Najem mieszkania pracowniczego na rzecz spółki bez VAT
REKLAMA
REKLAMA
Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 12 listopada 2015 r., ITPP1/4512-893/15/AJ.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła podatnika wynajmującego lokal z majątku prywatnego. Najem prowadzony jest w imieniu własnym i na własny rachunek. Czynności wykonywane przez podatnika opodatkowane są podatkiem VAT. Sprzedaż usług w zakresie wynajmu jest dokumentowana co miesiąc fakturą. Z tytułu najmu wynajmujący płaci comiesięczną opłatę oraz czynsz obejmujący opłatę eksploatacyjną wraz z wszelkimi mediami. Obecnie najemcą lokalu jest spółka osobowa, która udostępnia go jednemu ze swoich pracowników, wyłącznie na cele mieszkalne. Na tym tle podatnik powziął wątpliwość, co do sposobu opodatkowania świadczonej usługi najmu.
Prezentując własne stanowisko wskazał, że wynajem lokalu mieszkalnego powinien korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, który stanowi, że zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Ponadto zdaniem wnioskodawcy, wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe korzysta ze zwolnienia z VAT bez względu na to, czy najemcą jest osoba fizyczna, czy podmiot gospodarczy.
Zgodnie z wymienionym wyżej przepisem zwolnienie jest uzależnione jedynie od charakteru wynajmowanego lokalu (lokal mieszkalny) oraz od przeznaczenia wynajmowanego lokalu (wyłącznie cel mieszkaniowy). Na poparcie prezentowanego stanowiska przytoczyła szereg potwierdzających je interpretacji podatkowych.
Organ uznał to stanowisko w całości za prawidłowe.
Patrycja Łukasiewicz, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat