| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Korekta VAT po sprzedaży samochodu

Korekta VAT po sprzedaży samochodu

Samochód osobowy został kupiony na firmę w sierpniu 2011 r. Odliczono przy jego zakupie 60% VAT wykazanego na fakturze. Sprzedaż samochodu nastąpiła w kwietniu 2013 r. jako „ZW”. Czy w tym przypadku trzeba dokonać korekty VAT naliczonego?

Jeśli wartość początkowa samochodu nie przekraczała 15 000 zł, nie ma obowiązku korekty odliczonego VAT przy jego nabyciu. W przeciwnym razie należy skorygować 3/5 odliczonego VAT.

 

Gdy podatnik sprzedaje samochód, stosując zwolnienie, musi rozważyć, czy nie jest zobowiązany do korekty odliczonego VAT, gdyż dochodzi do zmiany przeznaczenia. Taki obowiązek wynika z art. 91 ust. 7 ustawy o VAT. Według tych regulacji podatnik ma obowiązek korekty, gdy miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi. Zasady korekty zależą od wartości początkowej samochodu podlegającego amortyzacji. Gdy wartość początkowa:

• przekracza 15 000 zł - okres korekty wynosi pięć lat, licząc od roku, w którym samochód został oddany do użytkowania,

• nie przekracza 15 000 zł - okres korekty wynosi 12 miesięcy, licząc od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano samochód do użytkowania.

Limity podatkowe w 2014 roku


Dlatego jeśli wartość początkowa samochodu nie przekraczała 15 000 zł, nie ma obowiązku korekty, gdyż minęło 12 miesięcy. Jeśli wartość początkowa przekraczała 15 000 zł, obowiązek korekty istnieje, gdyż minęły dwa lata korekty. Dlatego należy skorygować 3/5 odliczonego VAT. Korekty trzeba dokonać w deklaracji za okres, w którym miała miejsce sprzedaż. W omawianym przypadku będzie to kwiecień.

Przykład

Podatnik nabył w 2011 r. samochód osobowy o wartości netto 100 000 zł, VAT 23 000 zł. Mógł odliczyć tylko 6000 zł. W kwietniu 2013 r. sprzedał samochód, stosując zwolnienie. Dlatego w deklaracji za kwiecień musi skorygować 3600 zł (6000 : 5 x 3) odliczonego VAT.

Czy wierzytelność nieściągalna może być kosztem

Zabezpieczenie na poczet gwarancji - rozliczenie VAT

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 91 ust. 7-7c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35

 

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »