reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Sprzedaż nieruchomości niezabudowanej a VAT

Sprzedaż nieruchomości niezabudowanej a VAT

Nasza Spółka planuje sprzedaż nieruchomości gruntowej (niezabudowanej). Czy dostawa nieruchomości niezabudowanych znajdujących się na terenach, w odniesieniu do których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego utracił ważność z dniem 1 stycznia 2012 r. będzie podlegała zwolnieniu z podatku VAT. Dla niezabudowanych nieruchomości, których dotyczy zapytanie, nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Odpowiadając na Państwa wątpliwość wskazać należy, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT), dostawa terenów niezabudowanych podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem, że tereny te nie są terenami budowlanymi. Tereny budowlane to, jak wynika z art. 2 pkt 33 ustawy o VAT, grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Z powyższego wynika, że opodatkowaniu podlegają wyłącznie te tereny niezabudowane, które objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego bądź w odniesieniu do których wydano decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (oczywiście, jeżeli plan bądź decyzja wskazuje, że grunty te przeznaczone są pod zabudowę). Wówczas bowiem tereny niezabudowane uznać należy za budowlane. 

W rozważanej sytuacji zamierzają Państwo sprzedać nieruchomość niezabudowaną, która obecnie nie jest objęta żadnym planem zagospodarowania przestrzennego (dotychczasowy plan utracił ważność z dniem 1 stycznia 2012 r.). W odniesieniu do posiadanej nieruchomości nie wydano także decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W konsekwencji, nieruchomość ta jest terenem, którego dostawa korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. 

Powyższe potwierdził Minister Finansów w wydanej dnia 14.06.2013 r. interpretacji ogólnej (sygn. PT10/033/12/207/WLI/13/RD58639). W interpretacji tej czytamy: „W konsekwencji dostawa terenu niezabudowanego, nieobjętego planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług.(…)

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Karolina Gierszewska,

Dyrektor Departamentu Podatków Pośrednich ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama