REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy usługi świadczone przez katedrę i zakład medycyny sądowej są zwolnione z VAT?

Katarzyna Broniszewska
Czy usługi świadczone przez katedrę i zakład medycyny sądowej są zwolnione z VAT?
Czy usługi świadczone przez katedrę i zakład medycyny sądowej są zwolnione z VAT?

REKLAMA

REKLAMA

Usługi świadczone przez Katedrę i Zakład Medycyny Sądowej nie podlegały do 2011 roku opodatkowaniu podatkiem VAT. Po zmianie ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług i wejściu w życie 1 stycznia 2011 roku nowych regulacji, pojawiła się wątpliwość czy zwolnienie od VAT-u nadal będzie przysługiwać wskazanej jednostce.

Problem ten został poruszony w interpretacji indywidualnej z dnia 6.04.2011 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPP1/443-1362/10-4/BD).

REKLAMA

Autopromocja

Status Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej

Katedra i Zakład Medycyny Sądowej jest jednostką Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje się działalnością dydaktyczną i naukową. Poza tym wydaje opinie (głównie dla organów wymiaru sprawiedliwości i ścigania, w mniejszym stopniu dla podmiotów prywatnych). Opinie te pozostają w ścisłym związku z działalnością dydaktyczną, ponieważ nierzadko problemy poruszane w opiniach są jednocześnie przedmiotem wykładów.

Polecamy:Czy usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia są zwolnione z VAT?

Opisane wyżej usługi zostały sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny jako ‘usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki medycznej’.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do momentu wejścia w życie ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476) na podstawie art. 43 ust.1 pkt 1 Zakład korzystał ze zwolnienia od obowiązku odprowadzania podatku VAT. Obecnie brzmienie mających zastosowanie w sprawie regulacji podatkowych uległo zmianie. W związku z tym pojawił się problem, czy stosowane wcześniej zwolnienie pozostaje aktualne?

Stan prawny

Aby móc odpowiedzieć na powyższe pytanie należy przyjrzeć się zmianom, które zaszły w ustawie o VAT.

W poprzednio obowiązującym stanie prawnym z podatku VAT zwolnione były wszelkie usługi w zakresie ochrony zdrowia, poza usługami weterynaryjnymi. Usługi, które można było zaliczyć do tej grupy nie podlegały opodatkowaniu VAT-em. Nie miało znaczenia kto je wykonywał. Podstawą do wyznaczenia tego zakresu było kryterium przedmiotowe- rodzaj świadczonych usług.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2011 roku rozszerzają kryterium przedmiotowe o kryterium podmiotowe. Obecnie, aby usługa podlegała zwolnieniu musi być usługą w zakresie opieki medycznej i :
1. służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia,
2. być świadczona przez zakłady opieki zdrowotnej, bądź przez określonych przedstawicieli zawodów medycznych, lub uczelnie medyczne.

Polecamy:Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Zatem dodatkowo usługi medyczne muszą być świadczone przez określone podmioty.
Celem tych zmian jest ujednolicenie prawa unijnego.

Przepisy w zakresie opieki medycznej obowiązujące od dnia 1 stycznia 2011 r. stanowią implementację do polskiego systemu prawnego przepisów Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347).

Zwolnienia są autonomicznymi pojęciami prawa unijnego. Wprowadzone są po to, żeby uniknąć rozbieżności w stosowaniu systemu podatku VAT w poszczególnych państwach członkowskich. Zakres przedmiotowy zwolnień zawartych w art. 132 Dyrektywy powinien być taki sam we wszystkich krajach członkowskich.

W związku z wprowadzeniem nowych przepisów pojawił się problem z ich właściwą interpretacją. Kluczowe znaczenie ma pojęcie ‘opieki medycznej’. Trybunał Sprawiedliwości UE w swoich orzeczeniach wypracował pewną koncepcję rozumienia pojęcia „opieki medycznej” oraz „świadczeń opieki medycznej”.

Polecamy:Czy udzielanie pożyczek ze środków zfśs podlega VAT?

REKLAMA

Odnoszą się one do usług, które służą diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia; pojęcia świadczenia opieki medycznej nie można interpretować w sposób, który obejmuje świadczenia medyczne realizowane w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych. (wyrok w sprawie d´Ambrumenil (C-307/01, pkt 57))

Czynności, których celem nie jest ochrona zdrowia nie mogą być uznane za świadczenia opieki medycznej i nie mogą podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług. - Wyrok w sprawie C-212/01.

Trybunał wyraźnie wskazuje, że interpretując daną regulację związaną z opieka medyczną należy przede wszystkim zwracać uwagę na cel usługi medycznej. To on decyduje o tym, czy powinna ona być zwolniona z podatku VAT. Głównym celem usługi ma być ochrona zdrowia (włączając w to utrzymanie lub przywrócenie do zdrowia.). Usługa może mieć także cel terapeutyczny, bądź profilaktyczny. Każdorazowo należy poddawać ocenie, jaki cel przyświecał danej usłudze.
Udzielanie porad wymaganych przed podjęciem decyzji, które wywołują skutki prawne i mają charakter czysto ekspercki i doradczy nie mają zastosowania do usługi medycznej.

Polecamy: Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Charakter usług świadczonych przez Katedrę i Zakład Medycyny Sądowej

Z podatku zwolniono usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez uczelnie medyczne - § 13 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392).

Opisane powyżej regulacje pozwalają stwierdzić, że usługi świadczone przez Katedrę i Zakład Medycyny Sądowej nie spełniają kryterium przedmiotowego. Ich bezpośrednim celem bowiem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia konkretnego pacjenta.

Można by próbować powołać się na art. art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, znowelizowanej ustawą z dnia 29 października 2010 r., na podstawie którego zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:
1) jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania, 2) uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym - oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Jednak i ta próba okazuje się bezskuteczna, ponieważ Zakład udziela porad tzw. podmiotom zewnętrznym - organom wymiaru sprawiedliwości o organom ścigania. Adresatami tych usług nie są studenci.

W rezultacie porady i opinie nie są ściśle związane z głównym, podstawowym celem działania jednostki- kształceniem studentów, bezpośrednim odbiorcą tych usług nie są studenci.

Odpowiadając to postawione pytanie, po zmianie stanu prawnego, Katedra i Zakład Medycyny Sądowej nie będą korzystały ze zwolnienia podatkowego. Podlegać będą obowiązkowi odprowadzania podatku VAT od świadczonych usług.

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004r. Nr 54, poz. 535) - art. 5 ust. 1 pkt 1 , art. 7 ust. 1 , art. 8 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 18 i 18a, art. 43 ust. 1 pkt 19 i 19a art. 43 ust. 1 pkt 19 , art. 43 ust. 1 pkt 26 ;
- Dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347);
- § 13 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392).

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA