Zwolnienia z VAT transakcji dotyczących płatności i przelewów nie stosuje się do usług przetwarzania płatności kartą debetową
REKLAMA
REKLAMA
Artykuł 135 ust. 1 lit. d) dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że przewidziane w tym przepisie zwolnienie z podatku od wartości dodanej transakcji dotyczących płatności i przelewów nie ma zastosowania do usługi tzw. „przetwarzania płatności za pomocą karty debetowej lub kredytowej” takiej jak rozpatrywana w sprawie w postępowaniu głównym, świadczonej przez podatnika będącego jej usługodawcą, w wypadku gdy dana osoba kupuje za pośrednictwem tegoż usługodawcy, bilet do kina sprzedawany przez niego w imieniu i na rachunek innego podmiotu, za który osoba ta płaci kartą debetową lub kredytową - (teza wyroku TSUE z 26 maja 2016 r. w sprawie C-607/14).
REKLAMA
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Sprawa dotyczyła spółki zależnej, której 100% udziałów należy do innej spółki, prowadzącej i posiadającej sieć kin. Deklarowana przez spółkę zależną działalność handlowa polega na przetwarzaniu płatności dokonywanych kartami debetowymi i kredytowymi dla klientów grupy należącej do jedynego udziałowca spółki. Spółka ta administruje również telefonicznym centrum obsługi klienta.
Organ podatkowy stwierdził, że usługi świadczone przez spółkę w zamian za płatności prezentowane klientom nabywającym bilety do kin jako prowizje za usługę przetwarzania płatności za pomocą karty, nie stanowią świadczenia usług zwolnionego z opodatkowania.
Polecamy: Biuletyn VAT
W związku z wątpliwościami, jakie pojawiły się w toku rozpatrywania sprawy, sąd zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniami prejudycjalnymi:
1) jakie są właściwe zasady, jakie należy zastosować w celu ustalenia, czy „przetwarzanie płatności dokonywanych za pomocą karty (takie jak usługa świadczona w niniejszej sprawie) skutkuje przelewem środków pieniężnych oraz prowadzi do zmian prawnych i finansowych
2) jakie czynniki co do zasady odróżniają 1) usługę, która polega na przekazywaniu informacji finansowych, bez której nie zostałaby dokonana płatność, a która jednak nie wchodzi w zakres zwolnienia od 2) usługi przetwarzania danych, która w praktyce skutkuje przekazaniem środków i którą Trybunał uznał za mogącą wchodzić w zakres stosowania zwolnienia
3) w szczególności, i w ramach przetwarzania płatności dokonywanych za pomocą karty [...]:
a) czy zwolnienie ma zastosowanie do takich usług, które skutkują przelewem środków, ale nie obejmują zadania polegającego na obciążeniu jednego rachunku i odpowiednim uznaniu innego rachunku;
b) czy uprawnienie do zwolnienia zależy od tego, czy usługodawca sam uzyska kody autoryzacyjne bezpośrednio od wystawcy, czy też uzyska te kody poprzez agenta rozliczeniowego.
Trybunał orzekł jak na wstępie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat