| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

1. Wolne od podatku przychody pracowników
1.1. Samochód dla pracownika

Jednym z najpopularniejszych sposobów dowartościowania pracownika jest udostępnienie mu samochodu służbowego. Pracownik dojeżdża nim do pracy i załatwia firmowe sprawy. Ponieważ samochód jest przeznaczony na potrzeby przedsiębiorstwa, pracodawca nie dolicza wartości tego świadczenia do przychodów pracownika. Oczywiście trudno sobie wyobrazić sytuację, w której samochód nie jest używany również dla celów prywatnych. Czy wtedy powstanie przychód? Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód ze stosunku pracy uważa się również wartość nieodpłatnych świadczeń. Jak czytamy w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów będących odpowiedzią na pytanie „Rzeczpospolitej” (G.L., Samochód to przychód , „Rzeczpospolita” z 27 lipca 2004 r.): tego rodzaju świadczeniem jest niewątpliwie udostępnienie pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych.
Jeżeli więc pracownicy urzędu skarbowego będą w stanie udowodnić, że samochód jest również wykorzystywany na cele prywatne (co nie jest łatwe i wymaga bardzo skrupulatnych analiz), mogą wartość takiego świadczenia opodatkować jako przychód ze stosunku pracy. Z reguły wartość takiego świadczenia będzie ustalana na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu tego samego rodzaju usług w danej miejscowości. Tak więc będą brane tu pod uwagę ceny stosowane przez firmy zajmujące się wypożyczaniem samochodów. Jak czytamy w wyjaśnieniach Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce zamieszczonych na stronach internetowych Izby Skarbowej w Poznaniu: Ustalając zatem przychód (wartość nieodpłatnego świadczenia) z udostępniania samochodu służbowego do celów prywatnych, zdaniem tutejszego urzędu należy wziąć pod uwagę markę samochodu, rok produkcji, stan techniczny, przebieg, wyposażenie itp., a także zasady korzystania z niego (np. kto płaci za paliwo, przeglądy techniczne, naprawy itp.) i porównać z cenami usług świadczonych przez działające na tym samym terenie co Pana zakład firmy zajmujące się wynajmem takich samochodów, które po analizie powyższych kryteriów odpowiadają samochodowi wykorzystywanemu przez pracownika.
W praktyce jednak urzędy skarbowe rzadko zajmują się ustalaniem wysokości przychodu z tego tytułu, oczywiście poza skrajnymi sytuacjami, kiedy przykładowo ze zgromadzonych faktur wynika, że pracownik jeździ 24 godziny na dobę.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »