REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transport sanitarny finansowany przez pacjenta a zwolnienie z VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Małgorzata Breda
Transport sanitarny finansowany przez pacjenta a zwolnienie z VAT
Transport sanitarny finansowany przez pacjenta a zwolnienie z VAT

REKLAMA

REKLAMA

Forma finansowania usług transportu sanitarnego nie wpływa na fakt zwolnienia tych usług z podatku od towarów i usług.

Kiedy usługi transportu sanitarnego są zwolnione VAT – pytanie podatnika:

Autopromocja

Spółka nasza w ramach prowadzonej działalności zajmuje się świadczeniem usług w zakresie szeroko pojętej działalności związanej z ochroną zdrowia. Jesteśmy podmiotem zarejestrowanym w wykazie podmiotów leczniczych w rozumieniu przepisów ustawy o działalności leczniczej. Świadczymy usługi transportu sanitarnego pacjentów, których przewóz ze względu na wskazania medyczne może zostać dokonany jedynie karetką ze specjalistycznym wyposażeniem oraz z zapewnieniem opieki medycznej. Część usług finansowanych jest przez samych pacjentów.

Mamy wątpliwości czy usługi transportu sanitarnego wykonywane ze względu na wskazania medyczne podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług również w sytuacji gdy finansującym ich wykonanie jest pacjent.

Sposób finansowania nie ma znaczenia dla zwolnienia z VAT - odpowiedź doradcy podatkowego:

Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi transportu sanitarnego. W tym miejscu należy zatem zdefiniować pojęcie transportu sanitarnego. Ponieważ przepisy podatkowe nie zawierają legalnej definicji powyższego terminu zasadne jest odwołanie się do art. 5 pkt 33a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W myśl przywołanej regulacji przez transport sanitarny rozumie się przewóz osób albo materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych, wymagających specjalnych warunków transportu. Co istotne transport sanitarny wykonywany jest specjalistycznymi środkami transportu lądowego, wodnego i lotniczego (art. 161ba ust. 1 ww. ustawy).

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Zatem aby można było mówić, o transporcie sanitarnym muszą zostać łącznie spełnione następujące warunki:

  1. transport powinien dotyczyć przewozu osób albo materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych;
  2. przewóz osób oraz ww. materiałów wymaga specjalnych warunków transportu,
  3. przewóz wykonywany jest specjalistycznymi środkami transportu.

W rozpatrywanej sprawie Spółka będąca podmiotem leczniczym świadczy usługi transportu sanitarnego. Usługi te wypełniają wszystkie warunki, o których mowa w przepisach ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Po pierwsze, wskazane usługi dotyczą przewozu pacjentów. Tym samym mamy tutaj do czynienia z przewozem osób.

Po drugie, przewozy odbywają się  wyłączenie ze wskazań medycznych.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

I po trzecie, usługi te są wykonywane wyłącznie przy użyciu specjalistycznych środków transportu (karetki ze specjalistycznym wyposażeniem oraz z zapewnieniem opieki medycznej). Powyższe ustalenia prowadzą do wniosku, że świadczone przez Spółki usługi transportu sanitarnego finansowane przez pacjenta również podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o VAT.

Zatem forma finansowania usług transportu sanitarnego nie wpływa na sposób opodatkowania wskazanych usług podatkiem od towarów i usług.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Małgorzata Breda

doradca podatkowy, kierownik zespołu podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA