REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć nabycie towarów w ramach WNT

Jak rozliczyć nabycie towarów w ramach WNT /Fotolia
Jak rozliczyć nabycie towarów w ramach WNT /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakupujemy od kontrahenta z Niemiec olej napędowy, od którego płacimy akcyzę, opłatę paliwową. Transport dokonuje inna firma z Niemiec. Otrzymamy jeden rachunek od firmy za towar. Drugi rachunek otrzymamy za transport. Jak powinniśmy wykazać powyższe transakcje w deklaracji VAT 7?

Czy rachunek za towar wykazać jako WNT bez doliczonej akcyzy i opłaty paliwowej?

Autopromocja

Rachunek za transport jako import usług?

W jaki sposób powinniśmy doliczyć do rachunku za towar zapłaconą akcyzę i opłatę paliwową?

Akcyza i opłata paliwowa będzie płacona i wykazywana w deklaracji akcyzowej w pln. a rachunek będzie księgowany w EUR.

W związku z opisanym stanem faktycznym przyjmuję, że wspomniany w nim rachunek za transport jest rachunkiem za usługę transportową, co ma istotne znaczenie dla określenia podstawy opodatkowania VAT.
Przy tak uzupełnionym stanie faktycznym na podstawie wskazanych niżej przepisów ustawy VAT powiedzieć najpierw należy, że w naszym przypadku mamy do czynienia z dwoma zdarzeniami podatkowymi. Pierwszym z nich jest nabycie paliwa jako towaru w ramach WNT, drugim zaś jest import usługi transportowej, z tytułu której podatnikiem jest jej nabywca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak rozliczyć rozchód środków z rachunku walutowego

Przy nabyciu towarów w ramach WNT podstawę opodatkowania VAT stanowi kwota zapłaty należnej jego dostawcy towarów, powiększona o podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze. Stąd też w naszym przypadku do podstawy opodatkowania VAT wchodziła będzie kwota należna dostawcy paliwa, a także kwota podatku akcyzowego oraz kwota opłaty paliwowej. W przypadku importu usług podstawę opodatkowania VAT stanowiła będzie kwota należności za usługę transportową.

W kolejności powiedzieć trzeba, że jeżeli kwoty wchodzące do podstawy opodatkowania są wyrażone w walutach obcych (w naszym przypadku w euro), to do ich przeliczenia na złote stosuje się średni kurs waluty ogłoszony przez NBP w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień powstania obowiązku podatkowego.

Polecamy: 500 pytań o VAT - PDF

Tenże zaś powstaje:

 • z tytułu WNT - z chwilą wystawienia faktury przez kontrahenta z innego państwa członkowskiego UE, nie później jednak niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym na naszą rzecz dokonano dostawy towaru,
 • z tytułu importu usługi - z chwilą wykonania usługi.

Mając powyższe na uwadze powiedzieć trzeba, że podatek należny z tytułu WNT oraz z tytułu importu usługi jest jednocześnie podatkiem naliczonym. Z tego też względu interesujące nas transakcje należy ująć w deklaracji VAT-7 składanej za ten okres rozliczeniowy, w którym z ich tytułu powstał u nas obowiązek podatkowy. Po stronie podatku należnego interesujące nas transakcje ujmuje się w części C następująco:

 • WNT wiersz 9: pole 23 - kwota netto, pole 24 - kwota podatku,
 • import usług wiersz 11: pole 27 - kwota netto, pole 28 - kwota podatku, oraz powtórnie wiersz 11a: pole 29 - kwota netto, pole 30 - kwota podatku.

Po stronie rozliczenia podatku naliczonego kwoty podatku z tytułu WNT oraz z tytułu importu usługi wchodziły będą w skład całej kwoty podatku naliczonego rozliczanej w danym okresie rozliczeniowym.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Podstawa prawna:

- Art. 5 ust. 1 pkt 4; art. 7 ust. 1; art. 9 ust. 1 - 2; art. 15 ust. 1 - 2; art. 17 ust. 1 pkt 3, pkt 4; art. 20 ust. 5; art. 28a - 28b; art. 29a ust. 1, ust. 6; art. 31a; art. 86 ust. 1 - 2 pkt 4 lit. c, ust. 10, ust. 10b pkt 2 - 3 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.) - ustawa VAT.

Autopromocja


Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Księgowość i Kadry
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA