reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Ewidencja analityczna środków trwałych

Ewidencja analityczna środków trwałych

Jestem główną księgową w spółce z o.o. prowadzącej działalność handlową i w związku z charakterem prowadzonej działalności nie posiadamy dużej ilości środków trwałych. Obecnie opracowujemy nowy plan kont. Chciałabym wiedzieć, jak szczegółową ewidencję analityczną powinniśmy prowadzić do konta syntetycznego, na którym ewidencjonowane są środki trwałe, aby być w zgodzie i z przepisami księgowymi, i podatkowymi?

ODPOWIEDŹ:
Ewidencja powinna umożliwiać identyfikację rodzajową i jednostkową każdego środka trwałego.
WYJAŚNIENIE:
Do konta 010 „Środki trwałe” należy prowadzić na tyle szczegółową ewidencję analityczną, aby umożliwiała identyfikację rodzajową każdego środka trwałego na potrzeby amortyzacji i sprawozdawczości oraz jego identyfikację jednostkową (numer inwentarzowy), określenie wartości początkowej, daty przyjęcia do użytkowania, miejsca używania oraz osób materialnie odpowiedzialnych. W ewidencji szczegółowej powinna być ujęta stawka amortyzacyjna, kwota odpisu amortyzacyjnego (za rok, miesiąc) oraz konsekwencje aktualizacji wartości początkowej i odpisów umorzeniowych.
Ewidencja księgowa powinna nie tylko być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa, ale także zaspokajać potrzeby informacyjne firmy. Powinna służyć decydentom do analizy i podejmowania decyzji. Forma prowadzenia ewidencji powinna być określona przez zasady (politykę) rachunkowości i uwzględniać przepisy podatkowe i księgowe obowiązujące w tym zakresie.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
Grzegorz Mazur


reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama