| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Nieoprocentowane pożyczki dla pracowników są zwolnione z VAT

Nieoprocentowane pożyczki dla pracowników są zwolnione z VAT

Udzielanie nieoprocentowanych pożyczek pracownikom spółki podlega, co do zasady opodatkowaniu VAT, bo czynności taki są usługami w rozumieniu ustawy o VAT. Ale ponieważ te usługi mieszczą się w zakresie czynności wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT (jako usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych) - będą zwolnione przedmiotowo z VAT.

Tak uznał w interpretacji indywidualnej z 12 lutego 2016 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (IPTPP2/4512-625/15-2/SM).

Sprawa dotyczyła spółki, która zamierza udzielać pracownikom nieoprocentowanych pożyczek na cele mieszkaniowe. W spółce nie funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, a chce ona udzielać pożyczek pracownikom wyłącznie ze środków obrotowych z rachunku bieżącego. Spółka opracowała pisemny dokument (regulamin), w którym określiła zasady obowiązujące przy udzielaniu pożyczek ze środków obrotowych. Regulamin określa m.in. że wysokość pożyczki nie może przekroczyć 3.000 zł. Ponadto zostaje udzielana na czas nie dłuższy niż 2 lata. Z Regulaminu wynika również, że pożyczki są nieoprocentowane. Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała czy czynność udzielania pracownikom pożyczek ze środków obrotowych spółki stanowi usługę w rozumieniu przepisów ustawy VAT, a jeśli tak to czy usługa ta jest zwolniona z opodatkowania VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że udzielanie pożyczek pracownikom przez spółkę podlega opodatkowaniu VAT i jednocześnie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy.

Biuletyn VAT

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe.

W uzasadnieniu wskazał, że skoro spółka z tytułu planowanego udzielania pożyczek swoim pracownikom nie uzyska wynagrodzenia w postaci odsetek, to tym samym czynność ta nie będzie stanowiła odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Jednocześnie wykonana usługa nie będzie służyła celom działalności spółki, bowiem przeznaczona będzie na potrzeby osobiste pracowników – na cele mieszkaniowe.

Wobec powyższego organ uznał, że planowana czynność udzielania nieoprocentowanych pożyczek będzie podlegała opodatkowaniu w związku z uznaniem ich za odpłatne świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy. Jednakże z uwagi na fakt, iż przedmiotowe usługi mieszczą się w zakresie czynności wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy, będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Źródło: Taxonline.pl  2 marca 2016 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »