Przy nielegalnym poborze energii nie ma VAT
REKLAMA
REKLAMA
Dlatego też nielegalny pobór energii nie może prowadzić do opodatkowania VAT, niezależnie od tego że spółki energetyczne mają prawo do pobierania opłat sankcyjnych od osób, które dopuściły się takiego poboru. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku NSA z 28 maja 2010 r. (sygn. I FSK 918/09).
REKLAMA
Prawo energetyczne i nielegalny pobór
Sprawa dotyczyła spółki, która wystąpiła z wnioskiem o udzielenie interpretacji w zakresie opodatkowania VAT – opłat z tytułu nielegalnego poboru energii elektrycznej. Zgodnie z art. 57 prawa energetycznego spółka jest uprawniona do pobierania opłat za nielegalnie pobraną energię w wysokości określonej w taryfie lub do dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych.
W związku z tym zadała pytanie, czy należności z tytułu kar pieniężnych pobieranych przez Spółkę w formie opłat za nielegalny pobór energii elektrycznej, podlegają opodatkowaniu VAT. Zdaniem Spółki, nielegalny pobór energii nie może być uznany za odpłatną dostawę towarów. W konsekwencji pobierane opłaty nie mogą być traktowane jako wynagrodzenie za dostarczoną energię elektryczną.
Polecamy: serwis Koszty
W odpowiedzi na wniosek, właściwy dyrektor IS, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdził, że stanowisko spółki było nieprawidłowe. Według organu, z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT wynika, że dostawy towarów i usług, które zostały dokonane bez umowy zawartej ze sprzedawcą, bądź niezgodnie z warunkami określonymi w umowie, za które pobierane są opłaty taryfowe, są czynnościami mieszczącymi się w zakresie tego przepisu. Dyrektor IS stwierdził zarazem, że obowiązek podatkowy nie powstaje tylko wtedy, gdy opłaty za nielegalny pobór energii dochodzone są w formie odszkodowania.
Sądy podążają za utrwaloną linią
REKLAMA
Spółka zaskarżyła powyższą interpretację do WSA w Białymstoku, a WSA ją uchylił. Dyrektor IS nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem, więc złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Po rozpatrzeniu tej skargi, NSA – podobnie jak sąd pierwszej instancji – przyznał rację spółce i oddalił skargę kasacyjną.
W ustnym uzasadnieniu NSA zaznaczył, że rozstrzygnięcie było zgodne z utrwaloną linią orzeczniczą. Sąd stwierdził też, że z definicji dostawy towarów w ustawie o VAT wynika, że między stronami transakcji konieczny jest konsensus, wola przeniesienia towarów. Natomiast opłaty za nielegalny pobór energii mają charakter sankcyjny i nie mogą podlegać VAT.
Polecamy: serwis Urząd skarbowy
Źródło: taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat