Transport sanitarny finansowany przez pacjenta a zwolnienie z VAT
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy usługi transportu sanitarnego są zwolnione VAT – pytanie podatnika:
REKLAMA
Spółka nasza w ramach prowadzonej działalności zajmuje się świadczeniem usług w zakresie szeroko pojętej działalności związanej z ochroną zdrowia. Jesteśmy podmiotem zarejestrowanym w wykazie podmiotów leczniczych w rozumieniu przepisów ustawy o działalności leczniczej. Świadczymy usługi transportu sanitarnego pacjentów, których przewóz ze względu na wskazania medyczne może zostać dokonany jedynie karetką ze specjalistycznym wyposażeniem oraz z zapewnieniem opieki medycznej. Część usług finansowanych jest przez samych pacjentów.
Mamy wątpliwości czy usługi transportu sanitarnego wykonywane ze względu na wskazania medyczne podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług również w sytuacji gdy finansującym ich wykonanie jest pacjent.
Sposób finansowania nie ma znaczenia dla zwolnienia z VAT - odpowiedź doradcy podatkowego:
Jak stanowi art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi transportu sanitarnego. W tym miejscu należy zatem zdefiniować pojęcie transportu sanitarnego. Ponieważ przepisy podatkowe nie zawierają legalnej definicji powyższego terminu zasadne jest odwołanie się do art. 5 pkt 33a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
W myśl przywołanej regulacji przez transport sanitarny rozumie się przewóz osób albo materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych, wymagających specjalnych warunków transportu. Co istotne transport sanitarny wykonywany jest specjalistycznymi środkami transportu lądowego, wodnego i lotniczego (art. 161ba ust. 1 ww. ustawy).
Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia
Zatem aby można było mówić, o transporcie sanitarnym muszą zostać łącznie spełnione następujące warunki:
- transport powinien dotyczyć przewozu osób albo materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych;
- przewóz osób oraz ww. materiałów wymaga specjalnych warunków transportu,
- przewóz wykonywany jest specjalistycznymi środkami transportu.
W rozpatrywanej sprawie Spółka będąca podmiotem leczniczym świadczy usługi transportu sanitarnego. Usługi te wypełniają wszystkie warunki, o których mowa w przepisach ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Po pierwsze, wskazane usługi dotyczą przewozu pacjentów. Tym samym mamy tutaj do czynienia z przewozem osób.
Po drugie, przewozy odbywają się wyłączenie ze wskazań medycznych.
500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF
I po trzecie, usługi te są wykonywane wyłącznie przy użyciu specjalistycznych środków transportu (karetki ze specjalistycznym wyposażeniem oraz z zapewnieniem opieki medycznej). Powyższe ustalenia prowadzą do wniosku, że świadczone przez Spółki usługi transportu sanitarnego finansowane przez pacjenta również podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o VAT.
Zatem forma finansowania usług transportu sanitarnego nie wpływa na sposób opodatkowania wskazanych usług podatkiem od towarów i usług.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Małgorzata Breda
doradca podatkowy, kierownik zespołu podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat