REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z jaką stawką refakturować usługi udokumentowane zwykłymi rachunkami i paragonami

REKLAMA

Jesteśmy firmą reklamową i wraz z honorarium musimy refakturować naszym klientom koszty zewnętrzne. Z jaką stawką powinniśmy refakturować: umowy zlecenia, usługi gastronomiczne, noclegowe i taksówki dokumentowane zwykłymi rachunkami lub paragonami fiskalnymi?
eśli otrzyma Pan zwykły rachunek dokumentujący nabytą usługę, to kontrahentowi, na którego przenosi Pan koszt tej usługi, należy wystawić fakturę VAT wraz z należnym podatkiem. Stawka podatku zależy od rodzaju fakturowanej (lub refakturowanej) usługi. Podatnik refakturujący koszty jest traktowany jako podmiot świadczący usługę.
Aby odpowiedzieć na pytanie, należy najpierw odnieść się do tematu refakturowania. Kwestia refakturowania kosztów zewnętrznych przez usługodawców budziła kontrowersje od wprowadzenia ustawy o podatku od towarów i usług z 1993 r. Organy podatkowe początkowo próbowały kwestionować możliwość refakturowania, jednak później wykształciło się pewne trwałe podejście do tego tematu. W praktyce możemy mieć do czynienia z dwiema różnymi w skutkach sytuacjami.
W pierwszej nabywca usługi refakturuje nabyte wcześniej przez siebie usługi lub towary. W tym przypadku refaktura odbywa się niejako poza właściwą fakturą, którą wystawia usługodawca za świadczone przez siebie usługi. Na przykład, firma szkoleniowa refakturuje na kontrahenta zakupione przez siebie bilety lotnicze dla uczestników szkolenia. W tym przypadku, zgodnie z przyjętym orzecznictwem, powinna być wystawiona osobna faktura (refaktura) ze stawką VAT identyczną z tą, z jaką firma nabyła bilety lotnicze (czyli 0%). Warunkiem zastosowania takiej stawki jest jednak niedoliczanie marży przez firmę refakturującą do nabytych biletów. Osobno wystawiana jest faktura za szkolenie.
W drugiej sytuacji mamy do czynienia z kosztem usług świadczonych przez usługodawcę (na przykład tę samą firmę szkoleniową), który umawia się ze swoim kontrahentem, że wyświadczy usługę za określoną kwotę. Jednocześnie podaje koszt swojej usługi, do której zalicza między innymi zakup biletów lotniczych. Jednak, zgodnie z umową, firma ta wystawia tylko jedną fakturę za usługi szkoleniowe. W tym przypadku stawka VAT powinna być jedna i odpowiadać stawce usługi szkoleniowej.
Odnosząc się do Państwa pytania, należy odpowiedzieć, że stawka refaktury będzie zależała od Państwa umowy z kontrahentem. Jeżeli będziecie Państwo refakturować osobno zakupione przez siebie usługi, to niejako stajecie się świadczącym te usługi i powinniście zastosować stawkę właściwą dla danej usługi (np. stawka zwolniona lub stawka 0%). Jeżeli natomiast będziecie wystawiać jedną fakturę za usługi reklamowe, to powinniście zafakturować całość usługi ze stawką 22%. Dla jasności poniesionych przez siebie kosztów możecie Państwo dołączyć do faktury załącznik, w którym przedstawicie poniesione przez siebie koszty (tzw. koszty wykonania usługi).
Należy podkreślić, że refakturę wystawia się wtedy, gdy podatnik otrzymał fakturę pierwotną. Jeżeli podatnik nabył usługi czy towary, a nabycie to nie było udokumentowane fakturą, to nie możemy mówić o refakturowaniu, tylko o fakturowaniu na rzecz nabywcy poniesionych kosztów.
Jeżeli zatem podatnik otrzyma rachunek zwykły dokumentujący nabytą usługę, to kontrahentowi, na którego przenosi koszt tej usługi, wystawia fakturę VAT, doliczając wartość należnego podatku. Stawka podatku zależy od rodzaju fakturowanej usługi. Podatnik traktowany jest bowiem również w tym przypadku jako podmiot świadczący usługę.
• art. 7 ust. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Bartosz Iljin
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  REKLAMA