reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie z VAT tylko dla podatników mających siedzibę w Polsce

Zwolnienie z VAT tylko dla podatników mających siedzibę w Polsce

Jeżeli podatnik mieszka za granicą (tam ma siedzibę), a prowadzi czynności podlegające opodatkowaniu w Polsce, to zgodnie z art. 113 ust. 13 ustawy o VAT nie stosuje się do niego zwolnienia z VAT. Musi więc od każdego obrotu płacić podatek. Siedzibą osoby fizycznej jest jej miejsce zamieszkania – orzekł 4 listopada 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Problem wynikł z tego, że ani przepisy o VAT, ani inne przepisy prawa podatkowego nie posługują się pojęciem „siedziba” w odniesieniu do osób fizycznych.

Chodziło o współwłaściciela budynku, który wynajmował lokale użytkowe nie w ramach działalności gospodarczej, tylko prywatnie, a od dochodów z wynajmu płacił PIT na zasadach ogólnych. Od lat mieszka on we Włoszech, nie prowadzi tam żadnej działalności gospodarczej, a żyje jedynie z wynajmu nieruchomości w Polsce. W żadnym roku podatkowym jego wynagrodzenie z wynajmu lokali użytkowych nie przekroczyło 150 000 zł. Podatnik uważał więc, że ma prawo do zwolnienia z VAT, na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o tym podatku. Artykuł 113 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT wyklucza jednak prawo do zwolnienia, gdy podatnik nie ma siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju. Wynajmujący uważał, że przepis ten dotyczy wyłącznie prowadzących działalność gospodarczą, a skoro on jej nie prowadzi (ani w kraju, ani za granicą), to tym samym nie może mieć jej siedziby. Sądził więc, że nie dotyczy go wyłączenie, o którym mowa w art. 113 ust. 13 pkt 3 ustawy.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja nr IPPP2/443-728/14-2/MT). Stwierdził, że w przypadku osób fizycznych można mówić wyłącznie o miejscu zamieszkania. Tym samym u osób fizycznych miejsce siedziby jest zrównane z miejscem zamieszkania – uznał. Jako przykład wskazał druk VAT-R składany przy rejestracji dla celów VAT. Osoby fizyczne wskazują w nim adres zamieszkania, natomiast osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej – adres siedziby.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Biuletyn VAT

Skoro zatem podatnik mieszka za granicą (tam ma siedzibę), a prowadzi czynności podlegające opodatkowaniu w Polsce, to zgodnie z art. 113 ust. 13 ustawy nie stosuje się do niego zwolnienia z VAT. Musi więc od każdego obrotu płacić podatek – uznał dyrektor izby.

Właściciel nieruchomości wniósł skargę do WSA w Warszawie. Sąd ją jednak oddalił. Przypomniał, że wynajmowanie lokali w celach zarobkowych jest ewidentnym przejawem prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu, nawet jeśli taka działalność nie jest zarejestrowana. Sąd przyznał, że faktycznie miejsce siedziby nie jest zdefiniowane w polskich przepisach podatkowych. Z orzecznictwa wynika jednak, że oznacza ono miejsce podejmowania decyzji dotyczących prowadzonej działalności. A zatem osoby fizyczne mają siedzibę w miejscu zamieszkania. W tej sprawie będą to Włochy, dlatego zwolnienie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT nie ma zastosowania wobec podatnika – wyjaśnił sąd.

Wyrok jest nieprawomocny.

Katarzyna Rosik

dgp@infor.pl

Wyrok WSA w Warszawie z 4 listopada 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 239/15.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama