanowi import usług, których miejsce opodatkowania znajduje się w kraju, w którym nabywca ma siedzibę, stałe miejsce działalności lub zamieszkania (art. 28b ustawy o VAT), jak np. zakup oprogramowania, czy też hosting z USA. W takim wypadku przedsiębiorca ma obowiązek zarejestrować się do VAT-UE jeszcze przed dokonaniem pierwszego zakupu usługi.
REKLAMA
Rejestracja do VAT-UE – KIEDY?
Co ważne, podatnicy mają obowiązek zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozpoczęcia wykonywania czynności wewnątrzwspólnotowych przed dniem dokonania pierwszej tego typu transakcji, za pomocą aktualizacji druku VAT-R. Jeżeli przedsiębiorca dopiero po fakcie odkryje, że dana transakcja rodziła taki obowiązek, powinien niezwłocznie dokonać stosownej rejestracji.
Polecamy: Biuletyn VAT
Brak rejestracji do VAT-UE – KONSEKWENCJE
Brak dopełnienia tego obowiązku przy wspomnianym wyżej imporcie usług od kontrahenta spoza UE (art. 28b ustawy o VAT) skutkuje naliczeniem VAT przez zagranicznego dostawcę, zgodnie ze stawką dla tego typu usługi obowiązującą w jego kraju. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że odzyskanie podatku z zagranicy jest objęte specjalną procedurą i może trwać nawet kilka miesięcy.
Co więcej, naliczenie VAT przez sprzedawcę nie oznacza, że polski podatnik nie powinien rozpoznać danej transakcji jako importu usług, zgodnie z obowiązującymi przepisami. W związku z powyższym, musi on naliczyć od niej VAT wg stawki właściwej w Polsce dla tego rodzaju usługi, przy czym podstawą opodatkowania w takim wypadku będzie kwota brutto z faktury.
Ewa Kozak – ifirma.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat