reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Do kiedy można stosować stawkę 0% VAT na książki wyprodukowane do końca 2010 r.

Do kiedy można stosować stawkę 0% VAT na książki wyprodukowane do końca 2010 r.


Od 1 stycznia 2011 r. stawka VAT na książki wzrosła z 0% do 5%. Jednak książki wytworzone przed tą datą można sprzedawać do końca kwietnia 2011 r. z dotychczasową (0%) stawką VAT.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 246, poz. 1649, a konkretnie § 36 i 38 umożliwia stosowanie obniżonej do wysokości 0 % stawki podatku VAT w okresie do 30 kwietnia 2011 r. dla dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN oraz importu drukowanych książek. Nie dotyczy to jednak map i ulotek.

Warunkiem zastosowania stawki 0 % jest posiadanie przez podatnika dokumentacji potwierdzającej, że książki zostały:

1. ujęte przez podatnika (dokonującego ich dostawy) w spisie z natury sporządzonym na dzień 31 grudnia 2010 r. lub
2. przekazane do dystrybucji przed dniem 1 stycznia 2011 r.

Zdaniem Ministerstwa Finansów pierwszy z wymienionych warunków ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, co oznacza, że stosowanie stawki 0% VAT do końca kwietnia 2011 r. może dotyczyć tylko jednego etapu obrotu i tylko tych książek, które u dokonującego ich dostawy zostały objęte spisem z natury.

Spełnienie drugiego warunku oznacza - według opinii Ministerstwa Finansów - wprowadzenie do obrotu (dystrybucji) przed dniem 1 stycznia 2011 r. konkretnych, określonych egzemplarzy nakładu danej książki, jeżeli czynność ta wiązała się w efekcie z ich dostawą opodatkowaną VAT wg stawki 0 % (obowiązującej dla tych towarów do końca 2010 r.),

W takim przypadku do 30 kwietnia 2011 r. na wszystkich dalszych etapach obrotu książki te będą korzystać z preferencyjnej stawki podatku VAT 0 % (o ile oczywiście dokonujący ich dostawy posiada stosowną dokumentację potwierdzającą przekazanie tych książek do dystrybucji do końca 2010 r.).

Pojęcie „przekazanie do dystrybucji” jest pojęciem szerokim, przy czym na gruncie podatku VAT istotnym jest, aby nastąpiło fizyczne wydanie towaru, które ma prowadzić w efekcie do jego dostawy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), tzn. do przeniesienia prawa do rozporządzania nim jak właściciel.
W pojęciu tym zawarte może być również wydanie książek wytworzonych przez drukarnie, jeżeli wydanie to ma prowadzić w efekcie do przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel.

Jeżeli zatem książki wytworzone przez drukarnie w 2010 r. zostały fizycznie wydane przed dniem 1 stycznia 2011 r. i wydanie to wiąże się z dostawą tych książek to na dalszych etapach obrotu (dystrybucji) książki te mogą korzystać do dnia 30 kwietnia 2011 r. z opodatkowania preferencyjną stawką 0 % (przy właściwym udokumentowaniu tych okoliczności).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama