| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Najem mieszkania pracowniczego na rzecz spółki bez VAT

Najem mieszkania pracowniczego na rzecz spółki bez VAT

Zwolnieniu od podatku podlega świadczona na własny rachunek usługa wynajmu lub dzierżawy nieruchomości o charakterze mieszkalnym co istotne, na cele mieszkaniowe. Zaistnienie wszystkich powyższych przesłanek skutkuje zastosowaniem zwolnienia od podatku. Brak któregokolwiek z powyższych elementów nie pozwala na zastosowanie zwolnienia i powoduje konieczność zastosowania 23% stawki podatku VAT.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 12 listopada 2015 r., ITPP1/4512-893/15/AJ.

Sprawa dotyczyła podatnika wynajmującego lokal z majątku prywatnego. Najem prowadzony jest w imieniu własnym i na własny rachunek. Czynności wykonywane przez podatnika opodatkowane są podatkiem VAT. Sprzedaż usług w zakresie wynajmu jest dokumentowana co miesiąc fakturą. Z tytułu najmu wynajmujący płaci comiesięczną opłatę oraz czynsz obejmujący opłatę eksploatacyjną wraz z wszelkimi mediami. Obecnie najemcą lokalu jest spółka osobowa, która udostępnia go jednemu ze swoich pracowników, wyłącznie na cele mieszkalne. Na tym tle podatnik powziął wątpliwość, co do sposobu opodatkowania świadczonej usługi najmu.

Prezentując własne stanowisko wskazał, że wynajem lokalu mieszkalnego powinien korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, który stanowi, że zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Ponadto zdaniem wnioskodawcy, wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe korzysta ze zwolnienia z VAT bez względu na to, czy najemcą jest osoba fizyczna, czy podmiot gospodarczy.

Biuletyn VAT

Zgodnie z wymienionym wyżej przepisem zwolnienie jest uzależnione jedynie od charakteru wynajmowanego lokalu (lokal mieszkalny) oraz od przeznaczenia wynajmowanego lokalu (wyłącznie cel mieszkaniowy). Na poparcie prezentowanego stanowiska przytoczyła szereg potwierdzających je interpretacji podatkowych.

Organ uznał to stanowisko w całości za prawidłowe. 

Patrycja Łukasiewicz, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »