reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Transport sanitarny finansowany przez pacjenta a zwolnienie z VAT

Transport sanitarny finansowany przez pacjenta a zwolnienie z VAT

Forma finansowania usług transportu sanitarnego nie wpływa na fakt zwolnienia tych usług z podatku od towarów i usług.

Kiedy usługi transportu sanitarnego są zwolnione VAT – pytanie podatnika:

Spółka nasza w ramach prowadzonej działalności zajmuje się świadczeniem usług w zakresie szeroko pojętej działalności związanej z ochroną zdrowia. Jesteśmy podmiotem zarejestrowanym w wykazie podmiotów leczniczych w rozumieniu przepisów ustawy o działalności leczniczej. Świadczymy usługi transportu sanitarnego pacjentów, których przewóz ze względu na wskazania medyczne może zostać dokonany jedynie karetką ze specjalistycznym wyposażeniem oraz z zapewnieniem opieki medycznej. Część usług finansowanych jest przez samych pacjentów.

Mamy wątpliwości czy usługi transportu sanitarnego wykonywane ze względu na wskazania medyczne podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług również w sytuacji gdy finansującym ich wykonanie jest pacjent.

Sposób finansowania nie ma znaczenia dla zwolnienia z VAT - odpowiedź doradcy podatkowego:

Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi transportu sanitarnego. W tym miejscu należy zatem zdefiniować pojęcie transportu sanitarnego. Ponieważ przepisy podatkowe nie zawierają legalnej definicji powyższego terminu zasadne jest odwołanie się do art. 5 pkt 33a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W myśl przywołanej regulacji przez transport sanitarny rozumie się przewóz osób albo materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych, wymagających specjalnych warunków transportu. Co istotne transport sanitarny wykonywany jest specjalistycznymi środkami transportu lądowego, wodnego i lotniczego (art. 161ba ust. 1 ww. ustawy).

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Zatem aby można było mówić, o transporcie sanitarnym muszą zostać łącznie spełnione następujące warunki:

  1. transport powinien dotyczyć przewozu osób albo materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych;
  2. przewóz osób oraz ww. materiałów wymaga specjalnych warunków transportu,
  3. przewóz wykonywany jest specjalistycznymi środkami transportu.

W rozpatrywanej sprawie Spółka będąca podmiotem leczniczym świadczy usługi transportu sanitarnego. Usługi te wypełniają wszystkie warunki, o których mowa w przepisach ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Po pierwsze, wskazane usługi dotyczą przewozu pacjentów. Tym samym mamy tutaj do czynienia z przewozem osób.

Po drugie, przewozy odbywają się  wyłączenie ze wskazań medycznych.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

I po trzecie, usługi te są wykonywane wyłącznie przy użyciu specjalistycznych środków transportu (karetki ze specjalistycznym wyposażeniem oraz z zapewnieniem opieki medycznej). Powyższe ustalenia prowadzą do wniosku, że świadczone przez Spółki usługi transportu sanitarnego finansowane przez pacjenta również podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o VAT.

Zatem forma finansowania usług transportu sanitarnego nie wpływa na sposób opodatkowania wskazanych usług podatkiem od towarów i usług.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Małgorzata Breda

doradca podatkowy, kierownik zespołu podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polonia Extra

Gazeta dla Polaków w Irlandii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama