Jak rozliczyć import towarów
Zawarliśmy umowę z firmą niemiecką (NIP DE) na zakup towaru. Dotrze on do nas ze Szwajcarii. W jaki sposób mamy rozliczyć tę transakcję? Czy będzie to import towarów czy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?
RADA
Transakcja ta jest importem towarów. Szczegóły rozliczeń z tego tytułu zostały przedstawione w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Wymieniona transakcja nie będzie stanowiła nabycia wewnątrzwspólnotowego. Towar do Polski trafia bowiem z terytorium państwa nienależącego do Wspólnoty Europejskiej. Będzie tu zatem następował import. Za import towarów należy uznać ich przywóz z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT). Terytorium państwa trzeciego jest to terytorium państwa nienależącego do Wspólnoty Europejskiej (art. 2 pkt 5 ustawy o VAT).
Dla zaistnienia importu towarów musi nastąpić przywóz, a więc przekroczenie przez towar polskiej granicy państwowej. Bez znaczenia jest charakter przedmiotowy czynności, w wyniku której następuje przemieszczenie towaru z jednego terytorium na drugie.
Zasadą jest, że obowiązek podatkowy w imporcie towarów rodzi się z chwilą powstania długu celnego (art. 19 ust. 7 ustawy o VAT), z wyjątkiem sytuacji określonych w art. 19 ust. 8 i 9 ustawy o VAT, które nie mają w tym przypadku zastosowania.
Podatnikami z tytułu importu towarów są, co do zasady, podmioty, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło zostało zawieszone w części lub całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną stawkę celną (art. 17 ust. 1 ustawy o VAT).
Podstawą opodatkowania jest, co do zasady, wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy (art. 29 ust. 13 ustawy o VAT).
Podatnicy podatku z tytułu importu towarów obowiązani są do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku (samoobliczenie podatku) – art. 33 ust. 1 ustawy o VAT. Zgłoszenie podlega sprawdzeniu przez organ celny i jeżeli w jego wyniku zostanie stwierdzone, że kwota podatku została wykazana nieprawidłowo, naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję określającą podatek w wysokości prawidłowej – art. 33 ust. 2 ustawy. Podatnikowi również służy prawo do poddania weryfikacji zgłoszenia celnego – art. 33 ust. 3 ustawy. Podatnik po przyjęciu zgłoszenia celnego może bowiem wystąpić do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej podatek w wysokości prawidłowej. Jeżeli w wyniku postępowania wszczętego na żądanie podatnika okaże się, że w zgłoszeniu celnym podatek wykazany został w wysokości nieprawidłowej, prawidłowego określenia podatku dokonuje naczelnik urzędu celnego. Jeżeli podatnik określił podatek w prawidłowej wysokości, naczelnik urzędu celnego umarza postępowanie jako bezprzedmiotowe.
Od decyzji wydanej przez naczelnika urzędu celnego w przedmiocie wymiaru podatku należnego w imporcie towarów, zarówno gdy została wydana z urzędu, jak i na wniosek podatnika – w następstwie złożenia przez niego zgłoszenia celnego, jak również gdy tego nie uczynił, podatnikowi służy odwołanie do dyrektora izby celnej – art. 34 ust. 3 ustawy o VAT. Jest ono składane za pośrednictwem naczelnika urzędu celnego, który decyzję wydał.
Kopie wszystkich decyzji oraz innych orzeczeń wydanych w sprawie podatku z tytułu importu towarów naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej są obowiązani przesłać w terminie 5 dni do urzędu skarbowego właściwego dla podatnika w sprawie rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług (art. 35 ustawy o VAT). Wpłata podatku z tytułu importu towarów powinna zostać dokonana w ciągu 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych – art. 33 ust. 4 ustawy o VAT. Gdy organ celny do takiego powiadomienia nie jest zobowiązany, podatnik obowiązany jest do zapłaty podatku w terminie i na warunkach określonych dla uiszczenia cła, również gdy towary zostały zwolnione od cła lub stawki celne zostały zawieszone albo obniżone do wysokości 0% – art. 33 ust. 5 ustawy.
Podatek należny z tytułu importu towarów należy wpłacić na rachunek urzędu celnego. Istnieje jednak możliwość odzyskania tej kwoty poprzez ujęcie jej w deklaracji VAT jako podatku naliczonego do odliczenia, jeśli jego kwota wykazana jest w dokumencie celnym – art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.
• art. 33–35 i 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Adam Okonkwo
konsultant podatkowy
Ordynacja podatkowa - część 1

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść:
płatnika
podatnika
urzędu skarbowego
budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego
Komentarze(0)
Pokaż: