reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie w formie ryczałtu a nieściągalne wierzytelności

Opodatkowanie w formie ryczałtu a nieściągalne wierzytelności

Prowadzę przedsiębiorstwo usługowe, opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W ubiegłym roku otrzymałem duże zamówienie od spółki z o.o. Za znaczną część wykonanych usług nie otrzymałem dotychczas zapłaty, zaś spółka ogłosiła właśnie upadłość. Czy w tej sytuacji mogę domagać się zwrotu podatku dochodowego, zapłaconego od należności, której nie mam już szans odzyskać?

Nie Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o p.d.o.f. Zgodnie z tym przepisem za przychód uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Za datę powstania przychodu przyjmuje się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę.
Cechą charakterystyczną podatku dochodowego w formie zryczałtowanej jest brak kategorii kosztów uzyskania przychodów. Stosownie do treści art. 12 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, podatek ten pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Z punktu widzenia podatnika, rekompensatą za niemożność odliczenia pewnych racjonalnych i powiązanych z osiąganym przychodem kosztów są stosunkowo niskie stawki podatku.
O ile zatem przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych są uprawnieni, przy zastosowaniu ścisłych zasad dokumentacji, do zaliczenia w koszty podatkowe wierzytelności nieściągalnych (por. art. 23 ust. 1 pkt 20 i ust. 2 ustawy o p.d.o.f.), o tyle prawo takie nie przysługuje podatnikom opłacającym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Przepisy nie przewidują również możliwości zwrotu równowartości zapłaconego podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego.
W związku z tym, że ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie kojarzy obowiązku podatkowego z rzeczywistym zyskiem, ryzyko gospodarcze nieudanych transakcji ponosi w całości podatnik.
Małgorzata Rymarz
Podstawa prawna:
art. 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
art. 6 ust. 1, art. 12 ust. 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn.zm.).


reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Kielar-Tammert

Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama