Konieczność pozyskania potwierdzenia korekty faktury VAT
REKLAMA
REKLAMA
Niejako dla równowagi (i sprawiedliwości), podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.
REKLAMA
Niestety dla podatników, a „stety” dla budżetu państwa, pomniejszeń podstawy opodatkowania nie można dokonywać w sposób dowolny lub nieuzasadniony – przepisy art. 29 ust. 4a-4c ustawy o VAT są nieubłagane.
W przypadku, gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik może dokonać tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli (przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury) stanie się szczęśliwym posiadaczem potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę.
Jeżeli natomiast kontrahent albo poczta czy inny doręczyciel się spóźnią i podatnik korygujący fakturę nie zdobędzie powyższego potwierdzenia przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, to korekty podstawy opodatkowania będzie mógł on dokonać wyłącznie za ten okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to w końcu uzyska.
Ustawodawca jednocześnie postanowił być łagodny w dwóch przypadkach i pozwolił w obu poniższych sytuacjach dokonywać pomniejszeń podstawy opodatkowania bez obowiązku posiadania przez podatników potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi. Łagodny wymiar kary stosuje się:
- w przypadku eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju,
- wobec nabywców, na których rzecz jest dokonywana sprzedaż: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.
Polecamy: VAT 2010
Aby jednak nie było zbyt łatwo, a jednocześnie aby ograniczyć ilość ewentualnych nadużyć, powyższy obowiązek pozyskiwania potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi stosuje się także obowiązkowo w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat