Rejestracja transakcji na instrumentach pochodnych w repozytorium transakcji jest zwolniona z VAT
REKLAMA
REKLAMA
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku WSA z 24 marca 2016 r. (sygn. III SA/Wa 1317/15).
REKLAMA
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Sprawa dotyczyła spółki rejestrującej transakcje na instrumentach pochodnych w repozytorium transakcji. W dniu 7 listopada 2013 r. Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych ESMA zarejestrował repozytorium transakcji w spółce, stwierdzając tym samym, że spełnia ono wszelkie wymagania stawiane repozytoriom zgodnie z wymogami. Spółka może, na zasadach określonych w odrębnym regulaminie, gromadzić i przechowywać informacje dotyczące transakcji, których przedmiotem są instrumenty finansowe, oraz informacje dotyczące tych instrumentów. Zakres usługi repozytorium określa umowa o uczestnictwo, ale przede wszystkim regulacje. W związku z prowadzeniem repozytorium spółka pobiera opłaty określone w tabeli opłat.
W związku z tym, spółka powzięła wątpliwość w zakresie wysokości, w jakiej powinny być opodatkowane podatkiem VAT usługi, za które spółka pobiera opłaty zgodnie z tabelą opłat repozytorium, tj. opłaty pobierane od uczestników raportujących, opłaty pobierane od uczestników pośrednich oraz opłata za wydanie certyfikatu elektronicznego.
Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że opłaty pobierane od uczestników raportujących oraz od uczestników pośrednich, powinny korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, bowiem wykonywane w zamian za te opłaty usługi, mają za przedmiot bezpośrednio instrumenty finansowe. Natomiast usługa wydawania certyfikatu elektronicznego, za którą spółka pobiera opłatę, powinna być opodatkowana stawką podstawową. Zdaniem spółki, usługa w tym zakresie stanowi usługę o charakterze technicznym, zaś określone wynagrodzenie stanowi świadczenie wzajemne za dostęp do systemu informatycznego.
Polecamy: Biuletyn VAT
REKLAMA
Organ uznał to stanowisko w części dotyczącej opłat pobieranych od uczestników raportujących oraz od uczestników pośrednich za nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że Przepis art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT przewiduje zwolnienie od podatku dla usług, których przedmiotem są instrumenty finansowe, natomiast czynności wykonywane przez spółkę, za które otrzymuje wynagrodzenie w postaci różnych opłat jedynie odnoszą się do instrumentów finansowych i w rzeczywistości stanowią czynności administracyjno-techniczne. Świadczone przez spółkę usługi nie spełniają więc ww. warunków zwolnienia od podatku.
Spółka wniosła skargę do WSA w Warszawie, który ją uwzględnił. W ustnym uzasadnieniu wskazał, że w przedmiotowej sprawie spółka dokonywała usług odnoszących się bezpośrednio do instrumentu finansowego, zaś usługobiorcą była bezpośrednio strona transakcji na instrumencie finansowym. W żadnej mierze nie można uznać, aby te działania miały charakter administracyjno-techniczny, jak twierdzi organ. W konsekwencji organ przyjął, usługa rejestracji transakcji na instrumentach pochodnych w repozytorium transakcji podlega zwolnieniu z art. 43 ust.1 pkt 41 ustawy o VAT.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat