reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Uczestnictwo w zagranicznej konferencji - rozliczenie VAT

Uczestnictwo w zagranicznej konferencji - rozliczenie VAT

Uczelnie i inne podobne podmioty często wysyłają własnych pracowników na konferencje naukowe. W przypadku gdy polski podatnik (np. uczelnia) nabywa odpłatne świadczenie dotyczące wstępu na konferencję naukową od zagranicznego kontrahenta powstaje pytanie, czy będzie musiał rozliczyć import usługi na gruncie VAT w Polsce.

Stosownie do treści art 2 ust. 9 ustawy o VAT z  importem usług mamy do czynienia wówczas, gdy usługobiorcą świadczonej usługi jest podmiot, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4, czyli podmiot, który nabywa te usługi od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Przy czym, z importem usługi, o którym mowa wyżej, mamy do czynienia w sytuacji, gdy miejsce świadczenia usługi znajduje się na terytorium kraju. Tylko w takim przypadku omawiana transakcja  może podlegać opodatkowaniu w Polsce.

W związku z powyższym, aby odpowiedzieć na pytanie, czy nabycie usługi wstępu na konferencję naukową organizowaną za granicą przez polskiego podatnika stanowi import usługi, należy w pierwszej kolejności ustalić miejsce opodatkowania ww. świadczenia. Od poprawności określenia miejsca tego świadczenia zależy, czy dana usługa będzie opodatkowana VAT w Polsce, czy też nie.

Reguła ogólna dotycząca ustalania miejsca świadczenia zawarta jest w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Jednakże, w przypadku usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają (art. 28g ust. 1 ustawy o VAT).

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

Regulacja art. 28g ust. 1 ustawy o VAT stanowi odzwierciedlenie art. 53 Dyrektywy 2006/112/WE, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.

Warto również w tym miejscu przytoczyć art. 32 rozporządzenia wykonawczego Rady nr 282/2011. Przepis ten bowiem zawiera definicję usług wstępu, przede wszystkim poprzez wskazanie, jakich usług ten termin dotyczy. Stosownie do ust. 1 powołanego przepisu, usługami wstępu na imprezy kulturalne, naukowe, edukacyjne obejmują świadczenie usług, których główną cechą jest przyznanie prawa wstępu w zamian za bilet lub opłatę, w tym opłatę w formie abonamentu, biletu okresowego lub opłaty okresowej. Zgodnie z art. 32 ust. 2 ww. rozporządzenia, ustęp 1 ma zastosowanie w szczególności do prawa wstępu na wydarzenia edukacyjne i naukowe, takie jak konferencje i seminaria.

A zatem, w świetle regulacji unijnych oraz ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik nabywa usługi polegające na zapewnieniu wstępu na imprezę naukową, w tym na konferencję naukową za opłatą podlega opodatkowaniu w miejscu, w którym impreza taka się odbywa. Nie można mieć zatem wątpliwości, że jeśli chodzi o usługę wstępu na konferencję naukową organizowaną za granicą, będzie ona opodatkowana w miejscu jej świadczenia (poza terytorium Polski). W związku z tym, polski podatnik nabywając takie świadczenie, nie ma obowiązku rozliczania jej jako importu usług na gruncie ustawy o VAT.

Z tą tezą zgadzają się również organy podatkowe. Przykładowo, zgodnie z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16.02.2016r., sygn. IPPP3/4512-1081/15-2/IG, który przychylił się do stanowiska podatnika, wnioskodawca jako podatnik wnoszący opłatę za udział w konferencji naukowej organizowanej poza granicami kraju nie jest zobligowany do opodatkowania tej usługi w Polsce stawką 23% ani wykazywania jej w deklaracji importu usług. Podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 15.012014r., sygn. ITPP2/443-1154/13/AW, poparł stanowisko wnioskodawcy, że opłata za wstęp na zagraniczną konferencję naukową nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT oraz nie mają do nich zastosowania przepisy dotyczące importu usług.

Monika Cieślak, Młodszy Konsultant Podatkowy

ECDDP Sp.z.o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Witko

doradca w zakresie testowania oprogramowania i zarządzania jakością

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama