REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie podmiotowe z VAT, a świadczenie usług remontowo-budowlanych na terytorium UE

Meritoros
Biura rachunkowe
VAT, usługi remontowo - budowlane, UE
VAT, usługi remontowo - budowlane, UE
Fotolia

REKLAMA

Sprzedaż opodatkowana VAT poza terytorium kraju, do rozliczenia której zobowiązany jest nabywca, nie powinna być ujmowana w limicie zwolnienia podmiotowego VAT.

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z ust. 1 powyższego artykułu zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł.

Zwolnienie podmiotowe w VAT 2012 - kiedy przedsiębiorca może znów skorzystać?

Zwolnienie podmiotowe od VAT w interpretacjach organów podatkowych

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Ustęp 9 ww. artykułu dotyczy natomiast podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 ustawy o VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podmioty takie są zwolnione od podatku, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1.

W przypadku, gdy podmiot przekroczy powyższy limit, nadwyżkę sprzedaży ponad ten limit powinien opodatkować zgodnie ze stawką właściwą do danej usługi czy towaru.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Opodatkowaniu podlega tylko ta część nadwyżki sprzedaży, która nie mieści się w limicie ustawowym.

Jeżeli podatnik świadczy usługi jedynie na terytorium kraju, obroty uzyskanie przez niego będą wchodzić do limitu 150.000 zł.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Sytuacja zmieni się w momencie świadczenia usług na rzecz kontrahenta unijnego, co obecnie stało się bardzo powszechne. W takim przypadku obroty uzyskane ze świadczenia usług na rzecz tego typu kontrahentów nie będą wliczać się do limitu obrotów uprawniających do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Wynika to właśnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, który do powyższego limitu nakazuje wliczać jedynie sprzedaż opodatkowaną. W związku z tym sprzedaż opodatkowana poza terytorium kraju, do rozliczenia której zobowiązany jest nabywca, nie będzie ujmowana w limicie.

Jak założyć firmę remontowo-budowlaną? - biznesplan

Co powinieneś wiedzieć o umowach prowadząc firmę remontowo – budowlaną?

Ustalając limit do zwolnienia podmiotowego z VAT należy ujmować jedynie obroty ze sprzedaży podlegające opodatkowaniu.

W przypadku świadczenia przez podatnika usług remontowo-budowlanych na rzecz kontrahenta unijnego w kraju, w jakim ma on siedzibę, należy rozważyć obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE.

W większości przypadków świadczenie usług na rzecz podatników podatku od wartości dodanej rodzić będzie obowiązek takiej rejestracji. Między innymi dotyczy to podatników świadczących usługi, w przypadku których miejsce opodatkowania ustalane jest na podstawie art. 28b ustawy o VAT.

Jednakże do świadczenia usług remontowo-budowlanych na nieruchomości ma zastosowanie art. 28e. Zgodnie z nim miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami (...) jest miejsce położenia nieruchomości.

Opodatkowanie VAT usług budowlanych świadczonych w innych państwach UE

Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Jeśli więc usługi świadczone będą na nieruchomości położonej w kraju, w której podatnik (kontrahent unijny) ma siedzibę, nie wystąpi obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE, a tym samym obowiązek składania miesięcznych lub kwartalnych informacji podsumowujących.

Inaczej będzie kształtować się sytuacja w przypadku, gdy podatnik świadczy usługi oddelegowania pracowników. W mojej ocenie taką czynność ciężko powiązać z konkretną nieruchomością, dlatego też miejsce opodatkowania należy ustalić w oparciu o art. 28b ustawy o VAT.

Rodzić będzie to zatem obowiązek rejestracji w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT-UE. Wówczas należy złożyć aktualizacje danych na druku VAT-R i zaznaczyć odpowiednie pole w części C.3.

Skutkiem świadczenia tego rodzaju usług będzie także obowiązek składania informacji podsumowujących o wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług na deklaracji VAT-UE.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

  W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

  Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

  Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  REKLAMA