Ewidencja analityczna środków trwałych
Jestem główną księgową w spółce z o.o. prowadzącej działalność handlową i w związku z charakterem prowadzonej działalności nie posiadamy dużej ilości środków trwałych. Obecnie opracowujemy nowy plan kont. Chciałabym wiedzieć, jak szczegółową ewidencję analityczną powinniśmy prowadzić do konta syntetycznego, na którym ewidencjonowane są środki trwałe, aby być w zgodzie i z przepisami księgowymi, i podatkowymi?
ODPOWIEDŹ:
Ewidencja powinna umożliwiać identyfikację rodzajową i jednostkową każdego środka trwałego.
WYJAŚNIENIE:
Do konta 010 „Środki trwałe” należy prowadzić na tyle szczegółową ewidencję analityczną, aby umożliwiała identyfikację rodzajową każdego środka trwałego na potrzeby amortyzacji i sprawozdawczości oraz jego identyfikację jednostkową (numer inwentarzowy), określenie wartości początkowej, daty przyjęcia do użytkowania, miejsca używania oraz osób materialnie odpowiedzialnych. W ewidencji szczegółowej powinna być ujęta stawka amortyzacyjna, kwota odpisu amortyzacyjnego (za rok, miesiąc) oraz konsekwencje aktualizacji wartości początkowej i odpisów umorzeniowych.
Ewidencja księgowa powinna nie tylko być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa, ale także zaspokajać potrzeby informacyjne firmy. Powinna służyć decydentom do analizy i podejmowania decyzji. Forma prowadzenia ewidencji powinna być określona przez zasady (politykę) rachunkowości i uwzględniać przepisy podatkowe i księgowe obowiązujące w tym zakresie.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
Grzegorz Mazur
Źródło:
Poradnik Gazety Prawnej
Ordynacja podatkowa - część 1

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść:
płatnika
podatnika
urzędu skarbowego
budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego
Komentarze(0)
Pokaż: