REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie podmiotowe z VAT, a świadczenie usług remontowo-budowlanych na terytorium UE

Meritoros
Biura rachunkowe
VAT, usługi remontowo - budowlane, UE
VAT, usługi remontowo - budowlane, UE
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż opodatkowana VAT poza terytorium kraju, do rozliczenia której zobowiązany jest nabywca, nie powinna być ujmowana w limicie zwolnienia podmiotowego VAT.

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z ust. 1 powyższego artykułu zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł.

Zwolnienie podmiotowe w VAT 2012 - kiedy przedsiębiorca może znów skorzystać?

Zwolnienie podmiotowe od VAT w interpretacjach organów podatkowych

Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Ustęp 9 ww. artykułu dotyczy natomiast podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 ustawy o VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podmioty takie są zwolnione od podatku, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1.

W przypadku, gdy podmiot przekroczy powyższy limit, nadwyżkę sprzedaży ponad ten limit powinien opodatkować zgodnie ze stawką właściwą do danej usługi czy towaru.

Opodatkowaniu podlega tylko ta część nadwyżki sprzedaży, która nie mieści się w limicie ustawowym.

Jeżeli podatnik świadczy usługi jedynie na terytorium kraju, obroty uzyskanie przez niego będą wchodzić do limitu 150.000 zł.

Sytuacja zmieni się w momencie świadczenia usług na rzecz kontrahenta unijnego, co obecnie stało się bardzo powszechne. W takim przypadku obroty uzyskane ze świadczenia usług na rzecz tego typu kontrahentów nie będą wliczać się do limitu obrotów uprawniających do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Wynika to właśnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, który do powyższego limitu nakazuje wliczać jedynie sprzedaż opodatkowaną. W związku z tym sprzedaż opodatkowana poza terytorium kraju, do rozliczenia której zobowiązany jest nabywca, nie będzie ujmowana w limicie.

Jak założyć firmę remontowo-budowlaną? - biznesplan

Co powinieneś wiedzieć o umowach prowadząc firmę remontowo – budowlaną?

Ustalając limit do zwolnienia podmiotowego z VAT należy ujmować jedynie obroty ze sprzedaży podlegające opodatkowaniu.

W przypadku świadczenia przez podatnika usług remontowo-budowlanych na rzecz kontrahenta unijnego w kraju, w jakim ma on siedzibę, należy rozważyć obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE.

W większości przypadków świadczenie usług na rzecz podatników podatku od wartości dodanej rodzić będzie obowiązek takiej rejestracji. Między innymi dotyczy to podatników świadczących usługi, w przypadku których miejsce opodatkowania ustalane jest na podstawie art. 28b ustawy o VAT.

Jednakże do świadczenia usług remontowo-budowlanych na nieruchomości ma zastosowanie art. 28e. Zgodnie z nim miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami (...) jest miejsce położenia nieruchomości.

Opodatkowanie VAT usług budowlanych świadczonych w innych państwach UE

Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

REKLAMA

Jeśli więc usługi świadczone będą na nieruchomości położonej w kraju, w której podatnik (kontrahent unijny) ma siedzibę, nie wystąpi obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE, a tym samym obowiązek składania miesięcznych lub kwartalnych informacji podsumowujących.

Inaczej będzie kształtować się sytuacja w przypadku, gdy podatnik świadczy usługi oddelegowania pracowników. W mojej ocenie taką czynność ciężko powiązać z konkretną nieruchomością, dlatego też miejsce opodatkowania należy ustalić w oparciu o art. 28b ustawy o VAT.

Rodzić będzie to zatem obowiązek rejestracji w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT-UE. Wówczas należy złożyć aktualizacje danych na druku VAT-R i zaznaczyć odpowiednie pole w części C.3.

Skutkiem świadczenia tego rodzaju usług będzie także obowiązek składania informacji podsumowujących o wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług na deklaracji VAT-UE.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższa akcyza na alkohol w 2025 r. Spadnie spożycie alkoholu, czy wzrośnie szara strefa?

W 2025 r. wzrośnie stawka akcyzy na wysokoprocentowy alkohol. Oczywiste jest, że spowoduje to wzrost cen alkoholu w sklepach. Fakt wysokiej stawki na alkohol w Polsce może oznaczać dwa scenariusze: spadek spożycia alkoholu lub ożywienie szarej strefy. Spadek spożycia będzie aspektem pozytywnym, natomiast wzrost szarej strefy już nie.

Sprzedaż internetowa: kiedy opłata za przesyłkę jest przychodem sprzedawcy? Kiedy warto uniknąć ujęcia kosztu dostawy jako przychodu sprzedającego oraz podstawy opodatkowania VAT?

Sprzedaż internetowa pociąga za sobą najczęściej wysyłkę towaru za pośrednictwem podmiotu trzeciego świadczącego usługi kurierskie. Jeśli nabywca korzysta z opcji darmowej dostawy, to wówczas sprzedający nie otrzymuje od niego dodatkowych środków tytułem kosztów wysyłki i nie powstaje zagadnienie odpowiedniego zaliczenia podatkowego takiej kwoty. Gdy jednak dostawa jest dodatkowo płatna dla kupującego, sprzedawca staje przed pytaniem, czy po jego stronie powstanie dodatkowy przychód w związku z powiększeniem należności kupującego o koszt przesyłki, a także, czy kwota ta stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Składka zdrowotna - zmiany muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm. Co najmniej ¾ wysokości zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne powinno podlegać możliwości odliczenia od należnego podatku

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP, złożyła na ręce Premiera Donalda Tuska uwagi dotyczące składek zdrowotnych w nowym projekcie ustawy. Proponuje ustalenie ryczałtowej składki zdrowotnej i możliwość jej częściowego odliczenia od podatku. Majewska podkreśla, że nowe przepisy muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm, które są fundamentem gospodarki.

Czy fundacja rodzinna zapłaci CIT od udziałów w spółkach luksemburskich? Przepisy i orzecznictwo nie dają jednoznacznej odpowiedzi, inwestowanie jest więc ryzykowne

Przepisy i orzecznictwo nie dają jednoznacznej odpowiedzi, czy dochód fundacji rodzinnej z transparentnej spółki luksemburskiej podlega podatkowi CIT. Problem wynika z faktu, że takie spółki, zgodnie z luksemburskim prawem, nie są podatnikami. Polskie organy uznają, że fundacje rodzinne, inwestując w te spółki, mogą nie korzystać ze zwolnienia z CIT, jednak niektóre sądy stoją po stronie podatników, uznając, że brak wyraźnych przepisów nie pozwala wykluczyć zwolnienia.

REKLAMA

Wiza Vander Elst: Pozwala polskim firmom delegować do Niemiec pracowników spoza UE

Wiza Vander Elst to specjalne rozwiązanie umożliwiające polskim firmom delegowanie pracowników z Ukrainy i innych państw spoza Unii Europejskiej, zatrudnionych legalnie w Polsce, do pracy w Niemczech. Dzięki tej wizie możliwe jest wykonywanie pracy w Niemczech bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Aby jednak uzyskać wizę, polska firma musi przedstawić dowody na legalność zatrudnienia pracownika w Polsce oraz posiadanie przez niego ważnego zezwolenia na pracę. Wiza Vander Elst obowiązuje tylko przez czas trwania konkretnego kontraktu, jednak nie dłużej niż przez 90 dni w roku kalendarzowym.

Zakład podatkowy w Niemczech dla podatku dochodowego od pracowników. Kiedy powstaje i jak uniknąć tego podatku?

Od dłuższego czasu niemieckie urzędy skarbowe wzywają polskie firmy, które wykonują prace w Niemczech, do odprowadzania podatku dochodowego od pracowników, nawet jeśli przebywają oni w Niemczech krócej niż 183 dni w danym 12-miesięcznym okresie. Dotyczy to sytuacji, gdy firma prowadzi w jednym miejscu prace budowlane powyżej 6 miesięcy, nie posiada biura ani zatrudnionego w Niemczech przedstawiciela handlowego (tzw. zakład podatkowy dla celów podatku dochodowego od przedsiębiorstwa, Einkommensteuerliche Betriebsstätte).

Zwolnienie ze składek ZUS na 1 miesiąc. Wniosek w listopadzie - ulga w grudniu. Jak i gdzie złożyć wniosek?

W 2024 roku z tzw. wakacji składkowych można skorzystać jedynie w grudniu. Ale aby uzyskać zwolnienie ze składek ZUS za grudzień, wniosek trzeba złożyć w listopadzie. Jeśli przedsiębiorca spóźni się i wniosek złoży w grudniu, zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 r.

ZUS: 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe od 1 października 2024 r. Kto może złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek o wakacje składowe?

ZUS: 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe od 1 października. Kto może złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek o wakacje składowe? 1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zbieranie wniosków o wakacje składkowe.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Podatek leśny 2025: stawka podatku wynosi 61,02 zł za hektar. Kto zapłaci, a kto jest zwolniony?

Podatek leśny obejmuje grunty leśne z wyjątkiem lasów wykorzystywanych na działalność inną niż leśna. W 2025 roku stawka podatku wynosi 61,02 zł za hektar, obliczona na podstawie średniej ceny sprzedaży drewna. Dowiedz się, kto jest zobowiązany do płacenia podatku leśnego i jakie przysługują zwolnienia.

REKLAMA