Jak rozliczyć nabycie towarów w ramach WNT
REKLAMA
REKLAMA
Czy rachunek za towar wykazać jako WNT bez doliczonej akcyzy i opłaty paliwowej?
REKLAMA
Rachunek za transport jako import usług?
W jaki sposób powinniśmy doliczyć do rachunku za towar zapłaconą akcyzę i opłatę paliwową?
Akcyza i opłata paliwowa będzie płacona i wykazywana w deklaracji akcyzowej w pln. a rachunek będzie księgowany w EUR.
W związku z opisanym stanem faktycznym przyjmuję, że wspomniany w nim rachunek za transport jest rachunkiem za usługę transportową, co ma istotne znaczenie dla określenia podstawy opodatkowania VAT.
Przy tak uzupełnionym stanie faktycznym na podstawie wskazanych niżej przepisów ustawy VAT powiedzieć najpierw należy, że w naszym przypadku mamy do czynienia z dwoma zdarzeniami podatkowymi. Pierwszym z nich jest nabycie paliwa jako towaru w ramach WNT, drugim zaś jest import usługi transportowej, z tytułu której podatnikiem jest jej nabywca.
Jak rozliczyć rozchód środków z rachunku walutowego
Przy nabyciu towarów w ramach WNT podstawę opodatkowania VAT stanowi kwota zapłaty należnej jego dostawcy towarów, powiększona o podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze. Stąd też w naszym przypadku do podstawy opodatkowania VAT wchodziła będzie kwota należna dostawcy paliwa, a także kwota podatku akcyzowego oraz kwota opłaty paliwowej. W przypadku importu usług podstawę opodatkowania VAT stanowiła będzie kwota należności za usługę transportową.
W kolejności powiedzieć trzeba, że jeżeli kwoty wchodzące do podstawy opodatkowania są wyrażone w walutach obcych (w naszym przypadku w euro), to do ich przeliczenia na złote stosuje się średni kurs waluty ogłoszony przez NBP w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień powstania obowiązku podatkowego.
Polecamy: 500 pytań o VAT - PDF
Tenże zaś powstaje:
- z tytułu WNT - z chwilą wystawienia faktury przez kontrahenta z innego państwa członkowskiego UE, nie później jednak niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym na naszą rzecz dokonano dostawy towaru,
- z tytułu importu usługi - z chwilą wykonania usługi.
Mając powyższe na uwadze powiedzieć trzeba, że podatek należny z tytułu WNT oraz z tytułu importu usługi jest jednocześnie podatkiem naliczonym. Z tego też względu interesujące nas transakcje należy ująć w deklaracji VAT-7 składanej za ten okres rozliczeniowy, w którym z ich tytułu powstał u nas obowiązek podatkowy. Po stronie podatku należnego interesujące nas transakcje ujmuje się w części C następująco:
- WNT wiersz 9: pole 23 - kwota netto, pole 24 - kwota podatku,
- import usług wiersz 11: pole 27 - kwota netto, pole 28 - kwota podatku, oraz powtórnie wiersz 11a: pole 29 - kwota netto, pole 30 - kwota podatku.
Po stronie rozliczenia podatku naliczonego kwoty podatku z tytułu WNT oraz z tytułu importu usługi wchodziły będą w skład całej kwoty podatku naliczonego rozliczanej w danym okresie rozliczeniowym.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Podstawa prawna:
- Art. 5 ust. 1 pkt 4; art. 7 ust. 1; art. 9 ust. 1 - 2; art. 15 ust. 1 - 2; art. 17 ust. 1 pkt 3, pkt 4; art. 20 ust. 5; art. 28a - 28b; art. 29a ust. 1, ust. 6; art. 31a; art. 86 ust. 1 - 2 pkt 4 lit. c, ust. 10, ust. 10b pkt 2 - 3 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.) - ustawa VAT.
Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat