REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uczestnictwo w zagranicznej konferencji - rozliczenie VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Uczestnictwo w zagranicznej konferencji - rozliczenie VAT
Uczestnictwo w zagranicznej konferencji - rozliczenie VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Uczelnie i inne podobne podmioty często wysyłają własnych pracowników na konferencje naukowe. W przypadku gdy polski podatnik (np. uczelnia) nabywa odpłatne świadczenie dotyczące wstępu na konferencję naukową od zagranicznego kontrahenta powstaje pytanie, czy będzie musiał rozliczyć import usługi na gruncie VAT w Polsce.

Stosownie do treści art 2 ust. 9 ustawy o VAT z  importem usług mamy do czynienia wówczas, gdy usługobiorcą świadczonej usługi jest podmiot, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4, czyli podmiot, który nabywa te usługi od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Przy czym, z importem usługi, o którym mowa wyżej, mamy do czynienia w sytuacji, gdy miejsce świadczenia usługi znajduje się na terytorium kraju. Tylko w takim przypadku omawiana transakcja  może podlegać opodatkowaniu w Polsce.

REKLAMA

Autopromocja

W związku z powyższym, aby odpowiedzieć na pytanie, czy nabycie usługi wstępu na konferencję naukową organizowaną za granicą przez polskiego podatnika stanowi import usługi, należy w pierwszej kolejności ustalić miejsce opodatkowania ww. świadczenia. Od poprawności określenia miejsca tego świadczenia zależy, czy dana usługa będzie opodatkowana VAT w Polsce, czy też nie.

Reguła ogólna dotycząca ustalania miejsca świadczenia zawarta jest w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Jednakże, w przypadku usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają (art. 28g ust. 1 ustawy o VAT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

Regulacja art. 28g ust. 1 ustawy o VAT stanowi odzwierciedlenie art. 53 Dyrektywy 2006/112/WE, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.

Warto również w tym miejscu przytoczyć art. 32 rozporządzenia wykonawczego Rady nr 282/2011. Przepis ten bowiem zawiera definicję usług wstępu, przede wszystkim poprzez wskazanie, jakich usług ten termin dotyczy. Stosownie do ust. 1 powołanego przepisu, usługami wstępu na imprezy kulturalne, naukowe, edukacyjne obejmują świadczenie usług, których główną cechą jest przyznanie prawa wstępu w zamian za bilet lub opłatę, w tym opłatę w formie abonamentu, biletu okresowego lub opłaty okresowej. Zgodnie z art. 32 ust. 2 ww. rozporządzenia, ustęp 1 ma zastosowanie w szczególności do prawa wstępu na wydarzenia edukacyjne i naukowe, takie jak konferencje i seminaria.

A zatem, w świetle regulacji unijnych oraz ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik nabywa usługi polegające na zapewnieniu wstępu na imprezę naukową, w tym na konferencję naukową za opłatą podlega opodatkowaniu w miejscu, w którym impreza taka się odbywa. Nie można mieć zatem wątpliwości, że jeśli chodzi o usługę wstępu na konferencję naukową organizowaną za granicą, będzie ona opodatkowana w miejscu jej świadczenia (poza terytorium Polski). W związku z tym, polski podatnik nabywając takie świadczenie, nie ma obowiązku rozliczania jej jako importu usług na gruncie ustawy o VAT.

Z tą tezą zgadzają się również organy podatkowe. Przykładowo, zgodnie z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16.02.2016r., sygn. IPPP3/4512-1081/15-2/IG, który przychylił się do stanowiska podatnika, wnioskodawca jako podatnik wnoszący opłatę za udział w konferencji naukowej organizowanej poza granicami kraju nie jest zobligowany do opodatkowania tej usługi w Polsce stawką 23% ani wykazywania jej w deklaracji importu usług. Podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 15.012014r., sygn. ITPP2/443-1154/13/AW, poparł stanowisko wnioskodawcy, że opłata za wstęp na zagraniczną konferencję naukową nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT oraz nie mają do nich zastosowania przepisy dotyczące importu usług.

Monika Cieślak, Młodszy Konsultant Podatkowy

ECDDP Sp.z.o.o.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA