Stosowanie stawek VAT na początku 2011 roku
REKLAMA
REKLAMA
Wielu podatników zastanawia się jaką stawkę należy zastosować do transakcji dokonywanych na przełomie roku. Czy opodatkować je stawkami podatku VAT obowiązującymi jeszcze w 2010 r. czy może należy już zastosować nowe stawki.
REKLAMA
Ustawodawca przewidział przepisy przejściowe regulujące ten problem. Główna zasada brzmi: w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania (art. 41 ust. 14a znowelizowanej ustawy o VAT).
Podatnik sprzedaje 28 grudnia 2010 r. towary, które w roku 2010 podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podstawowej 22 proc. Zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie m.in. wystawiania faktur podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru.
Podatnik wystawia fakturę 2 stycznia 2011 r. Art. 19 ust. 4 ustawy o VAT przewiduje, że jeżeli dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru. W konsekwencji, w przedmiotowym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, w której czynność (tj. dostawa towaru) została wykonana jeszcze w 2010 r., natomiast obowiązek podatkowy powstał dla niej już w 2011 roku. W oparciu o przepis przejściowy faktura wystawiona przez podatnika winna ujmować sprzedaż nie z nową stawką VAT (23 proc.) ale stawką VAT wynoszącą 22 proc.
W przypadku sprzedaży ciągłej, czyli w przypadku czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się, na potrzeby ustalania stawki podatku, że czynności te zostały wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się rozliczenia lub płatności.
Polecamy: VAT 2011
Polecamy: Podatki 2011
REKLAMA
Dla czynności rozliczanych miesięcznie podatnicy nie powinni mieć większych problemów z ustaleniem właściwej stawki VAT. Przykładowo, czynności wykonane w grudniu 2010 r. podlegają w całości stawce VAT sprzed zmiany – 22%, a te wykonane w styczniu 2011 r. – stawce po zmianie, 23%. Problem może pojawić się w przypadku usług ciągłych, dla których okres rozliczeniowy przechodzi przez dzień zmiany.
Dla ciągłej usługi serwisowej określono okres rozliczeniowy trwający od 16 dnia danego miesiąca do 15 dnia kolejnego miesiąca. W związku z powyższym powstaje pytanie jaką stawkę należy zastosować do czynności, dla której okres rozliczeniowy przypadnie na 16 stycznia 2011 r.
W takiej sytuacji zastosowanie mógłby znaleźć art. 41 ust. 14c znowelizowanej ustawy o VAT, który mówi, że w sytuacji gdy okres, do którego odnosi się rozliczenie lub płatność, obejmuje dzień zmiany stawki podatku, czynność uznaje się za wykonaną:
1) w dniu poprzedzającym dzień zmiany stawki podatku – w zakresie jej części wykonywanej do dnia poprzedzającego dzień zmiany stawki podatku;
2) z upływem tego okresu – w zakresie jej części wykonywanej od dnia zmiany stawki podatku.
Ponieważ w przypadku nasze usługi serwisowej nie jesteśmy w stanie określić, jaka część czynności została wykonana do dnia zmiany stawki podatku, a jaka część po tym dniu, to odwołując się do art. 41 ust. 14d znowelizowanej ustawy o VAT tego typu usługę należy rozbić proporcjonalnie do trwającego okresu rozliczeniowego. W efekcie stawka VAT 22% objęłaby 51,61% ceny netto (16 dni świadczenia usługi w 2010 r. podzielone przez długość okresu rozliczeniowego tj. 31 dni), a stawka VAT 23 % objęłaby pozostałe 48,39% ceny netto.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat