REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy opłaty za wstęp na imprezy rozrywkowe są opodatkowane

REKLAMA

Czy powinnam odprowadzić VAT od biletów na bal (sylwestrowy), który odbył się z pełną obsługą gastronomiczną i występem zespołu muzycznego? Impreza odbyła się w ośrodku kultury.
Usługa ta korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z VAT, a zatem nie będzie Pani miała obowiązku wykazania i odprowadzenia VAT należnego z tego tytułu.
 
Już na samym początku odpowiedzi na pytanie Czytelniczki należy przypomnieć, że opodatkowane VAT są tylko te czynności, które świadczone są w ramach samodzielnie wykonywanej przez osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej działalności gospodarczej.
Oznacza to, że podstawowym warunkiem opodatkowania VAT sprzedaży biletów wstępu na bal jest to, by organizacja tej imprezy była wykonywana w ramach działalności gospodarczej podmiotu – tzn. ważne jest, by organizator posiadał status podatnika VAT (niekoniecznie musi być zarejestrowanym podatnikiem VAT).
Subiektywne odczucie podmiotu, że nie jest podatnikiem VAT, nie wystarczy jeszcze, by za takiego nie został uznany przez organy podatkowe. Warto wskazać, że aktualnie urzędnicy bardzo często próbują opodatkowywać VAT wszystko, co nosi jakiekolwiek znamiona działalności profesjonalnej. Można zatem domniemywać, że w analizowanym przypadku organizator balu uznany będzie za podatnika VAT.
Jeżeli już podmiot uzna, że jest podatnikiem VAT, musi ustalić, według jakiej stawki powinna być opodatkowana czynność organizacji balu sylwestrowego (sprzedaż biletów wstępu). Określając stawkę VAT właściwą dla danej czynności, w pierwszej kolejności należy sklasyfikować ją według PKWiU. Organizacja balu powinna być zaliczona do podkategorii PKWiU 92.34.12. „Usługi związane z działalnością sal balowych, dyskotek i instruktorów tańca”.
Usługi sklasyfikowane w dziale 92 PKWiU są zwolnione z VAT z pewnymi wyjątkami wymienionymi w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT. Nie korzystają ze zwolnienia m.in. usługi:
1) wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
2) wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5).
Jak zatem widać, w katalogu czynności, wobec których zwolnienie nie ma zastosowania, nie została zamieszczona usługa organizacji balów (PKWiU 92.34.12). Oznacza to, że podatnik wykonujący ją powinien zastosować zwolnienie od VAT.
W praktyce i w piśmiennictwie podatkowym można się spotkać z opiniami, iż z uwagi na określenie „ex” użyte w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT zwolnienie zapisane w tym miejscu nie ma zastosowania m.in. do usług organizacji imprez tanecznych (np. bal sylwestrowy).
Objaśnienie „ex” oznacza, że zwolnienie dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania. Istotna jest klasyfikacja PKWiU, według której w dziale 92 jako jedna z usług kulturalnych wymieniona została usługa organizacji balu. Skoro więc w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT ustawodawca zwolnił od VAT m.in. usługi kulturalne i nie wyłączył z grupy usług zwolnionych „Usług związanych z działalnością sal balowych, dyskotek i instruktorów tańca” (PKWiU 92.34.12), to faktycznie do ceny netto biletu wstępu na bal sylwestrowy (za organizację balu) nie zostanie doliczony VAT, gdyż usługa ta korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
•  art. 15 ust. 1 i 2, art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
Radosław Kowalski
doradca podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA